Adoptuj żubra

Na początku XX wieku został całkowicie wytępiony w stanie dzikim a jego populacja została odtworzona w Puszczy Białowieskiej dzięki mozolnym wysiłkom przyrodników. Nie bez powodu żubra uważamy za nasz narodowy symbol, a światu kojarzy się z Polską.

2 600
osobników w Polsce
żubr

Jaką formę adopcji wybrać?

Adopcja jednorazowa

Wesprzyj żubry jednorazową darowizną na dowolną kwotę. Wpłacając 30 zł lub więcej otrzymasz certyfikat opiekuna w formie cyfrowej, gotowej do samodzielnego wydruku.

Adopcja regularna

Wspieraj żubry comiesięczną darowizną, otrzymaj certyfikat opiekuna niezależnie od kwoty wsparcia i dołącz do Klubu WWF – wyjątkowej społeczności Darczyńców.

Adopcja na prezent

Obdaruj bliską osobę certyfikatem adopcji z jej imieniem i Twoją dedykacją w wersji cyfrowej lub samodzielnie wydrukowanej. Adopcja na prezent może być zarówno jednorazowa, jak i regularna.

Certyfikat adopcji żubra
Przykładowy certyfikat

Co zagraża żubrom?

żubr

Ograniczony obszar występowania

Żubry występują z reguły w rozproszonych lokalnie izolowanych populacjach, co utrudnia rozszerzanie zasięgu ich występowania. Zaś przekształcenie siedlisk i urbanizacja terenu sprawiają, że tylko nieliczne obszary spełniają wymagania dla reintrodukcji tego gatunku.

zubry

Choroby i genetyka

Niskie zróżnicowanie genetyczne (ponad 80% genów pochodzi od jednej pary założycieli) sprawia, że żubry mogą być bardziej narażone na skutki chorób. Dodatkowo zagrażają im też pasożyty.

myśliwy

Konflikt z człowiekiem

Ograniczone naturalne przestrzenie stwarzają ryzyko pojawiania się żubrów w pobliżu człowieka i np. niszczenia upraw. Takie sytuacje powodują niechęć do ochrony żubrów a nawet presję na ich odstrzał, również w formie komercyjnych polowań.

Co warto wiedzieć o żubrze?

Podstawowe informacje o żubrze w Polsce

żubr

Nazwa łacińska

Bos bonasus

Status prawny

chroniony

Populacja

ok. 2600 osobników

Długość życia

20-25 lat

Siedliska

lasy mieszane z podmokłymi polanami

Występowanie

Puszcza Białowieska, Augustowska i Knyszyńska, woj. zachodniopomorskie, Bieszczady

Masa ciała

450-750 kg

Wysokość w kłębie

150-190 cm

stado żubrów
icon-rys-svg
Czy wiesz, że...

Co czwarty żubr ze wszystkich żyjących na świecie mieszka w Polsce?

Co Fundacja WWF Polska robi dla żubrów?

To wszystko nie byłoby możliwe bez Twojego wsparcia!

żubr w obroży

Ograniczanie konfliktów z ludźmi

We współpracy z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym prowadzimy monitoring i zarządzanie stadami żubrów żyjących na wolności przy użyciu obroży telemetrycznych. W okresie zimowym finansujemy również dokarmianie żubrów, w celu minimalizacji szkód rolnych.

wwf polska

Pogotowie żubrowe

Wspieramy działanie Pogotowia Żubrowego w Zachodniopomorskiem. Pogotowie monitoruje, przyjmuje zgłoszenia i fachowo przepłasza osobniki zanadto zbliżające się do pól, zapobiegając ewentualnym stratom. Interweniuje również w przypadkach kolizji drogowych z udziałem żubrów oraz kłusownictwa.

żubry zimą

Edukacja

Prowadzimy działania edukacyjne i kampanie społeczne uświadamiające potrzebę ochrony żubra. Przygotowujemy opracowania i raporty naukowe na temat gatunku.

Jesteśmy transparentni

Fundacja WWF Polska jest zarejestrowaną organizacją pozarządową. Zgodnie z polskim prawem w sposób transparentny rozliczamy się z naszych działań. Zobacz, jak wykorzystujemy środki z darowizn:

panda
panda
73%
Projekty przyrodnicze
15%
Pozyskiwanie darowizn
12%
Administracja Fundacji

Najczęstsze pytania o adopcję żubra

Na czym polega adopcja żubra?

Adopcja żubra to darowizna – jednorazowa lub regularna (comiesięczna) – na rzecz ochrony żubrów w Polsce. Jest to adopcja symboliczna, obejmująca cały gatunek a nie konkretne osobniki. Darczyńcy dokonujący jej wspomagają działania Fundacji WWF Polska, zmierzające do odbudowy i ochrony populacji żubra oraz realizacji innych projektów ochrony przyrody.

Na co zostanie przeznaczona moja darowizna?

Twoje wsparcie w ostatnim roku zostało przeznaczone w 73% na projekty przyrodnicze, w 15% na pozyskanie darowizn i funduszy, w 12% na finanse i administrację.

Na jak długo dokonuje się adopcji żubra?

Darowizny w formie symbolicznej adopcji żubra można dokonać jednorazowo lub regularnie. Formą długoterminowej adopcji jest wsparcie comiesięczne, czyli darowizna regularna. Ma ona formę zlecenia stałego na płatność kartą, z którego możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Co dostanę po dokonaniu adopcji żubra?

Każdy darczyńca, który dokona symbolicznej adopcji żubra, otrzyma mailowe podziękowanie. Przy kwocie darowizny od 30 zł wzwyż każdy adoptujący otrzyma imienny certyfikat adopcyjny w formie cyfrowej (plik pdf).

Jak mogę dokonać adopcji żubra na prezent?

Wybierz rodzaj darowizny (comiesięczna lub jednorazowa), a następnie wybierz lub wpisz ręcznie kwotę wsparcia oraz zaznacz checkbox [x] NA PREZENT 🎁.

W koszyku darowizn możesz wpisać imię i nazwisko osoby, którą chcesz obdarować, a nawet dodać specjalną dedykację, która znajdzie się na certyfikacie.

Certyfikat adopcji żubra będzie dostępny od razu po dokonaniu płatności. Jeśli zechcesz do niego wrócić, wystarczy, że skorzystasz z łącza, które znajdzie się w wiadomości e-mail, wysłanej przez nas zaraz po dokonaniu darowizny, lub zalogujesz się do swojego konta. Możesz go pobrać i przesłać w prezencie mailem lub wydrukować i wręczyć osobiście.