Co powinno się znaleźć na Twoim talerzu byś był zdrowszy, silniejszy i dłużej żył? Odpowiedź jest prosta. Postaw na żywność wyprodukowaną lokalnie. Warzywa i owoce powinny dominować w naszej diecie zajmując połowę talerza. Kupuj sezonowe produkty od krajowych producentów. Zyskają na tym wszyscy – Ty, rolnicy i polskie środowisko naturalne w ogóle. 

W dalszej części artykułu: 

  1. Żywność lokalna i sezonowa - korzyści
  2. Dieta z korzyścią dla portfela i planety
  3. Żywność z jakimi certyfikatami warto kupować?
  4. Działania państwa z pożytkiem dla ludzi, rolników i środowiska
  5. Czy żywność ekologiczna może być tańsza?

Żywność lokalna i sezonowa - korzyści  

Posiłki oparte na sezonowych i lokalnych produktach to nic innego, jak dieta rodem z naszego dzieciństwa. Prosto z kuchni dziadków czy rodziców. Smacznie i bezpośrednio z ogródka lub gospodarstwa sąsiada.  

Dieta przyjazna środowisku to taka, w której dominują produkty roślinne – sezonowe i wyprodukowane przez lokalnych rolników z zastosowaniem praktyk przyjaznych dla środowiska.  

- Stosowanie różnorodnej diety, w której dominują produkty roślinne, opierającej się o sezonowe i lokalne produkty, przynosi korzyści przede wszystkim nam - naszemu zdrowiu, ale i całej planecie. Przyczyniając się do ograniczenia emisji CO2, a także spadku zużycia wody oraz lepszego gospodarowania zasobami w ogóle – komentuje Marta Grzybowska, Specjalistka ds. Zrównoważonej Gospodarki z WWF Polska i tłumaczy - Jedzmy sezonowo – lato, początek jesieni to bogactwo krajowych owoców i warzyw, zimą postawmy na przetwory, kiszonki, rodzime owoce, warzywa korzeniowe, a wiosną na nowalijki – mówi. -  Jedzmy jak najmniej wyrobów przetworzonych, wybierajmy też produkty pełnoziarniste – dodaje. – Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę  każdego posiłku. Ograniczajmy spożycie mięsa. Sięgajmy po rośliny strączkowe, które są cennym źródłem białka. Nie zapominajmy też o tłuszczach roślinnych, w postaci olejów czy orzechów – podkreśla Grzybowska. 

Dieta z korzyścią dla portfela i planety 

Wzrost liczby ludności na świecie przyczynił się do spopularyzowania przetworzonej żywności, która głównie dzięki swojej cenie zyskała stałe miejsce w naszych spiżarkach i lodówkach. Odbija się to na zdrowiu obywateli Polski – szczególnie dzieci.  

Warto pamiętać, że to warzywa i owoce stanowić powinny podstawę naszej diety. Jest to w pełni zgodne z zaleceniami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.   

- Ludzie często podejmują nieświadome decyzje zakupowe – kupując to, na co akurat mają ochotę lub kierując się ceną. Dlatego tak ważna jest edukacja z zakresu odpowiedniego żywienia – podsumowuje Julia Dobrzańska, Specjalistka ds. edukacji w WWF Polska i podkreśla, że nauka dobrych nawyków powinna dotyczyć każdego. Warto zacząć już w szkole - kształcąc nie tylko uczennice i uczniów na wszystkich etapach edukacji, ale także osoby związane zawodowo z planowaniem i przygotowywaniem posiłków, np. intendentów, kucharzy i cały personel szkolnych stołówek.   

Żywność z jakimi certyfikatami warto kupować? 

Asortyment w sklepach jest ogromny. Czym się kierować, gdy mamy do wyboru kilka rodzajów tego samego produktu?  

Wybierając produkty lepiej kierować się nie estetycznym wyglądem etykiety, a certyfikatami i piktogramami, które się na niej znajdują. Uważny nabywca może uzyskać informacje zarówno o jakości jak i miejscu pochodzenia czy rodzaju surowców wykorzystanych w produkcji danego produktu. Przykładem może tu być pięciopunktowe znakowanie kolorowymi literami, od A do E - gdzie A oznacza produkty o najwyższej wartości odżywczej, a E najniższej. Dzięki temu wiadomo, jak często dany produkt może się w naszej diecie znajdować.  

Znaki, na które trzeba zwrócić uwagę to „Poznaj dobrą żywność”, „Produkt Polski” czy „Rolnictwo ekologiczne”. Informują one o wysokiej jakości i gwarantują polską produkcję1. Równocześnie, warto szukać produktów z certyfikatem „Integrowana produkcja” wskazującym, że w procesie wytwarzania zwracano szczególną uwagę na zdrowie ludzi i ochronę środowiska2.  

- Oznaczenia mają pomóc nam w szybkim podjęciu decyzji zakupowej – komentuje Marta Grzybowska. - Dlatego warto szukać produktów certyfikowanych, bo za nimi stoi jakość i kontrola. Zdaniem ekspertki WWF Polska, producentom powinno zależeć by wypuszczać na rynek produkty oceniane najlepiej.

Działania państwa z pożytkiem dla ludzi, rolników i środowiska  

Ograniczenie stosowania antybiotyków, syntetycznych środków ochrony roślin czy sztucznych nawozów w produkcji żywności będzie korzystne nie tylko dla polskiej natury, ale przede wszystkim dla Polaków, którzy zyskaliby większy dostęp do zdrowej żywności w sklepach i stołówkach – szkolnych, szpitalnych czy pracowniczych.  

Państwo Polskie może wspierać rolników za pośrednictwem subwencji i dopłat, tym samym kreując stałe rynki zbytu – np. zobowiązując instytucje finansowane z budżetu państwa do tego by produkty ekologiczne stanowiły obowiązkową część zamówienia publicznego na żywność. W opinii WWF, im większy będzie popyt na produkty ekologiczne, tym niższe ceny będą mogli zaproponować producenci i sprzedawcy najwartościowszych produktów. 

Działania państwa mogą wspierać także kształtowanie przyjaznych zdrowiu i środowisku nawyków żywieniowych poprzez promowanie zasad diety przyjaznej planecie takich jak zwiększenie spożycia warzyw i owoców, nasion roślin strączkowych, żywności nieprzetworzonej oraz ograniczenie spożycia mięsa w żywieniu zbiorowym. Modyfikacja posiłków szkolnych w kierunku założeń takiej diety została określona jako „niezbędna dla kształtowania prawidłowych zwyczajów zdrowotnych i prośrodowiskowych” w stanowisku Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk, a przecież nie tylko w szkołach możemy i powinniśmy promować zasady zdrowego i ograniczającego negatywny wpływ na środowisko odżywiania. Ważna w tym względzie jest też edukacja, a to jak warto się odżywiać, jak powinna wyglądać nasza dieta oraz jak ograniczyć marnowanie i straty żywności powinno stać się ważnym elementem podstawy programowej w edukacji uczniów i uczennic. 

Czy żywność ekologiczna może być tańsza? 

Dieta przyjazna środowisku i stawianie na produkty sezonowe to nie tylko promowanie jakości, ale też wspieranie lokalnego rolnictwa. Kupując produkty  z powodu niższej ceny, przyczyniamy się do powstania swego rodzaju zamkniętego koła, które nie pozwala producentom zdrowej żywności rozwinąć skali działalności, a tym samym obniżyć cen.  Eksperci WWF Polska tłumaczą, że wraz ze wzrostem zainteresowania konsumentów i zwiększeniem rynku zbytu, ceny żywności przyjaznej naszemu zdrowiu, a przy okazji środowisku spadną.  

- Im częściej będziemy kupować produkty ekologiczne, tym bardziej opłacalne będzie zwiększanie ich produkcji. Dzięki temu ich ceny powinny być niższe – podsumowuje Julia Dobrzańska. 

Niezmiernie ważna jest jednak zmiana zachowań konsumenckich i promowanie dobrych nawyków. Dlatego, WWF Polska od lat prowadzi działania edukacyjne, a także postuluje o wprowadzenie rozwiązań systemowych, które zwiększą bezpieczeństwo żywnościowe Polek i Polaków.  

Chcesz wiedzieć co jeszcze możesz zrobić dla swojego zdrowia? Głosuj i odpowiedzialnie wybieraj swoich reprezentantów w rządzie, którzy będą działać w Twoim interesie! Zapoznaj się z dziesięcioma postulatami, które zostały opracowane we współpracy z najlepszymi ekspertami i przyrodnikami WWF Polska. Zaproponowane działania są możliwe do zrealizowania i mogłyby odmienić na lepsze naszą rzeczywistość – tu i teraz. 

Na stronie wwf.pl/wybory można wypełnić Zielonego Latarnika Wyborczego WWF, który powstał we współpracy z MamPrawoWiedzec.pl i zweryfikować swoje poglądy z opiniami kandydatów do polskiego parlamentu. To narzędzie umożliwia poznanie stanowisk najważniejszych komitetów wyborczych i podjęcie samodzielnej decyzji w październikowych wyborach. Idź i głosuj zgodnie z własnym interesem! 

 

1 https://www.polskasmakuje.pl/jakich-certyfikatow-szukac/  
2 https://www.gov.pl/web/rolnictwo/integrowana-produkcja-roslin