Usługi ekosystemowe to nic innego jak dobrodziejstwa, jakie zapewnia nam przyroda. Jedzenie, ubranie, powietrze czy woda. Lasy są pod tym względem niezastąpione i zapewniają nam wszystko, co niezbędne do życia. To właśnie dlatego rola lasów dla naszego społeczeństwa oraz gospodarki jest nie do przecenienia i ma wymierną wartość ekonomiczną. Musimy jednak pamiętać, że drewno nie jest surowcem nieograniczonym.   

W dalszej części artykułu:  

  1. Co daje nam las?
  2. Ile warte są usługi ekosystemowe lasu?
  3. Usługi ekosystemowe lasu a zmiana klimatu

 

Co daje nam las?

DrzewoZaopatruje nas nie tylko w drewno
Dzięki lasom mamy dostęp do wody pitnej, owoców leśnych, grzybów, dziczyzny i miodu, a także surowców wykorzystywanych w medycynie. Ponad 60% leków syntetycznych pochodzi ze źródeł naturalnych, z czego naturalny związek aktywny (przede wszystkim roślinny) stanowi aż 75% leków przeciwnowotworowych.

Reguluje klimat
Na całym świecie, bo magazynują i pochłaniają węgiel, ale też lokalnie: oczyszczają powietrze i wodę, redukują hałas, chronią glebę przed erozją, zapobiegają powodziom. Zapewniają też siedliska do życia dla 2/3 gatunków na Ziemi.

Wpływa pozytywnie na nasze zdrowie
Rekreacja i wypoczynek na łonie natury nas regenerują, a także wpływają pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne.

 

Ile warte są usługi ekosystemowe lasu?

Według Living Planet Report z 2018 roku były one rocznie warte 125 bilionów dolarów, czyli ponad 6 razy więcej niż w tym samym roku największa gospodarka świata - Stany Zjednoczone. Dla Polski wartość usług po cenach 2018 roku wynosi około 120 mld zł.

Nasz dobrostan jest zależny od tych usług, choć najczęściej zaczynamy je zauważać dopiero, gdy odczuwamy ich brak, np.:

  • doświadczając suszy
  • chorując na płuca (bo przyroda nie nadąża z oczyszczaniem powietrza ze smogu)
  • cierpiąc na brak kontaktu z naturą (jak podczas pandemii)

Do tego dochodzi jeszcze inna ważna zaleta przyrody w zakresie zdrowia psychicznego.  

Badania pokazują, że regularny kontakt z przyrodą ma bardzo pozytywny wpływ na naszą psychikę. Redukuje stres, wpływa pozytywnie na samoocenę i odporność, łagodzi przebiegi depresji. Osoby chore, które obcują z przyrodą, szybciej wracają do zdrowia. Przyroda wspiera uczenie się i pomaga rozwijać umiejętności poznawcze.

 

Usługi ekosystemowe lasu a zmiana klimatu

Neutralność klimatyczna na świecie musi zostać osiągnięta najpóźniej do 2050 roku. Uniknięcie katastrofy klimatycznej możliwe jest tylko poprzez osiągnięcie równowagi pomiędzy emitowaniem oraz pochłanianiem gazów cieplarnianych. Lasy mogą nam w tym pomóc - pochłaniają CO2 i są ogromnymi magazynami węgla. Również inne elementy lasu biorą udział w tym procesie – na przykład gleba, o której stan powinniśmy się troszczyć.

Biorąc pod uwagę leśne zasoby węgla zmagazynowane w drewnie, zajmujemy czwarte miejsce w Europie! Polskie lasy są wyjątkowym dobrodziejstwem, a więcej o tym, jak mogą przyczyniać się do hamowania zmian klimatu, znajdziesz tu: Raport „Zeroemisyjna Polska 2050” | WWF Polska 

 zmiana klimatu pomagam