ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Czy marzysz o zrobieniu czegoś dla przyrody, co będzie miało od razu widoczny efekt? My też! I dlatego bez zastanowienia włączyliśmy się do tej akcji i wspieramy ZHP w działaniach „Czuwam! dla Ziemi”, która jest formą realizacji Strategii ZHP w obszarze „Odpowiedzialni społecznie”. Jej celem jest podkreślenie roli służby w kształtowaniu charakteru młodego człowieka oraz postawy niesienia bezinteresownej pomocy w odpowiedzi na dostrzeżone potrzeby. Celem podejmowanych działań jest wypracowanie uważności wychowanków Związku Harcerstwa Polskiego na otaczający świat, otwarcie na pomoc innym i pełnienie służby.
Zmieniasz swoje nawyki, opowiadasz innym o stanie naszej planety, angażujesz się w różne akcje i działania, ale w czasie pandemii już nie masz motywacji ani pomysłu co można jeszcze zrobić? Wyjdź w Świat, zobacz, pomyśl, pomóż - czyli Działaj! - tak podpowiada dewiza najstarszej grupy wiekowej harcerzy i harcerek, czyli wędrowników. Tegoroczna akcja ma wesprzeć harcerstwo w trudnym pandemicznym czasie i pokazać, że nawet w najbliższej okolicy, pobliskim lesie czy nad lokalną rzeką jest miejsce do zmieniania świata i można to robić w prosty i bezpieczny sposób.
To szczególny czas w naszej organizacji, dlatego niech Akcja „Czuwam!” 2021 będzie równocześnie złapaniem głębokiego oddechu i symbolicznym budzeniem się do życia na wiosnę – dźwignięciem do prężnego działania gromad i drużyn po okresie kryzysu i stagnacji.- mówi hm. Agata Erhardt-Wojciechowska, koordynatorka zespołu strategicznego ZHP „Odpowiedzialni społecznie”.
Jednym z kluczowych elementów w metodzie skautowej jest wspieranie młodych osób w budowaniu więzi z naturą. W harcerskim systemie wychowawczym ten element można odnaleźć choćby w jednym z punktów Prawa Harcerskiego, który jest zbiorem zasad i konkretnym systemem wartości. Związek Harcerstwa Polskiego, jako organizacja należąca do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (World Organization of the Scouting Movement, WOSM), realizuje program „Scouts for SDGs”. Na tej stronie globalna społeczność skautów i skautek może podzielić się swoimi projektami, które przybliżają nas, krok po kroku, do realizacji celów zrównoważonego rozwoju. W tym roku ZHP chce się skoncentrować na celach bezpośrednio związanych ze środowiskiem i klimatem, stąd tegoroczny temat Ogólnopolskiej Akcji „Czuwam”.
„Czuwam dla Ziemi” to uwrażliwienie na otaczający świat przyrody – to zwiększenie świadomości i służba na jej rzecz. Dzięki temu zuchy, harcerze i harcerki, wędrownicy oraz instruktorzy staną się częścią globalnych zmian dotyczących ochrony przyrody, działając lokalnie, odpowiedzą na specyficzne potrzeby swojego otoczenia, rozsądnie korzystając z natury, racjonalnie gospodarując odpadami i umiejętnie wykorzystując wodę oraz energię. Tylko przyjazne dla środowiska nawyki zbudują prawdziwą więź pomiędzy przyrodą a ludźmi - wyjaśnia druhna Agata.
Chcesz się sprawdzić przez jeden dzień jako Strażnik rzek? W ramach Akcji „Czuwam dla Ziemi” ZHP i WWF podjęło współpracę z Fundacją „Ratuj Ryby”, która od 7 lat organizuje sprzątanie wybrzeży rzeki Warty. Wszyscy od Częstochowy do Kostrzyna, mogą zorganizować się w patrole i zgłosić do VII edycji Sprzątania Brzegów Warty od źródeł do ujścia, która przypada na 24 kwietnia. W ramach inicjatywy zostanie zorganizowany również konkurs fotograficzny. Podstawowe informacje dotyczące służby na rzecz rzeki Warty znajdują się na wydarzeniu - tam znajdziesz wskazówki dotyczące zapisania się do Akcji. Możesz też stworzyć własny sztab lub dołączyć do istniejącego w ramach Sprzątania Brzegów Warty.
Zobacz, jak wyglądała VI edycja tego przedsięwzięcia!
W ramach przygotowania do działania możesz skorzystać z kart edukacyjnych Strażników rzek WWF Polska:
Mieszkasz ze swoim zastępem czy drużyną niedaleko Bałtyku? Chcesz oczyścić kawałek plaży nad Bałtykiem? Nic nie stoi na przeszkodzie! Możesz ze swoją grupą zostać Błękitnym Patrolem na jeden dzień i wyjść z inicjatywą wśród Waszej społeczności lokalnej. Dowiedz się - może już któraś organizacja prowadzi taką akcję i wspólnie podejmiecie działania na rzecz Bałtyku. Błękitny Patrol WWF to jak dotąd największa aktywność wolontariacka WWF Polska. Pozwala na czynne zaangażowanie społeczności lokalnej w ochronę przyrody. 200 wolontariuszy, którzy zamieszkują całe polskie wybrzeże Bałtyku, na co dzień pomaga fokom, morświnom i ptakom morskim, a także wszystkim innym potrzebującym wsparcia zwierzętom. W ramach Akcji „Czuwam! dla Ziemi” możesz choć na jeden dzień zorganizować razem ze swoim patrolem akcję rodem z Błękitnego Patrolu WWF.
Ważne informacje i wskazówki dla Twojego patrolu:
➽ poinformujcie Urząd Morski/urząd miasta/dzielnicy/gminy o planowanej inicjatywie oraz zapytajcie ich, czy mogą Wam przekazać worki oraz rękawiczki wielorazowe. Umówcie się z nimi, gdzie złożycie worki pełne śmieci, aby mogli poinformować o tym odpowiednie służby.
➽ w trakcie Akcji zadbajcie o swoje bezpieczeństwo! Pamiętajcie o obostrzeniach wynikających z sytuacji pandemicznej: strony.zhp.pl, ale również o bezpieczeństwie podczas zbierania śmieci! Więcej na ten temat możecie przeczytać w materiale "Czuwam dla Ziemi” na stronie 25.
➽ dbajcie o dziką przyrodę i nie płoszcie nieświadomie ptaków! W kwietniu mogą już się pojawiać pierwsze gniazda sieweczki obrożnej: starajcie się wybierać miejsca z dala od wydmy, bliżej wody, rozejrzyjcie się czy nie ma gniazda na piasku, a dorosły ptak nie próbuje głośno zwracać uwagi (np. powłócząc skrzydłem). Jeśli tak jest, natychmiast zmieńcie miejsce! Jeśli zauważycie specjalny kosz ochronny i tablice informacyjną – omińcie je jak największym łukiem. Nigdy nie zabierajcie piskląt z plaży. Gdzieś w pobliżu są ich rodzice, którzy najlepiej się nimi zajmą.
➽ uważajcie na foki: zachowajcie dystans – pamiętajcie, że foka jest zwierzęciem dzikim i gdy poczuje zagrożenie będzie uciekać albo się bronić. Trzydzieści metrów, to rozsądna odległość, z której można obserwować zwierzę. Jeśli zauważycie fokę, zadzwońcie! Zgłoście to Błękitnemu Patrolowi WWF (tel. 795 536 009) lub Stacji Morskiej w Helu (601 889 940).
➽ trzymajcie podczas tej akcji swoje psy na smyczy! Czworonożny towarzysz to z pewnością świetny kompan spacerów, jednak zwierzęta mieszkające na plaży mogą się go bać, kontakt z dzikim zwierzęciem, jakim jest foka, jest niebezpieczny również dla twojego psa.
Jeśli masz więcej pytań lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat działań Błękitnego Patrolu wejdź na stronę chronbaltyk.pl lub skontaktuj się z Błękitnym Patrolem WWF pod adresem: mmelaniuk@wwf.pl.
W ramach działań wokół akcji „Czuwam! dla Ziemi” możesz również zdobyć specjalne odznaki skautowe. W ramach globalnego programu edukacji ekologicznej pod nazwą Earth Tribe przygotowano różnorodne ekowyzwania i zapraszamy w szczególności do zdobywania dwóch z nich. Jest w czym wybierać! Wyzwanie „Champions for Nature” reprezentuje znane wszystkim, sympatyczne, biało-czarne zwierzę – panda wielka. Przez długi czas panda znajdowała się na liście gatunków zagrożonych i właśnie dlatego od momentu powstania WWF w 1961 roku widnieje w logo tej organizacji. Chociaż w 2016 roku poziom zagrożenia w przypadku tego gatunku został obniżony do kategorii wysokiego ryzyka, gatunek ten wciąż jest symbolem działań na rzecz ochrony zwierząt.
Partnerstwo z WWF pozwoliło wzmocnić zaangażowanie WOSM w edukację ekologiczną. Skauci biorą udział w ogólnoświatowych kampaniach WWF, takich jak Godzina dla Ziemi WWF, część organizacji skautowych współpracuje z lokalnymi oddziałami WWF przy projektach edukacyjnych dla młodzieży, WOSM skorzystało także z wiedzy ekspertów WWF przy opracowywaniu Inicjatywy Earth Tribe i Wyzwania Champions for Nature.
W wyzwaniu „Champions for Nature” można wybrać jedną z dwóch ścieżek: „Dobre wybory” lub „Przyroda i bioróżnorodność”. Biorąc udział w wyzwaniu Champions for Nature i eksplorując jedną z kilku ścieżek kształcenia, młodzi ludzie mogą uzyskać odznakę Earth Tribe i stać się częścią globalnej społeczności działającej na rzecz ochrony naszej planety.
Chcesz eksplorować temat zanieczyszczenia plastikiem? Mamy dla Ciebie odznakę Tide Turners Plastic. Wyzwanie Tide Turners Plastic to globalna inicjatywa UNEP, którą Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (WOSM) przystosowała do inicjatywy Earth Tribe, czyniąc z niej jej integralną część.
Wyzwanie Tide Turners Plastic pomoże młodym osobom zrozumieć wpływ, jaki używanie plastiku wywiera na nasz świat, a także nauczy ich, w jaki sposób mogą działać na rzecz czystej, zdrowej planety, przyczyniając się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Na tydzień przed Godziną dla Ziemi WWF zapraszamy do podjęcia wyjątkowego wyzwania – Tydzień Bez Plastiku! To akcja, do której można przystąpić indywidualnie, całą drużyną a nawet podjąć wyzwanie całym hufcem!
Na czym polega to wyzwanie? Tydzień Bez Plastiku to jedna z propozycji „Czuwam dla Ziemi!”, kiedy będziecie mogli spróbować żyć przez 7 dni bez jednorazowych plastikowych opakowań, foliówek, butelek PET, słomek czy innych wygodnych, ale bardzo nieekologicznych produktów. Dlaczego? Na przestrzeni ostatnich 65 lat produkcja plastiku na świecie wzrosła z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie. Każdego roku co najmniej 8 milionów ton plastiku wycieka do oceanu światowego – to ekwiwalent wyrzucania jednej śmieciarki pełnej plastiku do oceanu co minutę! Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, a produkcja plastiku będzie wzrastać to będą już dwie śmieciarki w 2030 i cztery w 2050. Najlepsze dostępne dane mówią, że dziś w oceanie mamy ponad 150 milionów ton plastiku, a rocznie przez plastikowe odpady traci życie sto milionów ssaków morskich.
Spróbuj zamienić wszystkie foliówki na wielorazowe, własnoręcznie uszyte woreczki, idź po kawę z własnym kubkiem, a na zakupy z bawełnianą torbą. Odmawiaj słomki do napojów, kupujcie produkty w słoikach, kartonach albo na wagę, do własnych pojemników. By przygotować się do Tygodnia Bez Plastiku (20 – 26 marca 2021) ZHP będzie inspirować na wydarzeniu na Facebooku pomysłami i działaniami, które można podjąć, a po jego zakończeniu będziemy wspólnie świętować 27 marca kolejne wydarzenie – Godzinę dla Ziemi WWF.
Więcej na stronie ZHP: czuwamdlaziemi.pl