ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Każdy potrafi powiedzieć, czym jest las. O mokradłach wiemy niewiele. Być może dlatego, że stanowią zaledwie ok. 4% powierzchni Polski. Mokradła to tereny bagienne, błota i torfowiska lub zbiorniki wodne.
Mokradła są najszybciej ginącymi ekosystemami świata. Wysychanie obszarów podmokłych spowoduje, że może zacząć brakować czystej wody, bo ważną rolę w procesie jej oczyszczania odgrywają mokradła oraz żyjące tam bakterie i rośliny. Obszary podmokłe, przejściowe pomiędzy lądem i wodą, podtrzymują lokalny obieg wody i są naturalnymi formami jej retencji. Funkcjonują jak klimatyzatory: w czasie suszy są jedynymi miejscami posiadającymi wodę i umożliwiającymi jej parowanie, a powracają w postaci deszczu czy rosy.
Chcesz wiedzieć, jak Twoja firma może się zaangażować?
Dzięki ogromnej pojemności wodnej torfy potrafią w czasie deszczu chłonąć wodę jak gąbka, a potem powoli ja oddawać w okresach bez opadów.
Nawadniając osuszone torfowiska w Polsce można zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych prawie o 22 Mt ekw. CO2 rocznie.
Ponad 3% powierzchni Polski stanowią osuszone torfowiska, które są odpowiedzialne za 8% do 10% całkowitych emisji Polski.
1 hektar ekosystemu bagiennego magazynuje w ciągu roku od kilkuset kilogramów (bagna arktyczne) do nawet 2 ton węgla (tropikalne lasy bagienne). Oznacza to, że w perspektywie długoterminowej bagna wpływają ochładzająco na atmosferę, bowiem wychwytują CO2 z powietrza.
Mokradła zajmują tylko ok. 3% powierzchni Ziemi, 40% wszystkich gatunków roślin i zwierząt żyje lub rozmnaża się na terenach podmokłych. Ich osuszanie oznacza, że aż 25% wszystkich roślin i zwierząt terenów podmokłych jest zagrożonych wyginięciem.
(Acrocephalus paludicola)
Wygląda niepozornie, ale to najrzadszy, globalnie zagrożony gatunek z rzędu wróblowych występujący w kontynentalnej części Europy.
(Alces alces)
To król mokradeł. Jest morfologicznie przystosowany do życia w takich środowiskach. Długie nogi sprawiają, że doskonale porusza się po terenie błotnistym.
(Aldrowanda vesiculosa)
W Polskiej Czerwonej Księdze Roślin ma statut CR, czyli krytycznie zagrożona. A to niezwykła roślina – jest mięsożerna.
(Dactylorhiza majalis)
Nazywana też stoplamkiem szerokolistnym. Jest to storczyk, który występuje na terenach podmokłych.
(Viola uliginosa)
Objęty ścisłą ochroną, bo jest krytycznie narażony na wymarcie. Występuje zaledwie w kilku miejscach w Polsce.
Dlaczego warto chronić mokradła?
Dlaczego to się opłaca?
Wyjaśnia prof. Wiktor Kotowski – biolog, ekolog specjalista od mokradeł.