ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Lasów Deszczowych. Bez nich nie moglibyśmy zacząć dnia od kawy, poprawić sobie humoru kostką czekolady, wyleczyć wielu chorób, a przede wszystkim – po prostu żyć. Choć wydają się odległe to również my – Polacy korzystamy z obfitości lasów deszczowych i mamy znaczący wpływ na ich kondycję.
Z samej Amazonii pochodzi aż 20% tlenu, którym oddychamy i słodkiej wody, którą pijemy. Lasy deszczowe pochłaniają dwutlenek węgla, stabilizują klimat i są domem dla połowy gatunków roślin i zwierząt na świecie. Jako pochłaniacze dwutlenku węgla są naszym największym sprzymierzeńcem w walce ze zmianą klimatu.
Dziś w dobie pandemii szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na regulacyjną rolę lasów deszczowych. Ich niezwykła różnorodność biologiczna zapobiega dominacji wirusów i bakterii niebezpiecznych dla ludzi. W naturalnym środowisku konkurują one ze sobą utrzymując się na odpowiednim poziomie. Drapieżniki lasów deszczowych regulują z kolei populacje zwierząt będących często nosicielami groźnych patogenów. Składniki środków używanych do leczenia malarii, białaczki, jaskry i wielu innych chorób pochodzą z roślin znalezionych w Amazonii – największym lesie deszczowym na świecie.
Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. A czy wyobrażamy sobie dziś dzieciństwo bez czekolady? Wystarczy zajrzeć do lodówki, by zrozumieć jak wiele zawdzięczamy lasom deszczowym. Około 80% naszego jedzenia pochodzi z tych zdawałoby się odległych ekosystemów. Rośliny odkryte niegdyś w lesie deszczowym stały się podstawą naszej diety na całym świecie. Należą do nich m.in. ryż, pomidory, ziemniaki, czarny pieprz, ananasy, kukurydza, kawa czy kakao.
Choć myśląc o lasach deszczowych najczęściej przed oczami mamy Amazonię to na Ziemi występuje jeszcze kilka podobnych ekosystemów o ogromnym znaczeniu lokalnym i globalnym. Jednym z nich jest Dawna Tenasserim – wilgotny pierwotny las położony na granicy Mjanmy i Tajlandii. Jego powierzchnia odpowiada niemal 60% terytorium Polski! To kraina dzikich kotów. Oprócz tygrysa, zaobserwowano tu również lamparta indochińskiego, panterę mglistą, mormi złocistego, lamparcika marmurkowego, kota błotnego i kotka bengalskiego. Od wieków, w harmonii z naturą, żyją tam przedstawiciele wielu grup etnicznych, z których najbardziej znaną jest Karen. Lasom deszczowym Azji Południowo-Wschodniej i ich mieszkańcom wciąż zagraża wylesianie, kłusownictwo i nielegalny handel dzikimi gatunkami. Dlatego Fundacja WWF Polska wspiera ochronę Dawna Tenasserim, finansując m.in.: monitorowanie obszarów, na których żyją tygrysy, wspiera pracowników terenowych, którzy usuwają wnyki zagrażające zwierzętom oraz współfinansuje działania na rzecz likwidacji lokalnych rynków nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami i produktami z nich pochodzącymi.
„Nie będziemy w stanie rozwiązać kryzysu klimatycznego i kryzysu związanego z utratą różnorodności biologicznej bez priorytetowego traktowania ochrony lasów pierwotnych. Dlatego, oprócz działań na rzecz ochrony ostatnich fragmentów lasów naturalnych w Europie, takich jak Puszcza Białowieska, prowadzimy też działania zmierzające do zachowania tych odleglejszych ekosystemów takich jak Dawna Tenasserim” – mówi Tomasz Pezold Knežević, Ekspert ds. obszarów chronionych WWF Polska.
Dbając o ochronę lasów deszczowych warto pamiętać, że zależą od nich także lokalne społeczności. Ich życie i przetrwanie zależy od kondycji tamtejszego środowiska. Lasy są dla nich miejscem życia, źródłem pożywienia i leków. Dlatego tak ważne jest, by chronić przyrodę wspólnie - z ludźmi i dla ludzi, na co Fundacja WWF zwraca szczególną uwagę.
Autorka: Agnieszka Muzińska
Konsultacja merytoryczna: Tomasz Pezold Knežević, Monika Łaskawska-Wolszczak, Magdalena Wieczerzyńska