Jesteś na wymarzonych egzotycznych wakacjach i chcesz przywieźć z nich pamiątkę? WWF Polska ostrzega – uważaj! Niestety często na lokalnych straganach można kupić pamiątki, których wwiezienie do Polski jest nielegalne! Wino z kości tygrysa? Figurka z rafy koralowej czy kości słoniowej? A może kobrówka? Te produkty wykonane zostały z chronionych gatunków, a za wwiezienie ich do Polski grozi grzywna i nawet do 5 lat więzienia.

Twoje pamiątki mogą być objęte konwencją CITES

Mogłoby się wydawać, że jeśli coś jest sprzedawane, to jest legalne. Niestety tak nie jest, dlatego warto unikać wszelkich pamiątek odzwierzęcych czy pochodzących zegzotycznych roślin – mogą być chronione międzynarodową konwencją CITES. W wakacje niestety nielegalny handel zagrożonymi gatunkami kwitnie. Zdaniem ekspertów to drugi, po handlu narkotykami, najbardziej intratny rodzaj przemytu. Nie stań się nieświadomym przemytnikiem! Nielegalny handel dziką przyrodą to poważne przestępstwo, a Polska jest niestety w czołówce tego procederu. Tylko między 2019-2022 wykryto w naszym kraju aż  prawie pół miliona nielegalnych przedmiotów pochodzących z przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie na całym świecie.

Co oznacza przestępstwo przeciwko przyrodzie?

Wszystkie przestępstwa wskutek których zabijana lub krzywdzona jest dzika przyroda to przestępstwa przeciwko przyrodzie. Dotyczy to zarówno rzadko występujących jak i zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Do głównych kategorii takich przestępstw należą - kłusownictwo, nielegalne posiadanie, przemyt, nielegalny handel oraz zatruwanie.  Przy okazji pamiętajmy, że na nasz szacunek i ochronę zasługuje cała flora i fauna, nie tylko zagrożone gatunki.
Popełniający tego rodzaju przestępstwa nie powinni czuć się bezkarnie – za ich popełnienie grozi kara grzywny i od 3 miesięcy aż do 5 lat pozbawienia wolności. Na jak największym wykrywaniu tego rodzaju przestępstw powinno zależeć nie tylko służbom, ale nam wszystkim. Wszak to od nas wszystkich zależy, czy obronimy przyrodę, która jest naszym wspólnym dobrem przed przestępcami. Więcej informacji na temat przepisów i zagrożonych gatunków znajdziesz tutaj: https://www.wwf.pl/projekt-swipe

Uważaj na pseudomedykamenty

postmedykamenty

Do nielegalnego handlu częściami zwierząt dochodzi często z powodu tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Przykładowo z kości tygrysów tworzy się wino, maści i inne pseudomedykamenty, które są wykorzystywane w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej. Historia pseudomedycyny jest długa -- części tygrysa są używane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej od ponad 1500 lat w leczeniu wielu różnych dolegliwości, w tym: reumatyzmu, trądu, zaćmy, bólu zęba, różnych chorób skóry, bólów mięśni i malarii. Mimo tego, że brakuje dowodów naukowych potwierdzających wartość leczniczą części tygrysa, istnieje silne przekonanie kulturowe co do ich skuteczności. W celu łatwiejszego pozyskiwania tych produktów, wiele tygrysów hoduje się na tzw. farmach tygrysów, których większość znajduje się w Chinach, Tajlandii, Laosie i Wietnamie (żyje na nich łącznie około 8000 osobników, czyli blisko 2 razy więcej niż żyje na wolności!). Niestety tego typu miejsca kwestionują działania ochronne i wzmagają popyt na produkty pochodzenia tygrysiego, napędzając tym samym kłusownictwo. Pamiętaj – nie ma żadnych dowodów na skuteczne działanie pseudomedykamentów, a ich ewentualne skutki uboczne nie są zbadane. Nie ryzykuj swojego zdrowia!

Na co uważać na wakacjach?

Wiele potencjalnych pamiątek może być tzw. okazem CITES, którego wwiezienie do Polski jest nielegalne, chyba że posiadasz odpowiednie zezwolenie lub świadectwo. Powinieneś uważać przede wszystkim na żywe rośliny i zwierzęta, ale też wypchane zwierzęta i trofea myśliwskie, wyroby z kości, rogów, zębów zwierząt (m.in. kość słoniowa). Niebezpieczne są też naszyjniki, pierścionki i inne wyroby, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych. Nie kupuj torebek, butów, portfeli czy pasków do spodni wykonanych ze skór węży, krokodyli, waranów itp. Powstrzymaj się też od zakupu lekarstw zawierających sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna). Pamiętaj, że gatunków wpisanych na specjalną listę CITES jest ok. 30 tysięcy, z czego 10 tysięcy to zwierzęta. Pełną listę znajdziesz na stronach rządowych.

zwierzeca pamiatka

Pamiątki Tak! Przestępstwa - NIE!!!

Zastanawiasz się pewnie, co zatem jest bezpieczną pamiątką z wakacji? Zdaniem WWF Polska najbezpieczniej jest wybierać zdjęcia. To najlepsza pamiątka, która zda próbę czasu i nie stanowi zagrożenia dla przyrody. Pamiętaj jednak, żeby przy robieniu zdjęć też zachowywać się odpowiedzialnie. Unikaj zdjęć z tresowanymi w nieludzkich warunkach słoniami, tygrysami, które całe życie spędziły w niewoli oraz nie wyjmuj z wody morskich organizmów – wiele osób robi sobie zdjęcia z rozgwiazdami, nie wiedząc, że wyjęta z wody rozgwiazda po kilku sekundach umiera. Szanujmy przyrodę!

Co mogę zrobić?

Bądź odpowiedzialnym turystą! Będzie to z zyskiem nie tylko dla przyrody, ale także dla Ciebie, bo unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji nieświadomego działania. Jeśli natomiast jesteś świadkiem przestępstwa przeciwko przyrodzie – pomóż jej i zgłoś sprawę na policję!

belka swipe