W ciągu ostatnich 5 lat wspieraliśmy program Ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków na obszarze Dawna Tenasserim w Mjanmie, prowadzony przez WWF Mjanma. Dzięki niemu i naszym darczyńcom  aktywnie włączaliśmy się w ochronę tygrysów indochińskich i słoni indyjskich.  Od 2018 roku udało nam się m.in. ograniczyć kłusownictwo czy konflikty na linii człowiek-zwierzę. Co jeszcze robiliśmy w ramach projektu?

Dawna Tenasserim to nie tylko słonie i tygrysy, ale całe bogactwo gatunków!

Ten położony na Dalekim Wschodzie obszar, rozciągający się na granicy Mjanmy (dawnej Birmy) i Tajlandii, zajmuje ok. 178 tys. km2, czyli powierzchnię odpowiadającą niemal 60% terytorium Polski! Ponad 80% terenu porastają lasy, które są domem dla wielu niespotykanych nigdzie indziej na świecie gatunków zwierząt i roślin. To prawdziwe królestwo dzikich kotów – można tu spotkać aż siedmiu przedstawicieli tych niezwykłych stworzeń. Oprócz tygrysów indochińskich, na zdjęciach z fotopułapek zaobserwowano również lamparta indochińskiego, panterę mglistą, mormi złocistego, lamparcika marmurkowego, kota błotnego i kotka bengalskiego. Ponadto Dawna Tenasserim stanowi dom dla krokodyli syjamskich, tapirów czaprakowych, kilku gatunków dzioborożców i sępów, a także świnionosów malutkich – najmniejszych nietoperzy świata o długości ciała zaledwie ok. 3 cm, i wielu innych gatunków. Dawna Tenasserim obejmuje jedną z największych sieci ochrony przyrody w Azji – w jej skład wchodzi kilkadziesiąt obszarów chronionych o różnym statusie, zarówno w Tajlandii, jak i Mjanmie. Od wieków, w harmonii z naturą, żyją tam przedstawiciele wielu grup etnicznych, z których najbardziej znaną jest Karen.

Dawna Tenasserim

W ramach prowadzonej przez lata współpracy z WWF Mjanma polscy darczyńcy pomogli: 

  • sfinansować patrole antykłusownicze, które przeszukują lasy w poszukiwaniu pułapek i utrudniają działania kłusownikom. Patrole pomagają również w ratowaniu złapanych w sidła zwierząt, m.in. słoni; 
  • sfinansować     realizację działań monitoringowych, w tym zakup fotopułapek. Badanie tropów, odchodów, śladów znakowania terytorium i zdobywania pożywienia, analizowania zdjęć z fotopułapek i mapowanie obszarów występowania danego gatunku i konkretnych osobników stanowią podstawę do planowania dalszych działań ochronnych i łagodzących konflikty na linii przyroda-człowiek;
  • sfinansować zakup specjalnych obroży z nadajnikami GPS, które pomagają w zdobyciu informacji o wędrówkach słoni. Dzięki temu jesteśmy w stanie odtwarzać naturalne korytarze ekologiczne tych zwierząt i skuteczniej je chronić; 
  • finansować tworzenie sztucznych lizawek, które ograniczają konflikty na linii ludzie-słonie; 
  • w działaniach na rzecz zamykania rynków nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami w Mjanmie; 
  • sfinansować wdrożenie rozwiązań ograniczających konflikty na linii ludzie-tygrysy poprzez wprowadzanie systemu ostrzegania, a także odszkodowań za szkody wyrządzone przez drapieżniki. 

Dziękujemy!

Słoń indyjski

5 lat wspólnych sukcesów!

Dzięki działaniom WWF w prowincjach Pegu oraz Rangun udało się wyeliminować kłusownictwo słoni na lata. To ogromny sukces, ponieważ szacuje się, że przed startem projektu, w 2017 r., w Mjanmie w wyniku kłusownictwa traciliśmy średnio 1 słonia na tydzień. W wyniku działań projektu w Rangunie zniknęło nie tylko kłusownictwo, ale udało się też doprowadzić do zamknięcia nielegalnego rynku, na którym kwitł handel dziką przyrodą. Natomiast dzięki finansowanym przez nas i naszych darczyńców lizawkom, które odwiedzane są przez setki zwierząt, widzimy szansę na skuteczne ograniczenie konfliktu na linii człowiek-dzika przyroda. WWF stale monitorował też ten bogaty przyrodniczo obszar, odpowiednio planując i dopasowując działania ochronne. Monitoringiem objęte zostały również zwierzęta – zakupione przez nas obroże z nadajnikami GPS pozwalają m.in. na odnalezienie rannych słoni i udzielenie im pomocy weterynaryjnej.

Dziękujemy partnerom z Mjanmy

Pandemia Covid-19 (2020 r.) oraz przewrót polityczny (luty 2021 r.) stanowiły dodatkowe przeszkody dla naszych partnerów z Mjanmy, realizujących działania w już i tak trudnym i wymagającym terenie. Dlatego jesteśmy szczególnie wdzięczni za ich ogromny wysiłek i poświęcenie, które włożyli na przestrzeni lat w realizację działań ochronnych na obszarze Dawna Tenasserim.

Co dalej?

W okresie 2018–2023 wspólnie z polskimi darczyńcami wspieraliśmy realizację działań ochronnych w Mjanmie w obszarze Dawna Tenasserim, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony słoni indyjskich i tygrysów indochińskich. Obecnie, w obliczu niepewnej sytuacji politycznej w Mjanmie, postanowiliśmy przekierować nasze zaangażowanie na inne działania związane z ochroną przyrody w Polsce i na świecie. Liczymy na zrozumienie naszych darczyńców, jak też mamy nadzieję, że w przyszłości sytuacja pozwoli nam na ponowne podjęcie wsparcia działań ochronnych w tym niezwykłym obszarze jakim są lasy Dawna Tenasserim.

 

Adoptuj tygrysa Wciąż aktywnie chronimy tygrysy malajskie.

Chcesz pomóc? 

Wesprzyj! »