ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Fundacja WWF Polska, we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie zorganizowała konkurs, który stał się iskrą i rozpalił kreatywność młodzieży oraz zainicjował projekt wystawy "CzujeMY KLIMAT". Dzięki wsparciu Centrum Nauki i Techniki EC1, powstała ekspozycja, która poprzez artystyczną narrację i interaktywne rozwiązania zaprasza do refleksji.
W dobie gwałtownie zmieniającego się klimatu i coraz bardziej widocznych skutków globalnego ocieplenia, edukacja klimatyczna staje się koniecznością dla każdego z nas. Wystawa "CzujeMY KLIMAT" to nie tylko przestrzeń, w której prezentowane są fakty i prognozy dotyczące zmian klimatycznych, lecz przede wszystkim inspirująca opowieść młodzieży o przyszłości naszej planety.
Inicjatywa wystawy rozpoczęła się od ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez WWF Polska we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. Młodzi uczestnicy i uczestniczki mieli za zadanie wyobrazić sobie świat w roku 2124.
Ich zadaniem było obejrzenie serii filmów Webinar klimatyczny, które tłumaczyły zjawisko, przyczyny i skutki zmiany klimatu. Dr Mikołaj Troczyński, Starszy Specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii z WWF Polska, poprowadził też spotkanie z młodzieżą, gdzie wspólnie zastanawiali się, czy świat idealny z komiksu WWF jest możliwy?
Oprócz tego młodzież wzięła udział w 4 spotkaniach z ekspertami i ekspertkami, zaproszonymi przez Fundację WWF Polska do współpracy.
Łukasz Adamski, z-ca dyrektora Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, opowiedział konkursowiczom, jak krok po kroku wygląda proces tworzenia wystaw oraz jak jest to duże i angażujące wielu specjalistów przedsięwzięcie.
Doktor Agnieszka Chojnacka z ASP w Łodzi pokazała młodym różne sposoby prowadzenia narracji oraz jak można wykorzystywać w kreatywny sposób zalety i wady różnych miejsc ekspozycji.
Marta Walewska przeprowadziła wykład na temat dostępności wystawy dla wszystkich i jak myśleć już na etapie koncepcji o tym, aby była to przestrzeń przyjazna również osobom z niepełnosprawnościami.
Natomiast Katarzyna Mirkiewicz ze Stowarzyszenia Zero Waste opowiedziała młodzieży o zrównoważonym tworzeniu ekspozycji oraz jak pracować nad projektem, aby generował on jak najmniej śmieci i aby jak największą część materiałów można było wykorzystać powtórnie.
W efekcie Fundacja WWF Polska wybrała koncepcję stworzoną przez Aleksandrę Dąbrowską, Marcelinę Płachetę oraz Antonio Gumułę związanych z Gminną Biblioteką Publiczną im. Władysława Stanisława Reymonta w Wierzchosławicach ze wsparciem pracowniczek biblioteki Małgorzaty Dąbrowskiej, Ewy Wiśniewskiej Gumuły oraz Joanny Przybyło.
Wynikiem tego wyzwania stał się zwycięski projekt, który prezentuje zjawisko zmiany klimatu: jej przyczyny, skutki, ale również pomysły, co możemy zrobić, by spowolnić ten proces. Za realizację wystawy odpowiada Centrum Nauki i Techniki EC1.
To, co istotne, to wystawa ta mówi do młodych ludzi – językiem młodzieży i zachęca do działań na rzecz zmiany.
Wystawa "CzujeMY KLIMAT" to interaktywna, wielopłaszczyznowa podróż przez czas, która zaczyna się w roku 2023, a kończy wizją roku 2124 i daje możliwość refleksji nad kierunkiem, w jakim zmierzamy.
Ekspozycja składa się z dziesięciu boksów, rozmieszczonych w formie labiryntu, które krok po kroku prowadzą odbiorców przez kluczowe aspekty zmian klimatycznych, takie jak:
Pod okiem ekspertów i ekspertek z Centrum Nauki i Techniki EC1 projekt stworzony przez młodzież został przekształcony w angażującą i interaktywną wystawę. Autorzy koncepcji uczestniczyli w warsztatach z pracownikami EC1 oraz Fundacji WWF Polska, które pozwoliły im uruchomić pokłady kreatywności i zobaczyć, jak ich koncepcja może zostać przeniesiona w konkretną przestrzeń. Dzięki regularnym autoryzacjom poszczególnych fragmentów wystawy, każdy odwiedzający ma szansę usłyszeć bezpośrednio głos młodych ludzi.
Przestrzeń wystawy jest zaprojektowana w taki sposób, aby poruszać emocje i zachęcać do działania. Widzowie są zachęcani, by zastanowić się nad swoim miejscem w globalnym systemie zmian klimatycznych. Projekt łączy elementy interdyscyplinarne i stwarza przestrzeń, w której poznaje wiele aspektów zmiany klimatu, przez środowiskowe, po społeczne. Dzięki temu, że jest to projekt stworzony przez młodzież - jest dekodowalny właśnie dla młodych ludzi, poszukujących wiedzy na temat współczesnych wyzwań klimatycznych.
Wystawa "CzujeMY KLIMAT" to dowód, że poprzez edukację i zaangażowanie można zainicjować istotne zmiany społeczne. Fundacja WWF Polska po raz kolejny udowadnia, że kluczem do lepszej przyszłości jest edukacja, kreatywność i wspólne działanie.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak może wyglądać świat za 100 lat – koniecznie odwiedź Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.
Wernisaż wystawy odbędzie się 25 kwietnia 2025 roku o godz. 11:00. Wstęp do ekspozycji jest wliczony w cenę biletu do Centrum Nauki i Techniki EC1. Przyjdź, zobacz i daj się zainspirować do działania!