ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Inwestując w przyrodę, inwestujemy w nasze bezpieczeństwo. Przyroda zapewnia człowiekowi niezbędny do egzystencji tlen i słodką wodę, ale także składniki odżywcze, czy leki. To nasz naturalny systemy podtrzymywania życia. Niestety z roku na rok tereny naturalne ubywają, a oddychanie czystym powietrzem i czysta woda w rzekach stają się luksusem.
Dlatego zwracamy się do Premiera z petycją, apelując o wsparcie dla przyrody, które da nam konkretne korzyści społeczno-ekonomiczne:
Petycja w sprawie powołania unijnego Funduszu na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych
Szanowny Panie Premierze,
chcemy czuć się bezpiecznie! W Polsce, jak i w całej Europie obserwujemy coraz więcej susz, powodzi, pożarów, fal upałów, a także spadek liczebności owadów zapylających, degradację gleby czy zanieczyszczenie wód. To powoduje rosnące obawy o nasze zdrowie, majątki, a także konsekwencje w postaci wzrostu cen żywności i leków.
Chcemy czuć się bezpiecznie, a bezpieczeństwo to m.in. mądra inwestycja w zasoby przyrodnicze. Dlaczego? Bo od przyrody zależne jest nasze zdrowie, produkcja żywności, leków czy dostęp do wody pitnej. Rozwiązania oparte na przyrodzie pomagają skutecznie zapobiegać suszom, powodziom, a także zmniejszają uciążliwe skutki coraz częstszych fal upałów.
Wraz ze zbliżającymi się negocjacjami budżetu UE1 oraz przewodnictwie Polski w Radzie Unii Europejskiej ma Pan, Panie Premierze, doskonałą okazję, by zabezpieczyć odpowiednie środki na nasze bezpieczeństwo – na inwestycje w przyrodę!
Apelujemy o podjęcie inicjatyw w ramach polskiej prezydencji, zmierzających do stworzenia w ramach przyszłego budżetu UE specjalnego Funduszu na rzecz bioróżnorodności, z dodatkowymi środkami w wysokości co najmniej 15 mld EUR rocznie, uzupełniającymi środki przeznaczane na ochronę i odbudowę przyrody przez rządy, samorządy lub instytucje publiczne. Poparcie dla takiej inicjatywy wyraziło już Ministerstwo Klimatu i Środowiska2 oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi3. Każda złotówka zainwestowana w odbudowę przyrody może przynieść korzyści w wysokości od 8 do 38 zł4. Mimo to, ochrona przyrody i jej odtwarzanie są krytycznie niedofinansowane.
Teraz, gdy Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, mamy do wykorzystania wyjątkową szansę, by zapewnić bezpieczną przyszłość – dzięki rozwiązaniom opartym na przyrodzie. Niech środki unijne posłużą nam wszystkim do budowania bezpiecznego, bogatego ekonomicznie i przyrodniczo kraju.
Z wyrazami szacunku,
Obywatelki i Obywatele
1 Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2028-2034.
2 Pismo MKiŚ z 14 lutego 2025 r. ws. uwzględnienia NRL i wynikających z niego obowiązków w nowych Wieloletnich Ramach Finansowych
3 Pismo MRiRW z dn. 11 września 2024 r. ws. finansowania realizacji celi Rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych (NRL).
4 EU Commission, "Impact Assessment accompanying the proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council on nature restoration." 2022 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=SWD:2022:167:FIN
Wszystko co nas otacza – woda, lasy, gleba – to bezcenne zasoby przyrodnicze, z których korzystamy każdego dnia. To także dostępność czystej wody oraz żywe organizmy, w tym te mniejsze jak dżdżownice czy mikroorganizmy, od których zależy żyzność gleb – co jest kluczowe dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Bardzo ważna dla produkcji żywności jest też ochrona i odtwarzanie tzw. zapylaczy, czyli głównie owadów zapylających rośliny. Według szacunków aż 84% gatunków roślin uprawianych w UE jest zależne, w mniejszy czy większy sposób, od zapylania przez zwierzęta. Od zasobów przyrodniczych zależy gospodarka. Mówiąc wprost: gdyby nie przyroda, nie mielibyśmy co do garnka włożyć. Szacuje się, że na poziomie całej UE brak zapylania przez owady spowodowałby zmniejszenie średnio od 25% do 32% całkowitej produkcji płodów rolnych Szacunki dla Polski mówią o spadku o 45%.
Rozwiązania oparte na przyrodzie, takie jak np. usuwanie barier na rzekach i odtwarzanie ich naturalnego biegu, ochrona lub odbudowa torfowisk, zmniejszają ryzyko powodzi i suszy. To przekłada się na ograniczanie strat ekonomicznych, ale także na nasze zdrowie i bezpieczeństwo – w tym liczbę rannych i ofiar śmiertelnych takich katastrof. Rozwiązania szkodliwe dla przyrody, takie jak zapory wodne i zbiorniki zaporowe na rzekach nie są dobrym narzędziem w walce z suszą. Przeciwnie – obniżają poziom wód gruntowych poniżej zapory i zwiększają ryzyko suszy. Z kolei w czasie wezbrań uregulowana rzeka traci możliwość swobodnego rozlania się w szerokiej, niezabudowanej dolinie, co zwiększa ryzyko powodzi w dalszym biegu rzeki. Wody powodziowe szybciej spływają przenosząc problem powodzi dalej, w dół rzeki. Powoduje to wyższą falę powodziową i stwarza ryzyko wylania się poza wały przeciwpowodziowe oraz wyrządzenia szkód.
Brak lub niedostatek zieleni w miastach powoduje z jednej strony podwyższenie temperatury w mieście – tworzy tzw. miejską wyspę ciepła – z drugiej zwiększa ryzyko powodzi błyskawicznych w miastach, o których niejednokrotnie byliśmy informowani w 2024 r. Zieleń miejska zmniejsza poziom hałasu oraz zanieczyszczenia powietrza pyłami, czyli polepsza jakość naszego życia w miastach. Strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach zurbanizowanych może obniżyć efekt wyspy ciepła i obniżyć temperaturę powietrza w czasie upałów o 2-8 stop. C, redukując zapotrzebowanie na klimatyzację. Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Taki efekt daje 5 dużych klimatyzatorów działających 20 godzin na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7 stop. C.
Kontakt z naturą korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, redukuje stres, wpływa pozytywnie na odporność. Badania naukowe wykazują, że przebywanie na łonie natury poprawia zdrowie psychiczne. Przyroda wspiera uczenie się. Dzieci, które chodziły do szkoły z większą liczbą terenów zielonych, mają znacznie lepsze funkcjonowanie poznawcze niż te, które chodziły do szkoły z mniejszą liczbą terenów zielonych. Co więcej, wychowanie w otoczeniu natury zmniejsza podatność na wystąpienie problemów ze zdrowiem psychicznym w dorosłości o 55%. Natura leczy, dając nam…leki. Aż około 70% leków przeciwnowotworowych to produkty naturalne lub syntetyczne inspirowane naturą.
Godzina dla Ziemi WWF to największa na świecie ekologiczna inicjatywa społeczna. Co roku setki milionów ludzi na całym świecie jednoczy się w symbolicznym geście gaszenia światła na rzecz ochrony przyrody.
W tym roku finał akcji odbędzie się w przedostatnią sobotę marca, tj. 22.03.2025, o godzinie 20:30.
Nadrzędnym celem Godziny dla Ziemi WWF jest troska o Ziemię poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju i poszanowania dla przyrody oraz zasobów naturalnych naszej planety.
W 2025 roku Godzina dla Ziemi WWF odbędzie się na świecie po raz 19., w Polsce po raz 18.