ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Ziemia potrzebuje naszej pomocy. Skutki zmiany klimatu są już widoczne w naszym codziennym życiu, a kolejne raporty naukowców mogą budzić przerażenie. Musimy jednak pamiętać, że najgorsze scenariusze nie muszą się ziścić, jeśli w porę zaczniemy działać. Teraz jest ostatni moment, by wprowadzić zmiany, które pomogą ochronić nas i przyszłe pokolenia przed tragicznymi konsekwencjami kryzysu klimatycznego.
Rozejrzyj się wokół siebie. Przedmioty, które Cię teraz otaczają, zostały zaprojektowane, wyprodukowane i dostarczone do Ciebie dzięki energii ze spalania paliw kopalnych: węgla, gazu lub ropy. Każdy z nich jest więc obarczony konkretnym śladem węglowym, czyli sumą emisji gazów cieplarnianych.
Ponieważ konsumpcja i produkcja na świecie stale rosną, od 1750 roku – kiedy ludzkość rozpoczęła masowe spalanie paliw kopalnych – stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło z około 280 do prawie 420 cząstek na milion, a więc o ok. 50%. To przyczynia się do zmiany klimatu, która jest obecnie największym wyzwaniem, przed jakim stoi ludzkość.
Musimy podjąć wyzwanie i powstrzymać dalszy wzrost temperatury Ziemi. Nie jesteśmy bezradni w walce o przyszłość planety. Decydującą rolę w powstrzymaniu zmian klimatu odgrywa polityka i biznes, ale i nasz wpływ ma ogromne znaczenie. To w nas wszystkich tkwi siła do zmiany. Działajmy wspólnie – razem możemy zrobić więcej, niż przypuszczamy!
1. Zaangażuj się.
Zostań wolontariuszem/ką organizacji ekologicznej, wstąp do ruchu klimatycznego lub dołącz do stowarzyszenia działającego na rzecz ochrony klimatu w Twojej okolicy.
2. Głosuj portfelem.
Wybieraj produkty i usługi firm, które stawiają na zrównoważony rozwój i ograniczają ślad węglowy. Dowiedz się, czy Twój bank i ubezpieczyciel wspierają finansowo wydobycie paliw kopalnych. Pytaj o ich politykę proklimatyczną, rozmawiając z przedstawicielami/kami lub szukając informacji na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.
3. Rozmawiaj...
o sprawach związanych z klimatem z bliskimi i znajomymi, dziel się swoimi przemyśleniami i emocjami. Chwal się każdym działaniem, które podejmujesz dla planety, i inspiruj tym ludzi wokół siebie. Możemy się wspierać w obliczu klimatycznego wyzwania i zarażać pozytywną energią.
4. Produkuj i oszczędzaj energię.
Dowiedz się, jak zdobyć wsparcie z programów ogólnokrajowych lub regionalnych i zostań prosumentem/ką lub dociepl dom. Wraz z sąsiadami/kami, w gminie, w sołectwie twórzcie spółdzielczości i wspólnoty energetyczne.
5. Protestuj.
Zmiany zmierzające do ochrony klimatu są w Polsce wprowadzane stanowczo zbyt wolno, dlatego coraz więcej osób decyduje się wyrazić swoje zdanie w formie protestów, które organizują np. organizacje ekologiczne czy ruchy klimatyczne, takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Sprawdź, czy w Twojej okolicy odbywa się w najbliższym czasie jakaś demonstracja i wesprzyj ją swoją obecnością.
6. Postaw na edukację.
Zdobywaj informacje, abyś wiedział/a, co dzieje się z nasza planetą i jakie działania możesz podjąć. Rozmawiaj z dziećmi o wyzwaniach, z jakimi się mierzymy. Pamiętaj, by ich nie straszyć i nie przytłaczać ilością informacji. Nie bój się, jeśli czegoś nie rozumiesz. Nie musisz być ekspertem/tką, ważne, żebyś inicjował/a dyskusję. Domagaj się rzetelnej edukacji ekologicznej w szkole.
7. Głosuj i wymagaj.
Wspieraj w wyborach tych, dla których klimat jest priorytetem. Po wyborach sprawdzaj, czy wywiązują się ze swoich obietnic. Znajdź oficjalny profil polityka/czki w mediach społecznościowych i zadawaj pytania o jego/jej działania dla klimatu (np. rozwoju OZE, spółdzielni energetycznych, poprawy rynku pracy w regionach, które odchodzą od wydobycia węgla).
8. Domagaj się prawa,
które będzie chronić klimat. Możesz to zrobić na przykład wspierając organizacje eksperckie, które monitorują, czy powstające prawo rzeczywiście chroni środowisko, a w razie potrzeby interweniują.
Pokażmy politykom jasne stanowisko – troska o klimat musi stać się priorytetem. To jedyne wyjście, jeśli chcemy ocalić to, co bezcenne: przyrodę, ginące gatunki, przyszłość naszą i naszych dzieci.