Adoptuj rysia

Ryś to największy europejski kot zamieszkujący najdziksze zakątki Polski. W XX wieku otarł się o granicę wyginięcia, a niektóre jego populacje są nadal zagrożone – bez aktywnej ochrony nie mają szans na przetrwanie.

150-200
osobników w Polsce
ryś

Jaką formę adopcji wybrać?

Adopcja jednorazowa

Wesprzyj rysie jednorazową darowizną na dowolną kwotę. Wpłacając 30 zł lub więcej, otrzymasz certyfikat opiekuna w formie cyfrowej, gotowej do samodzielnego wydruku.

Adopcja regularna

Wspieraj rysie comiesięczną darowizną, otrzymaj certyfikat opiekuna niezależnie od kwoty wsparcia i dołącz do Klubu WWF – wyjątkowej społeczności Darczyńców.

Adopcja na prezent

Obdaruj bliską osobę certyfikatem adopcji z jej imieniem i Twoją dedykacją w wersji cyfrowej lub samodzielnie wydrukowanej. Adopcja na prezent może być zarówno jednorazowa, jak i regularna.

Przykładowy certyfikat adopcji rysia
Przykładowy certyfikat

Co zagraża rysiom?

Kłusownictwo

KŁUSOWNICTWO

To intensywne polowania oraz kłusownictwo doprowadziły do wyginięcia rysia w Europie Zachodniej i Środkowej. Ryś w wielu europejskich krajach, w tym w Polsce, jest pod ochroną. Jednak problem kłusownictwa cały czas występuje.

Wycina drzew

UTRATA MIEJSC DO ŻYCIA

Niszczenie lasów oraz wycinanie najstarszych drzewostanów powoduje utratę dogodnych miejsc do życia, gdzie rysie mogą znaleźć wiele kryjówek, spokój i najlepsze warunki do wychowywania młodych.

Droga w lesie

ŚMIERĆ POD KOŁAMI

Sieć dróg przecina obszary dzikiej przyrody i siedliska rysi. Zwiększony ruch pojazdów nie tylko zakłóca spokój, ale i bezpośrednio zagraża zwierzętom, które często giną pod kołami. Dotyczy to zarówno samych rysi, jak i saren, które są ich podstawowym pokarmem.

CO WARTO WIEDZIEĆ O RYSIU?

Podstawowe informacje o rysiu w Polsce

Ryś

NAZWA ŁACIŃSKA

Lynx lynx

STATUS PRAWNY

chroniony

POPULACJA

150-200 osobników

WYSTĘPOWANIE

Karpaty, Mazury, Pomorze Zachodnie

SIEDLISKA

Naturalne lasy ze starymi drzewostanami i gęstym podszytem

DŁUGOŚĆ CIAŁA

110-150 cm

MASA CIAŁA

12-35 kg

DŁUGOŚĆ ŻYCIA

14 -17 lat

Ryś
Czy wiesz, że...

Rysie są świetnymi pływakami?!
Mogą przepłynąć rzekę szerokości Wisły!

Co Fundacja WWF Polska robi dla rysi?

To wszystko nie byłoby możliwe bez Twojego wsparcia!

Ryś

REINTRODUKCJA RYSI

Przywracanie rysi do polskich lasów to nasz sztandarowy projekt. We współpracy z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym od 2019 roku wypuściliśmy na wolność już 76 rysi (stan na 31.05.2023). Wspieramy też reintrodukcję rysi na Mazurach, gdzie do natury w latach 2007-2020 wróciło ok. 30 rysi.

Ryś

MONITORING RYSI

Prowadzimy stały monitoring rysi w Puszczy Piskiej oraz osobników wypuszczanych w Zachodniopomorskiem. Dzięki obrożom telemetrycznym, fotopułapkom oraz obserwacjom w terenie zdobywamy bezcenną wiedzę o rysiach, możemy skuteczniej je chronić i interweniować w sytuacjach kryzysowych.

Ryś

WOLIERY I ZAGRODY DLA RYSI

Od 2018 roku wspieramy projekt Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, dzięki któremu dotychczas powstało 6 zagród dla rysi. Rodzą się w nich małe rysie, które później będą mogły bezpiecznie zamieszkać w naturze. Dzięki naszym działaniom i wsparciu finansowemu powstało również 5 wolier na Mazurach.

Jesteśmy transparentni

Fundacja WWF Polska jest zarejestrowaną organizacją pozarządową. Zgodnie z polskim prawem w sposób transparentny rozliczamy się z naszych działań. Zobacz, jak wykorzystujemy środki z darowizn:

panda
panda
73%
Projekty przyrodnicze
15%
Pozyskiwanie darowizn
12%
Administracja Fundacji

Najczęstsze pytania o adopcję rysia

Na czym polega adopcja rysia?

Adopcja rysia to darowizna – jednorazowa lub regularna (comiesięczna) – na rzecz ochrony rysi w Polsce. Jest to adopcja symboliczna, obejmująca cały gatunek a nie konkretne osobniki. Darczyńcy dokonujący jej wspomagają działania Fundacji WWF Polska, zmierzające do odbudowy i ochrony populacji rysia w Polsce oraz realizacji innych projektów ochrony przyrody.

Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?

Twoje wsparcie w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, w 12% na finanse i administrację.

Na jak długo dokonuje się adopcji rysia?

Darowizny w formie symbolicznej adopcji rysia można dokonać jednorazowo lub regularnie. Formą długoterminowej adopcji jest wsparcie comiesięczne, czyli darowizna regularna. Ma ona formę zlecenia stałego na płatność kartą, z którego możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Co dostanę po dokonaniu adopcji rysia?

Każdy darczyńca, który dokona symbolicznej adopcji rysia, otrzyma mailowe podziękowanie. Przy kwocie darowizny od 30 zł wzwyż każdy adoptujący otrzyma imienny certyfikat adopcyjny w formie cyfrowej (plik pdf). 

Jak mogę dokonać adopcji rysia na prezent?

Wybierz rodzaj darowizny (comiesięczna lub jednorazowa), a następnie wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz checkbox [x] NA PREZENT 🎁.

W koszyku darowizn możesz wpisać imię i nazwisko osoby, którą chcesz obdarować, a nawet dodać specjalną dedykację, która znajdzie się na certyfikacie.

Certyfikat będzie dostępny od razu po dokonaniu płatności. Jeśli zechcesz do niego wrócić, wystarczy, że skorzystasz z łącza, które znajdzie się w wiadomości e-mail, wysłanej przez nas zaraz po dokonaniu darowizny, lub zalogujesz się do swojego konta. Taki certyfikat możesz pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.