ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
,,Nowo odkryty gatunek, Eurythenes plasticus, pokazuje jak daleko idące konsekwencje ma nieodpowiednia gospodarka odpadami plastikowymi. Istnieją gatunki zwierząt, których ludzkość jeszcze nie zna, które zamieszkują najgłębsze i najbardziej odległe zakątki na Ziemi, a już mają w sobie plastik. Plastik jest w powietrzu, którym oddychamy, w wodzie, którą pijemy, a teraz także w stworzeniach, które żyją z dala od ludzkiej cywilizacji” zaznacza Heike Vesper z WWF Niemcy. ,,Zdecydowaliśmy się nadać gatunkowi nazwę Eurythenes plasticus, żeby podkreślić potrzebę podjęcia natychmiastowych działań w celu zatrzymania napływu plastiku do oceanów” - dodaje dr Alan Jamieson z Uniwersytetu Newcastle.
Plastik pokonuje długą drogę zanim zostaje wchłonięty przez organizmy morskie. Odpady z tworzyw sztucznych często trafiają do południowo-wschodniej Azji, gdzie zarządzanie odpadami, jeśli w ogóle istnieje, jest zwykle niewystarczające. Ponieważ znaczna część odpadów plastikowych nie podlega recyklingowi, śmieci zostają często palone lub porzucane na składowiskach odpadów. Stamtąd trafiają do rzek, aby docelowo znaleźć się w ocenie. Już w oceanie plastik rozkłada się na mikrocząstki i w takiej między innymi formie jest pochłaniana przez stworzenia morskie, takie jak Eurythenes plasticus.
Aż 270 gatunków zwierząt morskich cierpi w wyniku zaplątania w zagubione sieci plastikowe. 240 gatunków odczuwa skutki spożywania plastiku. Zwierzęta nie trawią plastiku, który zalega w ich żołądkach, a toksyny obecne w tworzywach plastikowych obniżają ich odporność i zdolności rozrodcze. 90% ptaków morskich ma w żołądkach plastik. 100 000 ssaków morskich traci rocznie życie przez odpady plastikowe. Aby zakończyć globalny problem zanieczyszczenia plastikiem, potrzebujemy globalnego rozwiązania.
Organizacja WWF rozpoczęła w 2019 roku międzynarodową kampanię, apelując o opracowanie globalnego porozumienia w sprawie ograniczenia odpadów plastikowych, usprawnienia zarządzania odpadami, a także walki o zakończenie odpływu plastiku do oceanów. Co roku do oceanów trafia 8 000 000 ton plastiku. To tak jakbyśmy co minutę wrzucali do oceanu ciężarówkę plastiku!
Poza koniecznymi zmianami systemowymi, czas też na nasze indywidualne działania!
Źródła:
1.Raport WWF No Plastic in Nature: Assessing Plastic Ingestion from Nature to People https://d2ouvy59p0dg6k.cloudfront.net/downloads/plastic_ingestion_web_s…
2.Artykuł WWF Plastic in our oceanis killing marine mammals https://www.wwf.org.au/news/blogs/plastic-in-our-oceans-is-killing-mari…
3.Artykuł WWF Plastic in the ocean https://www.worldwildlife.org/magazine/issues/fall-2019/articles/plasti…
4.Artykuł WWF How many birds die from plastic pollution? https://www.wwf.org.au/news/blogs/how-many-birds-die-from-plastic-pollu…