Filantrop XXI

filantrop
filantropka
martwa rzeka
susza
płonące drzewa
dymiące kominy fabryk
topniejący lodowiec

FILANTROP NA MIARĘ XXI WIEKU

Od milionów lat Ziemia daje nam czyste powietrze, wodę, zasoby naturalne... życie. Niestety w ostatnim stuleciu relacja człowieka z Planetą zmieniła się dramatycznie. 8 miliardów ludzi nieustannie zanieczyszcza i dewastuje środowisko. Nadmierny konsumpcjonizm i produkcja przemysłowa zwiększa emisje CO2, co nieuchronnie prowadzi do katastrofy klimatycznej. Każdego roku notujemy rekordy temperatur, susze ograniczają plony, pożary trawią lasy, a huragany i powodzie zmuszają ludzi do masowych migracji. Ekspansja człowieka dziesiątkuje także świat zwierząt – od 1970 roku wyginęło prawie 70% (!) populacji dzikich zwierząt. 

Czy trzeba mówić dalej? Nie. Musimy działać! Każdy według swoich możliwości. Politycy, biznes, organizacje i... TY. 

Filantrop XXI wieku to człowiek sukcesu, który nie odwraca wzroku. 
Filantrop XXI podejmuje wyzwanie, by spłacić dług wobec Ziemi. 
Filantrop XXI wspiera specjalne projekty ratujące naszą Planetę. 

OCAL NASZĄ PLANETĘ

XXI wiek to punkt zwrotny w historii ludzkości i Ziemi. To ostatni moment, by ocalić Planetę dla naszych dzieci i wnuków. Zostań Filantropem na miarę XXI wieku.

Zagłosuj na projekt

Wybierz projekt przyrodniczy najbliższy Twemu sercu. Od Twojego zaangażowania zależy, kiedy rozpoczniemy ratowanie Planety.

rzeka

Strażnicy Odry

Katastrofa ekologiczna Odry wywołała ogromne straty dla rzeki, ryb i innych zwierząt. Jej skutki będziemy odczuwać przez lata. WWF chce sprawdzać działania Państwa i wywierać presję, by zminimalizować zagrożenia w przyszłości. Dlatego chcemy wyposażyć naszych Strażników Rzek w mobilne sondy oraz pakiety monitoringowe do badania stanu rzek. Więcej o projekcie.

Koszt projektu:
ok. 340 000
ryś

Ratujmy rysie z podlasia

W Polsce żyje aktualnie 150-200 rysi, z czego ok. 40 w ramach populacji bałtyckiej na Podlasiu. Są narażone na choroby, kłusownictwo, wypadki komunikacyjne, a ostatnio także na zapory na wschodniej granicy. Na terenie Podlasia chcemy monitorować rysie oraz zmodernizować ośrodek rehabilitacji w Białowieskim Parku Narodowym. Pomóżmy przetrwać największym europejskim kotom! Więcej o projekcie.

Koszt projektu:
ok. 330 000
torfowiska

Klimat na torfowiska

Torfowiska to największy lądowy magazyn węgla organicznego. Dobrze nawodnione pochłaniają CO2 i korzystnie wpływają na klimat. Niestety w Polsce 86% torfowisk zostało osuszonych i rocznie emituje ok 33,9 Mt CO2. WWF wybrał 4 lokalizacje w Polsce, gdzie chcemy wykupować grunty i nawadniać torfowiska - ze względów ‘klimatycznych’, ale także dlatego, że są po prostu piękne! Więcej o projekcie.

Koszt projektu:
ok. 350 000 zł / ha

Dziękujemy

Dziękujemy za oddanie głosu.

Prosimy o rejestrację i pozostawienie danych kontaktowych, byśmy mogli informować Cię o postępach projektów i kolejnych wyzwaniach dla Filantropa XXI.

Zachęcamy także do przekazania wsparcia finansowego dla wybranego projektu ratującego Planetę.

Dołącz

Zapraszamy Cię do wyjątkowego Świata Natury: zarejestruj się! Będziemy informować Cię o projektach przyrodniczych i kolejnych wyzwaniach dla Filantropa XXI. Z poszanowaniem Twojej prywatności.

Zielone drzewa iglaste, w tle słoneczne niebo

Poznaj naszych filantropów i filantropki!

Przeczytaj niezwykłe historie ludzi sukcesu, którzy żyją w harmonii z naturą i hojnie wspierają projekty przyrodnicze. Dołącz do nich!

Prof. Bogusław Szewczyk

Mieszkaniec Gdańska, wirusolog, podróżnik i miłośnik przyrody. Uwielbia spacery nad morze i rzeki, gdzie obserwuje nadwodne ptactwo. Jako Darczyńca WWF pomaga nam ratować zagrożone gatunki.

Poznaj
profesor bogusław szewczyk
Poznaj Prof. Bogusław Szewczyk

Karolina Jaworska

Pani Karolina trafiła do WWF przez… WOŚP. Wylicytowała wyprawę „Tropem rysia i żubra” i została Filantropką XXI wieku! Ochroną przyrody interesuje się od dziecka, a w życiu zawodowym prowadzi rodzinną firmę sprzedającą żywice.

Poznaj
Karolina Jaworska
Poznaj Karolina Jaworska

Paweł Jędrzejewski

Pan Paweł na co dzień prowadzi duży sklep ze snowboardami w Warszawie. Często podróżuje, jeździ na rowerze, wiosłuje na SUP'ie i... obserwuje przyrodę. I pewnie dlatego hojnie wsparł nasz projekt "Ratujmy rysie z Podlasia".

Poznaj
Paweł Jędrzejewski
Poznaj Paweł Jędrzejewski

Karolina Jankowska i Michał Kopek

Karolina jest z Mazur, a Michał z Krakowa – tam też się poznali. Karolina jest tłumaczką z języka niderlandzkiego, a Michał projektuje stoiska na targi międzynarodowe. A przyroda kwitnie w ich życiu nie od dziś...

Poznaj
KAROLINA JANKOWSKA I MICHAŁ KOPEK
Poznaj Karolina Jankowska i Michał Kopek

Małgorzata Lasota

Pani Małgorzata urodziła się w Lidzbarku nad rzeką Wel zwaną bramą wjazdową do Warmii i Mazur. Tam zaczęła poznawać naturę, jej piękno i dzikość. Zawodowo związana jest z sektorem farmaceutycznym.

Poznaj
Małgorzata Lasota
Poznaj Małgorzata Lasota

Dlaczego warto wspierać?

Ochrona przyrody to Twoja najlepsza inwestycja w XXI wieku. Dla Twoich dzieci, wnuków i następnych pokoleń. Do grona Filantropów XXI zapraszamy osoby, które mogą przekazać 5 tys., 20 tys. czy nawet 100 tys. złotych na ratowanie Planety.

Każdy Filantrop XXI otrzyma od nas wyjątkowy przyrodniczy prezent. Zaprosimy Cię także w podróż do Świata Natury. Zapraszamy!

las

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest Filantrop/Filantropka XXI wieku?

Filantrop/Filantropka XXI wieku to tytuł przyznawany przez Fundację WWF Polska ludziom sukcesu, którzy zaangażowani są w ochronę przyrody i wspierają finansowo projekty przyrodnicze i misję WWF.

Co trzeba zrobić, by zostać Filantropem/Filantropką XXI wieku?

– tytuł Filantropa/Filantropki XXI wieku otrzymuje osoba, która wsparła projekty przyrodnicze kwotą min. 5000 zł 

– zachęcamy do wpłat jednorazowych, ale można też wykonać kilka-kilkanaście wpłat powyżej 500 zł w ciągu roku na łączną sumę min. 5000 zł

Jakie korzyści ma Filantrop/Filantropka XXI wieku?

Osoby z tym tytułem:

– mają wpływ na realizowane projekty przyrodnicze

– są zapraszane na wyjątkowe wyprawy przyrodnicze,

– otrzymują ekologiczne upominki i dyplom

– przynależą do elitarnej grupy ludzi sukcesu zaangażowanych w ochronę przyrody, mają możliwość spotkań i wymiany doświadczeń w tym gronie

Gdzie znajdę informacje o projekcie Filantrop XXI wieku i projektach przyrodniczych?

– wszystkie informacje znajdują się na stronie Filantrop XXI

– zapraszamy też do kontaktu przez e-mail filantropia@wwf.pl