ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
To opowieść o młodych ludziach, którzy walczą o prawa człowieka, klimat, wolność słowa, sprawiedliwość społeczną, dostęp do edukacji lub żywności. W tych trudnych czasach, kiedy każdy z nas z dnia na dzień może stać się uchodźcą, pokazują jak walczyć o ich godność. Sami przeciw wszystkim, czasem ryzykując własnym życiem i bezpieczeństwem, chronią, oskarżają i troszczą się o innych. To oni dokonują zmian.
Nastoletnia Melati od kilku lat walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, z którym zmaga się jej rodzima Indonezja. Podobnie jak ona, całe pokolenie mobilizuje się, żeby naprawić świat. Melati wyrusza w podróż, by poznać innych młodych ludzi, którzy chcą dokonać realnych zmian.
Bohaterami filmu są:
MELATI WIJSEN, 18 lat (aktualnie 21 lat), Indonezja
Odkąd skończyła 12 lat, wraz ze swoją siostrą Isabel (która wówczas miała 10 lat), walczy z zanieczyszczeniem plastikiem, tworząc inicjatywę Bye Bye Plastic Bags. Wspólnie zmobilizowały tysiące dzieci i turystów oraz wymogły wprowadzenie zakazu sprzedaży i dystrybucji plastikowych toreb, opakowań i słomek na swojej wyspie. Melati wierzy w siłę młodego pokolenia i aktualnie rozwija nowy projekt o nazwie Youthopia – to platforma edukacyjna do wymiany narzędzi dla młodych ludzi, którzy chcą się zaangażować.
XIUHTEZCATL MARTINEZ, 19 lat (aktualnie 22 lata), USA
Pozwał stan Kolorado, a następnie rząd amerykański, oskarżając go o to, że nie chroni środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń. Narzucił moratorium w sprawie rozwoju wydobycia gazu w Kolorado. Zakazał wykorzystywania pestycydów w parkach dla dzieci. Dziś wykorzystuje swoją sztukę, muzykę i rap, aby walczyć o sprawy klimatu oraz chronić własne dziedzictwo: mądrość rdzennych mieszkańców.
WINNIE TUSHABE, 25 lat (aktualnie 28 lat), Uganda
Winnie jest założycielką YICE. Jej inicjatywa polega na uczeniu najbiedniejszych ludzi – przybywających do Ugandy uchodźców – podstaw permakultury, tak aby mogli przetrwać na ziemiach wyniszczonych przez stosowanie pestycydów. Bezpieczeństwo żywnościowe oraz rozwój handlu wymiennego i drobnego pomaga tym ludziom w zapewnieniu dzieciom dostępu do szkoły. Winnie opiekuje się niemal 900 rodzinami i stworzyła ponad 50 miejsc pracy dla młodych ludzi i kobiet. Według Winnie kobiety, a szczególnie farmerki, uratują Afrykę. 84% gleby na kontynencie zostało zniszczone lub poważnie uszkodzone przez stosowanie pestycydów (FAO).
MOHAMAD AL JOUNDE, 18 lat (aktualnie 21 lat), Liban
W wieku 12 lat Mohamad założył szkołę w obozie dla uchodźców w El Marj na granicy libańsko-syryjskiej. Kiedy uciekał przed wojną w Syrii ze swoją rodziną, stracił wszystko, w tym szkołę. Aktualnie 200 dzieci syryjskich uchodźców każdego dnia uczęszcza do szkoły założonej przez Mohamada. Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie dzieci się uczą. To miejsce oznacza bezpieczeństwo. Mohamad wierzy w ogromną siłę uchodźców, szczególnie dzieci, oraz w to, że ich historie mają moc, by zmieniać rzeczywistość. W Libanie 1 na 4 osoby jest uchodźcą. 54% tych uchodźców to dzieci (UNHCR).
MEMORY BANDA, 22 lata (aktualnie 25 lat), Malawi
Miała odwagę przeciwstawić się tradycji zinstytucjonalizowanego gwałtu na dziewczynkach w specjalnych obozach inicjacyjnych. Zakończyła tę praktykę na skalę całego kraju, a następnie doprowadziła do zmiany konstytucji, tak że wiek, w którym dopuszczalne jest małżeństwo, podniesiono z 15 do 18 lat, aby chronić dziewczęta przed małżeństwami z przymusu. Memory poświęca się teraz walce o to, by dziewczęta odzyskały kontrolę nad własnym życiem dzięki ochronie ich praw i zapewnieniu edukacji. W Malawi 42% dziewcząt wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Globalnie to 1 na 5 dziewczynek (UNICEF).
MARY FINN, 22 lata (aktualnie 25 lat), Grecja
Odkąd skończyła 18 lat jest zaangażowana w operacje ratownictwa morskiego, udzielając pomocy migrantom u wybrzeży Grecji, Turcji i Libii lub przyjmując ich w obozach w Grecji. Jest świadkiem sytuacji uchodźców w Europie oraz jej konsekwencji dla polityki europejskiej. Aktualnie Mary studiuje położnictwo, aby jej praca w ramach pomocy humanitarnej była jeszcze bardziej przydatna. Dziś liczba migrantów wynosi 80 milionów, z których 16% mieszka w krajach zachodnich. Do roku 2050 liczba migrantów wyniesie 200 milionów (UNHCR).
RENE SILVA, 25 lat (aktualnie 28 lat), Brazylia
W wieku 11 lat Rene stworzył pierwsze medium do dzielenia się informacjami i historiami o swojej faveli – „Voz das Comunidades”, które było tworzone przez i dla tej społeczności. Wraz z zespołem 16 dziennikarzy opisuje swoje codzienne życie, w którym obecna jest bieda, nierówność, rasizm, ale przede wszystkim siła przetrwania. W obliczu coraz silniejszej władzy dyktatury oraz wyniszczających społeczeństwo nierówności Rene wierzy w oddolne ruchy społeczne, dziennikarstwo oraz siłę społeczności. W 2020 roku na całym świecie zostało zabitych 397 aktywistów i dziennikarzy, z czego 264 w Ameryce Łacińskiej (ISF i IFG).
Film wyreżyserowała Flore Vasseur.
W wieku 24 lat była przedsiębiorcą w Nowym Jorku, doświadczyła bańki internetowej, przeżyła 11 września oraz poznała system kapitalistyczny, który sypał się z każdej strony. Teraz pisze książki, artykuły oraz scenariusze telewizyjnych filmów dokumentalnych, aby zrozumieć, jak kończy się jeden świat, a wyłania nowy. „Bigger than us” to jej pierwszy film dokumentalny, który stanowi logiczną kontynuację jej dotychczasowego dziennikarstwa śledczego i pisarstwa. Ten film opowiada o wolnej woli, poświęceniu i odwadze. O pragnieniu, aby żyć i być tego życia wartym.
Film będzie wyświetlany w kinach od 22 kwietnia, Fundacja WWF Polska jest jego patronem.