ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Gdy przyroda woła o pomoc, są pierwsi na miejscu. Błękitny Patrol WWF i Strażnicy Rzek WWF każdego dnia udowadniają, że wspólnymi siłami można skutecznie działać na rzecz ochrony środowiska i tworzyć lepszy świat dla przyszłych pokoleń. W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza poznajcie ich niezwykłą pracę i sprawdźcie, jak możecie stać się częścią tej wyjątkowej społeczności.
Błękitny Patrol WWF to niezwykła inicjatywa, która od 2010 roku działa na rzecz ochrony Bałtyku i jego mieszkańców: fok, morświnów i ptaków morskich. Skupia blisko 200 wolontariuszy i wolontariuszek, mieszkających wzdłuż całego polskiego Wybrzeża, od Świnoujścia aż po Piaski.
„Błękitni” stanowią niezwykle zróżnicowaną grupę. Znajdziemy wśród nich uczniów, studentów, emerytów, nauczycieli, urzędników i przedsiębiorców, a zatem przedstawicieli różnych grup wiekowych i zawodów. Pomimo pozornych różnic łączy ich pasja do przyrody i potrzeba aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska.
Szybkie reagowanie i niesienie pomocy umożliwia działający nieprzerwanie przez cały rok Błękitny Telefon Alarmowy WWF (tel. 795 536 009). Zapisz ten numer i gdy zauważysz fokę na plaży – koniecznie pod niego zadzwoń.
Jeśli masz ukończone 18 lat, mieszkasz blisko plaży i chcesz zaangażować się w ratowanie bałtyckiej przyrody, dołącz do Błękitnego Patrolu WWF. Aby to zrobić, wypełnij krótki formularz. A jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat „błękitnego” wolontariatu, dowiedz się więcej o interwencjach do foczych szczeniąt i chronieniu lęgów sieweczek obrożnych.
Rzeki to ogromne dziedzictwo przyrodnicze – w Polsce mamy ich ok. 150 tysięcy kilometrów. Chcąc przejść każdą z nich, pokonamy dystans równy niemal 4-krotnej długości równika. Niestety 98,9% rzek jest w złym stanie... Dlatego w 2018 roku uruchomiliśmy program Strażnicy Rzek WWF – chcąc chronić najcenniejsze odcinki małych i średnich rzek w naszym kraju. Celem programu jest zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w ochronę rzek w Polsce. Nasi wolontariusze niejednokrotnie pokazali, że warto walczyć o nawet najbardziej zdegradowaną rzekę.
Strażnicy Rzek WWF działają na terenie całej Polski, wspierając ochronę rzek od tych największych, takich jak Wisła, po mniejsze, jak krakowski Prądnik, a także całkiem maleńkie – czasem nie mające nawet oficjalnej nazwy. Strażnicy Rzek WWF to lokalni działacze i działaczki na rzecz rzek. Wśród nich są przyrodnicy, wędkarze, naukowcy, lokalni aktywiści, przedsiębiorcy, urzędnicy i przedstawiciele wszelkich branż, a także uczniowie i studenci.
Nasi wolontariusze monitorują adoptowane przez siebie rzeki, interweniują, edukują, zajmują się rzecznictwem i działaniami strażniczymi.
Chcesz zmienić Twój lokalny świat na lepsze? Poznaj program wolontariatu, dołącz do nas i chroń rzeki razem z nami! Strażnikiem Rzek WWF może zostać każda osoba pełnoletnia. A jeśli ciekawi Cię temat badania stanu wody w rzece, dowiedz się więcej o Społecznym Monitoringu Wód WWF.
Polskie rzeki i Bałtyk to nie tylko elementy krajobrazu, ale także kluczowe ekosystemy podtrzymujące życie milionów organizmów. Bez czynnej ochrony narażone są na degradację spowodowaną szkodliwą działalnością człowieka.
Działania Strażników Rzek WWF i Błękitnego Patrolu WWF stanowią nieoceniony wkład w ochronę polskiej przyrody. To ludzie, którzy nie tylko dostrzegają problemy środowiska, ale poświęcają swój wolny czas na poszukiwanie rozwiązań i aktywne działanie w terenie. W ten sposób pokazują nam wszystkim, że razem możemy więcej. W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza dziękujemy za ich niesamowitą pracę, wytrwałość, determinację i serce oddane przyrodzie. Codzienne zaangażowanie – w deszczu, wietrze, słońcu czy na mrozie – jest nie tylko dowodem na miłość do natury, ale stanowi również inspirację dla innych, w tym dla całego zespołu naszej Fundacji. DZIĘKUJEMY!