WWF Polska objęła patronatem publikację wydawnictwa Fikoty pt. „Ten o jesiotrach”, która porusza ważną kwestię reintrodukcji jesiotra bałtyckiego do polskich wód. Jesiotr ostronosy (bałtycki) to gatunek ryby, którego bezpośredni przodek pojawił się na Ziemi przed dinozaurami. Ogromna ryba, która jeszcze przed pierwszą wojną światową była powszechna w naszych dużych rzekach, od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku uznana jest za gatunek całkowicie wymarły.

Komiks wędkarski zawiera treści edukacyjne, w tym fakty dotyczące jesiotrów ostronosych (bałtyckich). I choć sama rodzina Fikocińskich jest fikcyjna, to w tym tomie komiksu pojawiają się osoby ze świata rzeczywistego. Jedną z bohaterek komiksu jest dr Alicja Pawelec-Olesińska, Kierowniczka Zespołu Ochrony Wód w WWF Polska i członkini międzynarodowej grupy HELCOM ds. reintrodukcji jesiotra ostronosego. Ponadto na stronach komiksu pojawiają się dr Andrzej Kapusta z Instytutu Rybactwa Śródlądowego, dr Radosław Wąs z CEEiRJ w Szczecinku oraz wędkarz i youtuber, Kamil Walicki.

 

 

Król Wisły i Odry powraca

Komiks „Ten o jesiotrach” jest kontynuacją losów wesołej wędkarskiej rodzinki Fikocińskich z pierwszego tomu komiksu pt. „Ten karpiowy”. Jest to jednak osobna historia, więc czytelnicy, którzy nie znają pierwszej części komiksu, nie będą mieli problemów ze zrozumieniem tomu jesiotrowego. Za scenariusz komiksu odpowiada Agnieszka Ostrowska-Błońska. Ilustruje go Paweł Błoński.

Akcja komiksu rozpoczyna się w Warszawie. Ojciec i syn idą pospinningować (to metoda połowu ryb przy użyciu wędki, kołowrotka i sztucznej przynęty, która jest nieustannie zarzucana i ściągana, imitując ruch ofiary). W pewnym momencie nastoletni Szymek krzyczy, że ma branie, ale nie wie jeszcze, jaka ryba wzięła. Okazuje się, że podczas holu ryby Szymek trafia na jakiś zaczep (prawdopodobnie gałęzie powalonego obok drzewa). Ojciec próbuje pomóc synowi, choć nie ma pomysłu jak. Nagle z pomocą nadchodzi wędkarz, podpływając do zwalonego drzewa i łamiąc gałąź, która blokowała żyłkę. Zaczep puszcza, chłopak holuje rybę. Ojciec pomaga synowi podebrać rybę i obydwoje stają jak wryci. Okazuje się, że ryba ma przyczepiony do płetwy żółty znacznik. Takie oznaczenia nadawane są przez naukowców tym jesiotrom bałtyckim, które zostały wyhodowane w jednym z trzech ośrodków, które hodują ten gatunek do eksperymentalnego zarybiania w celu odtworzenia gatunku w Polsce.

Jak potoczą się losy jesiotra? Zdradzimy tylko tyle, że wszystko skończy się pozytywnie!

 

Odtwarzanie gatunku w Polsce

W latach 2021-2022 Instytut Rybactwa Śródlądowego wypuścił do polskich rzek ok. 100 tysięcy młodych jesiotrów ostronosych (bałtyckich). WWF Polska aktywnie uczestniczyła w akcjach zarybiania. Zobacz, jak wyglądała akcja wypuszczania jesiotrów w Bobrownikach.

komiks o jesiotrach

 

Co możesz zrobić, gdy złowisz jesiotra?

Jeżeli jesteś rybakiem lub wędkarzem i złowisz jesiotra: zrób zdjęcie ryby i jej znacznika, który zazwyczaj jest przyczepiony do ogona lub płetwy grzbietowej. Jeśli możesz, zmierz rybę, następnie delikatnie wypuść ją do wody. Jesiotr to silny zawodnik – dobrze przeżywa złapanie w sieci czy na wędkę, więc jeśli go wypuścisz, na pewno sobie poradzi! Zapisz miejsce, czas i lokalizację złowienia, a następnie wszystkie te informacje wraz ze zdjęciem przekaż mailem do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie (@email) lub Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa (@email).

komiks o jesiotrach

 

Partner:

projekt fikoty

Redakcja:

Ewa Paluszkiewicz, Specjalistka ds. Komunikacji

Materiały do pobrania:

Plan działania HELCOM

10 faktów o jesiotrze