ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
W ciągu ostatnich pięciu lat Parlament Europejski musiał stawić czoła kryzysom związanym z utratą bioróżnorodności i zmianą klimatu, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego wspólnego dobrobytu i przyszłości. Mimo to, tylko część posłów i posłanek kadencji 2019-2024 podjęła zdecydowane działania na rzecz zrównoważonego rozwoju Europy. Większość z nich odwlekała podjęcie ważnych decyzji i myślała w sposób prehistoryczny, opóźniając przyjęcie koniecznych rozwiązań związanych z ochroną środowiska naturalnego.
Za niespełna miesiąc odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Zanim obywatele i obywatelki Unii Europejskiej zdecydują, na kogo oddadzą swój głos, mogą dokładnie przyjrzeć się działaniom podejmowanym przez ugrupowania, na które planują zagłosować w czerwcu lub też rozliczyć swoich przedstawicieli z obietnic wyborczych złożonych 5 lat temu. Aby umożliwić przegląd aktywności polityków i polityczek kadencji 2019-2024, przeanalizowaliśmy historię ich głosowania we współpracy z BirdLife Europe, Climate Action Network (CAN) Europe, European Environmental Bureau oraz Transport & Environment. Analizie zostały poddane głosowania nad tekstami końcowymi 30 aktów prawnych i 124 zmianami prawnymi dotyczącymi neutralności klimatycznej i sprawiedliwej społecznie transformacji, ochrony przyrody, gospodarki obiegu zamkniętego oraz osiągnięcia zerowego poziomu zanieczyszczeń.
Decyzje podejmowane przez posłów i posłanki zostały zestawione z rekomendacjami pięciu europejskich organizacji ekologicznych. Za głos odpowiadający postulatom organizacji środowiskowych otrzymywali punkty. Maksymalna ilość punktów do zdobycia wyniosła 100 (zobacz szczegółowy opis metodologii). W oparciu o wyniki utworzono tabelę punktacji (Scoreboard), w której wszystkim grupom w Parlamencie i partiom krajowym, obok wyniku punktowego, przypisano również jedną z trzech kategorii: Obrońców, Prokrastynatorów oraz Myślących Prehistorycznie.
Obrońcy zajmowali zdecydowane stanowiska w sprawach pilnych działań na rzecz przyrody i klimatu, których oczekują Europejczycy. Do takiej grupy należały ugrupowania, które uzyskały od 70 do 100 punktów. Prokrastynatorzy charakteryzowali się brakiem jednomyślności w głosowaniu oraz wyraźnym opóźnianiem i osłabianiem potencjału kluczowych dla ochrony środowiska głosowań. Partie te otrzymały od 40 do 69 punktów. Niestety, większość Parlamentu Europejskiego stanowią Prehistoryczni Myśliciele, którzy blokują przepisy dotyczące środowiska i klimatu. Ich reprezentanci zdobyli od zera do 39 punktów.
Obrońcy
Prokrastynatorzy
Myślący Prehistoricznie
Najwyższy wynik w tej analizie (89/100) osiągnęła Polska 2050 Szymona Hołowni, która zasiada w Parlamencie od listopada 2021 roku i przynależy do europejskiego ugrupowania Odnówmy Europę (Renew Europe). Zaraz za nią uplasowały się Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy (81/100) oraz Nowa Lewica (75/100), które uzyskały wyniki wyższe niż średnia grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D), do której należą. Te trzy partie zostały zakwalifikowane jako Obrońcy. Niezadowalające wyniki, plasujące ugrupowania w kategorii Myślących Prehistorycznie, osiągnęło aż 5 polskich partii – w tym Platforma Obywatelska (26/100) oraz Prawo i Sprawiedliwość (11/100). Podobne wyniki osiągały pozostałe partie należące do grup Europejskiej Partii Ludowej (EPP) i Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR): Polskie Stronnictwo Ludowe (21/100), Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (10/100) i Suwerenna Polska (7/100).
Pełny podział każdej grupy, partii krajowych państw członkowskich i głosów znajduje się w poniższej tabeli punktacji.
Wyniki analizy głosowań w latach 2019-2024 jednoznacznie wskazują na potrzebę zintensyfikowania działań na rzecz ochrony przyrody i klimatu w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Patrząc w przyszłość, potrzebujemy liderów, którzy dążą do zbudowania przystępnej cenowo, czystej i prawdziwie odnawialnej przyszłości energetycznej. To jedyny sposób na ochronę Europejczyków przed poważnymi skutkami zmiany klimatu i kryzysu bioróżnorodności – przekonuje Ester Asin, dyrektorka WWF European Policy Office.
Pamiętaj, Twój głos ma znaczenie! Posłowie i posłanki podejmują decyzje dotyczące Twojego życia: pracy, środowiska, świeżego powietrza. Oddając głos, masz możliwość kształtowania swojej przyszłości. Poznaj nasze postulaty, sprawdź stanowiska polskich ugrupowań politycznych i 9 czerwca 2024 roku #OddajGłosNaturze w wyborach europejskich!