Pomóż chronić Morze Bałtyckie

Bałtyk to morze wyjątkowe i szczególnie wrażliwe, przede wszystkim ze względu na płytkość wód, niskie zasolenie i utrudnioną wymianę wód z oceanem. Choć dziś na naszych oczach ulega gwałtownym zmianom, wciąż jeszcze nie jest za późno, aby przeciwdziałać destrukcyjnym procesom wynikającym z działalności człowieka.

morze bałtyckie
18%
powierzchni Bałtyku to dziś tzw. martwe strefy, w których zamarło niemal wszelkie życie
martwa strefa na bałtyku

Jaką formę darowizny wybrać?

Darowizna jednorazowa

Wesprzyj jednorazową darowizną na dowolną kwotę. Wpłacając 30 zł lub więcej otrzymasz certyfikat wsparcia w formie cyfrowej, gotowej do samodzielnego wydruku.

Darowizna regularna

Wspieraj comiesięczną darowizną, otrzymaj certyfikat wsparcia niezależnie od przekazanej kwoty i dołącz do Klubu WWF – wyjątkowej społeczności darczyńców.

Darowizna na prezent

Obdaruj bliską osobę troską o planetę! Wręcz jej certyfikat wsparcia z jej imieniem i Twoją dedykacją w wersji cyfrowej lub samodzielnie wydrukowanej. Darowizna na prezent może być zarówno jednorazowa, jak i regularna.

certyfikat wsparcia działań WWF na rzecz ochrony morza bałtyckiego
Przykładowy certyfikat

Co zagraża Morzu Bałtyckiemu?

Bałtyk to jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Jeszcze do początku XIX wieku był bardzo czystym akwenem. Wystarczyło 200 lat, aby doprowadzić do jego degradacji.

ryby

Niezrównoważone rybołówstwo

Na Bałtyku nadal mamy do czynienia z tzw. niezrównoważonym rybołówstwem, które zagraża przetrwaniu niektórych poławianych zbyt intensywnie stad ryb albo oddziałuje destrukcyjnie na inne elementy ekosystemu: powoduje przypadkowy przyłów zwierząt morskich, które nie były celem połowu lub doprowadza do zniszczenia przydennych siedlisk. Obecnie stan ponad 60% stad ryb Morza Bałtyckiego poławianych komercyjnie znajduje się poza tzw. granicami bezpiecznymi biologicznie.

Martwe strefy

Do naszego morza trafia mnóstwo zanieczyszczeń komunalnych i przemysłowych, z czego 50% pochodzi z rolnictwa. Są one przyczyną eutrofizacji, czyli przeżyźnienia środowiska morskiego, w którym miejscami zaczyna brakować tlenu. W Morzu Bałtyckim występują największe na świecie tzw. martwe strefy. Ich powierzchnia wzrosła 10-krotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje około 18% powierzchni morza.

Zanieczyszczenie i sieci widmo

W polskiej strefie Bałtyku może zalegać aż kilkaset ton sieci widm. Są to dryfujące lub stojące w wodzie sieci rybackie, które – jako niewidoczna pułapka – stanowią zagrożenie nie tylko dla ryb, ale też ssaków i ptaków. Dodatkowo Morze Bałtyckie zanieczyszczone jest tworzywami sztucznymi. Cząsteczki plastiku ulegają rozdrobnieniu, a tak powstały mikroplastik, spożywany przez ryby i inne zwierzęta morskie, wraca do nas na talerzu.

Co Fundacja WWF Polska robi dla Morza Bałtyckiego?

To wszystko nie byłoby możliwe bez Twojego wsparcia!

odławianie sieci widmo na Bałtyku

Sieci widmo

WWF od lat angażuje się w projekty związane z minimalizowaniem problemu sieci widmo. Z rybakami i nurkami prowadziliśmy akcje wyławiania zalegających narzędzi połowowych. Usunęliśmy w sumie ok. 300 ton sieci zalegających w Morzu Bałtyckim.

błękitny patrol wwf

Błękitny Patrol WWF

Od 2010 roku wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF monitorują polskie wybrzeże na co dzień pomagają fokom, morświnom i ptakom morskim, a także innym potrzebującym wsparcia zwierzętom.

wwf polska na wydarzeniu rolniczym

Edukacja i rzecznictwo

Prowadzimy regularne warsztaty edukacyjne w szkołach i lokalnych społecznościach. Zabiegamy u osób decyzyjnych o transformację w kierunku zrównoważonego rybołówstwa. Promujemy rolnictwo neutralne dla otoczenia i Bałtyku, skuteczne zarządzanie morskimi obszarami chronionymi, organizujemy kampanie informacyjne.

Jesteśmy transparentni

Fundacja WWF Polska jest zarejestrowaną organizacją pozarządową. Zgodnie z polskim prawem w sposób transparentny rozliczamy się z naszych działań. Zobacz, jak wykorzystujemy środki z darowizn:

panda
panda
73%
Projekty przyrodnicze
15%
Pozyskiwanie darowizn
12%
Administracja Fundacji

Najczęstsze pytania o darowiznę na rzecz Bałtyku

Co dostanę po przekazaniu darowizny na Morze Bałtyckie?

Każdy darczyńca, który dokona darowizny na rzecz ochrony Bałtyku, otrzyma mailowe podziękowanie. Przy kwocie darowizny od 30 zł wzwyż każdy darczyńca otrzyma imienny certyfikat wsparcia w formie cyfrowej (plik pdf).

Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?

Twoje wsparcie w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, w 12% na finanse i administrację.

Czy mogę przekazać darowiznę na Morze Bałtyckie w prezencie dla bliskiej osoby?

Tak. Aby to zrobić, wybierz rodzaj darowizny (co miesiąc lub jednorazowo), wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz opcję [x] NA PREZENT 🎁

W kolejnym kroku wpisz imię i nazwisko osoby, której chcesz sprawić prezent. Możesz też dodać specjalną dedykację, która znajdzie się na certyfikacie! 

Certyfikat wsparcia będzie dostępny na Twoim koncie od razu po dokonaniu płatności. Przejdziesz do niego w dowolnym momencie klikając w łącze w wiadomości email, którą otrzymasz od nas bezpośrednio po dokonaniu darowizny lub logując się na swoje konto na naszej stronie. Możesz go pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.