ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Organizacje pozarządowe wyraziły głębokie zaniepokojenie rozpowszechnianiem przez Przewodniczącą Komisji Europejskiej błędnych informacji na temat sytuacji wilków w Europie.
Szanowna Pani Przewodnicząca Ursulo von der Leyen,
w imieniu poniżej podpisanych organizacji zajmujących się ochroną środowiska i zwierząt, odpowiadamy na komunikat prasowy Komisji „Wilki w Europie” (ang. ,,Wolves in Europe") z dnia 4 września 2023 r. Chcielibyśmy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie błędnymi informacjami o sytuacji wilków w Europie rozpowszechnianymi przez ów komunikat.
Błędne informacje dotyczące wilków
W kwestii zagrożeń dla ludzi i zwierząt gospodarskich przekaz zawarty w komunikacie prasowym wprowadza w błąd, przez co może wpłynąć na wyniki konsultacji społecznych. Stwierdzenie, że zagęszczenie grup rodzinnych wilków, stało się zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich i potencjalnie dla ludzi, nie ma podstaw naukowych.
W Europie wilk nie jest traktowany, jako gatunek niebezpieczny dla człowieka. Badania naukowe wykazały, że wilki nie postrzegają ludzi jako potencjalne ofiary, a przypadki śmiertelnych interakcji są zdarzeniami nadzwyczaj rzadkimi, w przeciwieństwie do szeregu realnych i znaczących zagrożeń dla życia ludzkiego (takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe czy wypadki samochodowe i zanieczyszczenia). Szkody wyrządzone zwierzętom hodowlanym często wynikają z braku ich odpowiedniego nadzoru i/lub ochrony.
Dostępne metody ochrony zwierząt gospodarskich
Dostępne są unijne i krajowe wytyczne oraz dobre praktyki, metody i narzędzia, umożliwiające zapobieganie szkodom gospodarczym powodowanym przez wilki oraz rekompensowanie tych szkód. Dobre praktyki obejmują: szkolenie psów pasterskich do ochrony stad, edukację pasterzy, a także konkretne narzędzia i rozwiązania techniczne do odstraszania wilków. Wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym pozwalają państwom członkowskim na przyznanie rolnikom pełnej rekompensaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta objęte ochroną, takie jak właśnie wilki. Dzięki temu możliwe jest pełne zwrócenie kosztów inwestycji poczynionych w celu zapobiegania takim szkodom, np. montażu ogrodzeń pod napięciem czy nabycia psów stróżujących. Ponadto fundusze rozwoju obszarów wiejskich w ramach EFRROW (Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich) mogą wspierać działania na rzecz współistnienia człowieka i zwierząt, zwłaszcza poprzez inwestycje i zwiększone rolnośrodowiskowe płatności dla obszarów, na których obecność dużych drapieżników może uniemożliwić stosowanie korzystnych dla środowiska praktyk wypasu. Możliwości te jednak są obecnie wykorzystywane w niewystarczającym stopniu.
Konsultacje naruszają zasady Komisji dot. lepszego stanowienia prawa (ang. Better Regulation)
Każda decyzja o zmianie statusu ochrony wilków musi opierać się na wiarygodnych danych naukowych, zgodnie z przepisami odpowiedniego prawodawstwa, a nie na niepotwierdzonych informacjach przedstawionych w drodze nietransparentnego i nieregularnego procesu konsultacji.
Niezrozumiały jest fakt, ogłoszenia przez Komisję procesu zbierania danych na temat „wyzwań związanych z powrotem wilków”, który ma trwać przez 18 dni, za pośrednictwem dedykowanego adresu e-mail. Uważamy, że narusza to wytyczne samej Komisji, dotyczące lepszego stanowienia prawa. Zasady lepszego stanowienia prawa wymagają, aby wszystkie zainteresowane strony miały zapewniony rozsądny okres na świadomy i skuteczny udział w dyskusji. Osiemnastu dni zdecydowanie nie można uznać za rozsądny okres.
Komisja powinna już posiadać istotne dane z niedawno przeprowadzonej profilaktycznej kontroli Dyrektyw Przyrodniczych, a także ze sprawozdań państw członkowskich na podstawie wymogów Dyrektywy Siedliskowej, w tym w odniesieniu do istniejących odstępstw.
Wezwanie do działania
Jako Przewodnicząca Komisji Europejskiej zajmuje Pani wyjątkową i przywódczą pozycję, dlatego jesteśmy bardzo zaniepokojeni wprowadzającymi w błąd komentarzami na temat wilków w mediach społecznościowych publikowanymi pod Pani imieniem. Ochrona wilków w Europie to nie tylko kwestia o znaczeniu ekologicznym, ale także odzwierciedlenie naszego zaangażowania w ochronę różnorodności biologicznej oraz wartości współistnienia i tolerancji. Wilki, odgrywając kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ekosystemów i różnorodności biologicznej, stanowią integralną część dziedzictwa naturalnego Europy, a ich powrót na Stary Kontynent jest wielkim sukcesem w zakresie ochrony przyrody, którego nie można zaprzepaścić.
Komisja Europejska musi dawać przykład rozsądnego kształtowania polityki, w tym odpowiedzialnego zarządzania różnorodnością biologiczną i jej ochrony, która opiera się na danych naukowych, a nie na opiniach i interesach gospodarczych mniejszości.
Chcielibyśmy uzyskać jasność co do bezstronnego stanowiska Komisji w tej kwestii.
Z wyrazami szacunku,
Ester Asin, Director, WWF European Policy Office
Gabriel Schwaderer, Executive Director, EuroNatur
Dr Joanna Swabe, Senior Director of Public Affairs, Humane Society International/Europe (HSI)
Staci McLennan, Director of Policy-Europe, International Fund for Animal Welfare (IFAW)
Dr Mark Jones, Head of Policy, Born Free Foundation
Faustine Bas-Defossez, Director for Nature Health and Environment, European Environmental Bureau (EEB)
Ariel Brunner, Regional Director, BirdLife Europe and Central Asia
Anaïs Berthier, Head of ClientEarth Brussels office
Fundacja WWF Polska wzięła udział w konsultacjach społecznych, do których zaprosiła Komisja Europejska, które trwały do 22 września 2023 i wysłała swoje stanowisko, które możesz przeczytać TUTAJ >>