Adoptuj niedźwiedzia

Niedźwiedź brunatny to największy ssak drapieżny w Polsce. Na skutek stuleci intensywnego tępienia jego populacja jest dziś niewielka. Potrzebuje ochrony, aby przetrwać!

120
osobników w Polsce
niedzwiedz

Jaką formę adopcji wybrać?

Adopcja jednorazowa

Wesprzyj niedźwiedzie jednorazową darowizną na dowolną kwotę. Wpłacając 30 zł lub więcej otrzymasz certyfikat opiekuna w formie cyfrowej, gotowej do samodzielnego wydruku.

Adopcja regularna

Wspieraj niedźwiedzie comiesięczną darowizną, otrzymaj certyfikat opiekuna niezależnie od kwoty wsparcia i dołącz do Klubu WWF – wyjątkowej społeczności Darczyńców.

Adopcja na prezent

Obdaruj bliską osobę certyfikatem adopcji z jej imieniem i Twoją dedykacją w wersji cyfrowej lub samodzielnie wydrukowanej. Adopcja na prezent może być zarówno jednorazowa, jak i regularna.

Certyfikat adopcji niedźwiedzia
Przykładowy certyfikat

Co zagraża niedźwiedziom?

las

Utrata miejsc do życia

Naturalne siedliska niedźwiedzi pocięte są przez infrastrukturę drogową, kompleksy wyciągów narciarskich i zabudowę. Ważnym problemem jest budowa inwestycji narciarskich wewnątrz rozległych kompleksów leśnych oraz stopniowa zabudowa śródleśnych polan.

niedzwiedz

Zakłócanie spokoju

Niedźwiedzie są niepokojone przez cały rok: w trakcie wakacji i ferii po szlakach i leśnych drogach wędrują tysiące turystów. Wiosną niedostępne fragmenty lasów penetrowane są przez poszukiwaczy jelenich poroży, a latem i jesienią przez zbieraczy jagód i grzybów.

niedzwiedz

Konflikt z człowiekiem

Niedźwiedzie w poszukiwaniu pożywienia często schodzą do miejscowości, by buszować w śmietnikach lub do pasiek czy sadów. Takie sytuacje sprawiają, że zaczynają być postrzegane jako niebezpieczne, budzą niechęć a nawet prowokują samowolne próby tępienia ich.

Co warto wiedzieć o niedźwiedziu?

Podstawowe informacje o niedźwiedziu brunatnym w Polsce

niedźwiedź

Nazwa łacińska

Ursus arctos

Status prawny

chroniony

Populacja

ok. 120 osobników

Występowanie

Karpaty

Siedliska

zalesione tereny górzyste

Długość ciała

150-280 cm

Masa ciała

200-400 kg

Długość życia

30-40 lat

małe niedźwiedzie
Czy wiesz, że...

...niedźwiedzie, kiedy się rodzą, ważą zaledwie pół kilograma?

Co Fundacja WWF Polska robi dla niedźwiedzi?

To wszystko nie byłoby możliwe bez Twojego wsparcia!

sady

Sady dla niedźwiedzi

W polskiej części Karpat Wschodnich odnowiliśmy opuszczone sady. Położone z dala od ludzkich osad, stanowią cenną i bezpieczną bazę pokarmową dla niedźwiedzi (i innych zwierząt!). Dzięki takim naturalnym “stołówkom” niedźwiedzie mają mniejszą potrzebę odwiedzać okolice siedzib ludzi w poszukiwania pożywienia.

pasieki

Ochrona pasiek

Zakupujemy i przekazujemy pszczelarzom w regionie karpackim zestawy pastuchów elektrycznych do zabezpieczenia pasiek przed niedźwiedziami szukającymi przysmaków. Dzięki temu ograniczamy skutecznie konflikty ludzi z niedźwiedziami.

zabezpieczenie śmietników

Bezpieczne śmieci

W uczęszczanych przez turystów miejscach stawiamy specjalne „niedźwiedzio-odporne” pojemniki na śmieci. Ich budowa uniemożliwia otwarcie lub przewrócenie przez zwierzęta, więc śmieci przestają stanowić dla nich łatwo dostępny pokarm. Dzięki temu turyści nie są narażeni na kontakt z niedźwiedziami i odwrotnie.

Jesteśmy transparentni

Fundacja WWF Polska jest zarejestrowaną organizacją pozarządową. Zgodnie z polskim prawem w sposób transparentny rozliczamy się z naszych działań. Zobacz, jak wykorzystujemy środki z darowizn:

panda
panda
73%
Projekty przyrodnicze
15%
Pozyskiwanie darowizn
12%
Administracja Fundacji

Najczęstsze pytania o adopcję niedźwiedzia

Na czym polega adopcja niedźwiedzia?

Adopcja niedźwiedzia to darowizna – jednorazowa lub regularna (comiesięczna) – na rzecz ochrony niedźwiedzi brunatnych w Polsce. Jest to adopcja symboliczna, obejmująca cały gatunek a nie konkretne osobniki. Darczyńcy dokonujący jej wspomagają działania Fundacji WWF Polska, zmierzające do ochrony polskiej populacji niedźwiedzi oraz realizacji innych projektów ochrony przyrody.

Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?

Twoje wsparcie w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, w 12% na finanse i administrację.

Na jak długo dokonuje się adopcji niedźwiedzia?

Darowizny w formie symbolicznej adopcji niedźwiedzia można dokonać jednorazowo lub regularnie. Formą długoterminowej adopcji jest wsparcie comiesięczne, czyli darowizna regularna. Ma ona formę zlecenia stałego na płatność kartą, z którego możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Co dostanę po zaadoptowaniu niedźwiedzia?

Każdy darczyńca, który dokona symbolicznej adopcji niedźwiedzia, otrzyma mailowe podziękowanie. Przy kwocie darowizny od 30 zł wzwyż każdy adoptujący otrzyma imienny certyfikat adopcyjny w formie cyfrowej (plik pdf).

Jak mogę dokonać adopcji niedźwiedzia na prezent?

Wybierz rodzaj darowizny (comiesięczna lub jednorazowa), a następnie wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz checkbox [x] NA PREZENT 🎁.

W koszyku darowizn możesz wpisać imię i nazwisko osoby, którą chcesz obdarować, a nawet dodać specjalną dedykację, która znajdzie się na certyfikacie.

Certyfikat adopcji niedźwiedzia będzie dostępny od razu po dokonaniu płatności. Jeśli zechcesz do niego wrócić, wystarczy, że skorzystasz z łącza, które znajdzie się w wiadomości e-mail, wysłanej przez nas zaraz po dokonaniu darowizny, lub zalogujesz się do swojego konta. Możesz go pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.