ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Pandemia choroby COVID-19 spowodowała globalny kryzys na wielu płaszczyznach i dotknęła nas bezpośrednio z ogromną mocą. Ulice opustoszały, a my zostaliśmy zamknięci w domach. Nastały czasy niepewności o przyszłość, obawy o utrzymanie pracy, o bezpieczeństwo bliskich i nas samych. Nasza uwaga skupia się na walce z pandemią, wsparciu wszystkich, którzy walczą o nasze zdrowie każdego dnia, jednoczymy się z tymi, którzy stracili bliskich.
Nie można jednak pominąć naszego udziału w powstaniu tej pandemii – handlu dziką przyrodą, intensywnego przekształcania środowiska naturalnego, niepohamowanej konsumpcji.
Ten kryzys to czas na pogłębioną refleksję nad naszym połączeniem z resztą świata. W dobie globalizacji okazało się, że jesteśmy bliżej siebie, niż nam się wydawało. Niepozorne działania na drugim końcu świata wpływają na nasze życie – tu i teraz. Mając do czynienia z kryzysem w skali globalnej, pora myśleć i działać globalnie. Zakaz handlu dziką fauną i florą w Azji, wymieranie gatunków w Afryce, wycinanie lasów deszczowych w Amazonii, niezrównoważona gospodarka w Europie, czy pożary buszu w Australii – to także nasza sprawa.
Dowiedz się więcej i pomóż nam chronić przyrodę dla naszego bezpieczeństwa, zdrowia i życia oraz dla przyszłych pokoleń.
WWF Polska ratuje przyrodę nie tylko w naszym kraju, ale wspiera też działania w odległych zakątkach Ziemi. W Mjanmie (dawna Birma) pomagamy w zwalczaniu nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami i przeciwdziałamy sprzedaży mięsa dzikich zwierząt w restauracjach. Dzięki staraniom WWF udało się już zamknąć rynek nielegalnego handlu w Rangunie. Teraz skupiamy swoje wysiłki w Mandalaj.
Wspieramy też ochronę panter śnieżnych w Mongolii, tygrysów w Malezji oraz słoni indyjskich i tygrysów w Mjanmie. Od wielu lat pomagamy w programie Tx2, mającym podwoić liczbę tygrysów na świecie do 2022 roku – następnego Roku Tygrysa w chińskim kalendarzu. Angażujemy się w proces gromadzenia informacji o lokalnych populacjach tygrysa malajskiego i tygrysa indochińskiego poprzez zakup fotopułapek. Wspomagamy też finansowo patrole antykłusownicze, które stale przeszukują lasy, usuwają wnyki oraz utrudniają działania kłusownikom.
A od czego Ty zaczniesz, żeby ratować naszą Planetę i swoje zdrowie? Oto kilka podpowiedzi:
Twoje decyzje mają znaczenie!
„Projekt Ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków (tygrys indochiński, słoń indyjski) na obszarze Dawna Tenasserim w Mjanmie był prowadzony przez WWF Polska w latach 2018-2023”. Więcej o programie: https://www.wwf.pl/jak-chronilismy-przyrode-w-mjanmie