03 grudnia 2024

Gdy przyroda woła o pomoc, są pierwsi na miejscu. Błękitny Patrol WWF i Strażnicy Rzek WWF każdego dnia udowadniają, że wspólnymi siłami można skutecznie działać na rzecz ochrony środowiska i tworzyć lepszy świat dla przyszłych pokoleń. W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza poznajcie ich niezwykłą pracę i sprawdźcie, jak możecie stać się częścią tej wyjątkowej społeczności.

 

Ich serce bije dla Bałtyku

Błękitny Patrol WWF to niezwykła inicjatywa, która od 2010 roku działa na rzecz ochrony Bałtyku i jego mieszkańców: fok, morświnów i ptaków morskich. Skupia blisko 200 wolontariuszy i wolontariuszek, mieszkających wzdłuż całego polskiego Wybrzeża, od Świnoujścia aż po Piaski.

„Błękitni” stanowią niezwykle zróżnicowaną grupę. Znajdziemy wśród nich uczniów, studentów, emerytów, nauczycieli, urzędników i przedsiębiorców, a zatem przedstawicieli różnych grup wiekowych i zawodów. Pomimo pozornych różnic łączy ich pasja do przyrody i potrzeba aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska.

błękitny patrol wwf

 

Czym zajmuje się Błękitny Patrol WWF?

  • Patrole
    Dzięki temu, że blisko 200 wolontariuszy zamieszkuje całą długość polskiego Wybrzeża, jesteśmy w stanie w krótkim czasie reagować na nagłe wezwania i monitorować wybrane gatunki zwierząt.
  • Interwencje
    Błękitny Patrol WWF ochrania wypoczywające na plaży foki, podejmuje chore lub ranne foki i przekazuje zwierzęta na rehabilitację do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu, zabezpiecza ciała martwych ssaków morskich oraz zakłada kosze ochronne na gniazda sieweczek obrożnych razem z Grupą Badawczą Ptaków Wodnych KULING.
  • Pomoc ptakom zaolejonym
    Poprzez cykliczne szkolenia Błękitny Patrol WWF zwiększa swoją gotowość i kompetencje w zakresie reagowania na wyciek substancji ropopochodnych do morza i ratowania poszkodowanych zwierząt.
  • Edukacja
    Wolontariusze i wolontariuszki propagują wiedzę o ssakach i ptakach morskich poprzez prowadzenie akcji edukacyjnych w szkołach, bibliotekach, urzędach, a także w czasie pikników i innych wydarzeń organizowanych na całym Wybrzeżu. Angażują się również w liczne akcje sprzątania plaż i rzek.

błękitny patrol wwf

Szybkie reagowanie i niesienie pomocy umożliwia działający nieprzerwanie przez cały rok Błękitny Telefon Alarmowy WWF (tel. 795 536 009). Zapisz ten numer i gdy zauważysz fokę na plaży – koniecznie pod niego zadzwoń.

Jeśli masz ukończone 18 lat, mieszkasz blisko plaży i chcesz zaangażować się w ratowanie bałtyckiej przyrody, dołącz do Błękitnego Patrolu WWF. Aby to zrobić, wypełnij krótki formularz. A jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat „błękitnego” wolontariatu, dowiedz się więcej o interwencjach do foczych szczeniąt i chronieniu lęgów sieweczek obrożnych.

 

Opiekunowie rzek

Rzeki to ogromne dziedzictwo przyrodnicze – w Polsce mamy ich ok. 150 tysięcy kilometrów. Chcąc przejść każdą z nich, pokonamy dystans równy niemal 4-krotnej długości równika. Niestety 98,9% rzek jest w złym stanie... Dlatego w 2018 roku uruchomiliśmy program Strażnicy Rzek WWF – chcąc chronić najcenniejsze odcinki małych i średnich rzek w naszym kraju. Celem programu jest zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w ochronę rzek w Polsce. Nasi wolontariusze niejednokrotnie pokazali, że warto walczyć o nawet najbardziej zdegradowaną rzekę.

Strażnicy Rzek WWF działają na terenie całej Polski, wspierając ochronę rzek od tych największych, takich jak Wisła, po mniejsze, jak krakowski Prądnik, a także całkiem maleńkie – czasem nie mające nawet oficjalnej nazwy. Strażnicy Rzek WWF to lokalni działacze i działaczki na rzecz rzek. Wśród nich są przyrodnicy, wędkarze, naukowcy, lokalni aktywiści, przedsiębiorcy, urzędnicy i przedstawiciele wszelkich branż, a także uczniowie i studenci.

strażnik rzek wwf

 

Adoptuj, Monitoruj, Interweniuj

Nasi wolontariusze monitorują adoptowane przez siebie rzeki, interweniują, edukują, zajmują się rzecznictwem i działaniami strażniczymi.

  • Adopcja rzeki i monitorowanie jej stanu
    Strażnicy Rzek WWF regularnie monitorują adoptowane przez siebie odcinki rzek, aby sprawdzić ich kondycję i wykryć wszelkie nieprawidłowości czy zagrożenia. Poprzez bliskie poznanie adoptowanej przez siebie rzeki, aktywne działania na jej rzecz oraz edukowanie lokalnej społeczności przyczyniają się do ochrony tych niezwykle ważnych ekosystemów dla przyszłych pokoleń.
  • Interwencje
    Wolontariusze po wykryciu nieprawidłowości podejmują interwencje mające na celu np. likwidację nielegalnych zrzutów ścieków do rzek. Zawiadamiają odpowiednie służby oraz nagłaśniają przypadki łamania przepisów i działań na szkodę środowiska w lokalnych mediach.
  • Społeczny Monitoring Wód WWF
    Strażnicy regularnie badają kluczowe parametry wody w rzekach, takie jak: pH, temperatura, natlenienie czy zasolenie, wypełniając lukę w publicznych informacjach o stanie polskich wód.
  • Sprzątanie rzek
    Wolontariusze uczestniczą w akcjach sprzątania rzek i organizują własne. W ten sposób edukują lokalną społeczność i angażują mieszkańców w działania na rzecz przyrody.
  • Renaturyzacja
    Strażnicy Rzek WWF promują ideę przywracania rzek do stanu naturalnego i uczestniczą w akcjach renaturyzacji – na przykład w odtwarzaniu tarlisk czy sadzeniu drzew wzdłuż brzegów rzek. Działania te pomagają nie tylko przyrodzie, ale także lokalnym społecznościom, zmniejszając ryzyko suszy i powodzi i zwiększając atrakcyjność miejscowości czy gminy.

straznicy rzek wwf

Chcesz zmienić Twój lokalny świat na lepsze? Poznaj program wolontariatu, dołącz do nas i chroń rzeki razem z nami! Strażnikiem Rzek WWF może zostać każda osoba pełnoletnia. A jeśli ciekawi Cię temat badania stanu wody w rzece, dowiedz się więcej o Społecznym Monitoringu Wód WWF.

 

Razem zmieniamy świat na lepsze

Polskie rzeki i Bałtyk to nie tylko elementy krajobrazu, ale także kluczowe ekosystemy podtrzymujące życie milionów organizmów. Bez czynnej ochrony narażone są na degradację spowodowaną szkodliwą działalnością człowieka.

Działania Strażników Rzek WWF i Błękitnego Patrolu WWF stanowią nieoceniony wkład w ochronę polskiej przyrody. To ludzie, którzy nie tylko dostrzegają problemy środowiska, ale poświęcają swój wolny czas na poszukiwanie rozwiązań i aktywne działanie w terenie. W ten sposób pokazują nam wszystkim, że razem możemy więcej. W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza dziękujemy za ich niesamowitą pracę, wytrwałość, determinację i serce oddane przyrodzie. Codzienne zaangażowanie – w deszczu, wietrze, słońcu czy na mrozie – jest nie tylko dowodem na miłość do natury, ale stanowi również inspirację dla innych, w tym dla całego zespołu naszej Fundacji. DZIĘKUJEMY!

DOŁĄCZ DO BŁĘKITNEGO PATROLU WWF »
ZOSTAŃ STRAŻNIKIEM RZEK WWF »