23 maja 2024

22 maja w Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej zorganizowaliśmy OchBiznes Forum, podczas którego rozmawialiśmy o strategiach inwestycyjnych na rzecz bioróżnorodności i klimatu, w epoce nowych regulacji.

Wśród prelegentów znaleźli się Mirosław Proppé, Prezes Fundacji WWF oraz Michał Okuń, Manager Sustainability Consulting Central Europe. W panelu udział wzięli: Tamara Bińczak, Principal Expert - Innovation Centrum Eksperckie ESG Innowacje w Ing Bank Śląski, Alicja Tatarczuk-Public Affairs & CSR Manager Huawei Polska, Magdalena Zadrąg - kierowniczka projektu Obszary Chronione w WWF Polska oraz Tomasz Gasiński, Partner Deloitte, Sustainability Consulting Central Europe, Deloitte.

prelegenci ochbiznes forum

Rozmawialiśmy o tym, jak nowe regulacje unijne mogą zmobilizować biznes do ratowania bioróżnorodności, a także o tym jak biznes od niej zależy. Doszliśmy do wniosku, że koszty poniesione na ochronę przyrody i jej odtwarzanie są długoterminową inwestycją biznesową, a Polska ma ogromny potencjał do tego, żeby zagwarantować globalnym partnerom obszary do realizowania takich działań. Musimy jednak pamiętać, że po to, aby działania biznesu, rzeczywiście mogły przyczynić się do odbudowy bioróżnorodności, firmy muszą angażować się w zweryfikowane, wiarygodne i oparte na nauce projekty przyrodnicze, które jednocześnie eliminują ryzyko greenwashingu. 

Ważne jest także, aby firmy miały świadomość, że angażując się w ochronę przyrody mogą oczekiwać nie tyle zwrotu z inwestycji, co uniknięcia dodatkowych kosztów w pespektywie średnio i długoterminowej. 

konferencja ochbiznes

Mirosław Proppé na OchBiznes Forum

W wyniku dyskusji stwierdziliśmy, że niemożliwe jest, jeśli chcemy umożliwić życie na Ziemi dalszym pokoleniom, kierowanie się w najbliższych latach, wciąż jedynie paradygmatem wzrostu. Musimy w końcu przewartościować spojrzenie, na to czym biznes powinien się kierować i nie może być to jedynie wynik finansowy.

Konkluzją było to, że obecnie najważniejsza w kontekście ochrony bioróżnorodności jest wielopoziomowa edukacja, ponieważ wciąż brakuje świadomości, rzetelnej wiedzy i wdrażania dobrych praktyk w tym zakresie. Niezmiernie ważna jest również wieloaspektowa współpraca biznesu z organizacjami pozarządowymi, środowiskiem naukowym i regulacyjnym.

Nowe regulacje unijne wydają się być zatem obecnie nadzieją, na to, że biznesowi zostanie wytyczony konkretny kierunek, w jakim firmy powinny dążyć, ściśle określając co jest bioróżnorodnością i wyznaczając szczegółowe działania, za które powinien być odpowiedzialny zarząd. Dlatego, mamy nadzieję, że nowe regulacje pomogą biznesowi realnie przyczynić się do odbudowy bioróżnorodności.

Prelekcja na konferencji WWF Polska