ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Rachunki za ogrzewanie pożarły Twoje oszczędności? Ta zima wielu z nas dała się we znaki. Niestety prawdopodobnie w kolejnych latach ceny gazu i węgla wciąż będą wysokie. Dlatego już teraz warto zacząć myśleć o inwestycjach, które pomogą obniżyć rachunki. Podpowiadamy, jak na ogrzewaniu oszczędzić pieniądze, a jednocześnie pomóc naszej planecie!
W dalszej części artykułu:
ciepło
Ściany i stropy tą drogą ucieka nawet 50% ciepła!
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
DOCIEPL ŚCIANY I STROPY:
▶ 18 cm (zalecana grubość ocieplenia) zwiększa 5 razy izolacyjność ściany z cegły
▶ niedrogie i skuteczne jest wdmuchanie izolacji w przestrzeń nad stropem lub w pustki w ścianach
Okna i drzwi tędy tracimy nawet 30% ciepła!
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
Wymień stare okna na energooszczędne:
Opcja budżetowa:
▶ Wyreguluj okucia i zamknięcia, które odpowiadają za docisk okna do framugi
▶ Sprawdź parapety – są zimne? Mogą być źle zamontowane i trzeba to poprawić
Wentylacja tą drogą ucieka nawet 40% ciepła!
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
Zainstaluj aktywną wentylację z odzyskiem ciepła
Uwaga:
Wentylacji nie wolno nadmiernie ograniczać, zwłaszcza jeśli używamy kuchni gazowej lub kominka.
Temperatura i ruch powietrza
Przez strop ucieka więcej ciepła, bo przy suficie może być nawet o 3° więcej niż przy podłodze
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
Zmniejsz temperaturę – skręcając ogrzewanie o 1°C zmniejszysz rachunki nawet o 5%
Zainwestuj w wentylator sufitowy, który wyrówna temperaturę!
sposób ogrzewania
w ostatnim roku węgiel i gaz znacznie podrożały,
a kryzys energetyczny
może trwać dalej w kolejnym sezonie
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
zainwestuj w pompę ciepła
Do małych pomieszczeń wystarczy klimatyzator z pompą cieła.
Piec
nieczyszczony i źle wyregulowany piec węglowy może powodować, że nawet połowa ciepła „idzie w komin”
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
Zmień sposób ogrzewania
Zanim to zrobisz:
▶ Regularnie usuwaj sadzę i wyreguluj piec
▶ Używaj paliw wysokiej jakości
ZIELONA ENERGIA - to Ci się opłaci! SPRAWDŹ »
Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna oraz wentylację i kominy. Jak jest u Ciebie? Możesz to sprawdzić, zlecając specjaliście audyt energetyczny lub wypożyczyć kamerę termowizyjną i w sezonie grzewczym samodzielnie znaleźć słabe punkty izolacji budynku.
Docieplenie domu to kluczowy krok do obniżenia rachunków. Dodatkowa izolacja samego stropu pomoże oszczędzić nawet tonę węgla rocznie! Całkowity remont ogrzewania i ocieplenie domu może zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie o ok. 75%-80%. Wiąże się to z kosztem kilkunastu tysięcy złotych, ale można go rozłożyć na etapy i skorzystać z dofinansowania. Przy dzisiejszych cenach paliw i energii taka inwestycja zwraca się bardzo szybko.
Czy wiesz, czym są budynki zeroemisyjne?
Są zaprojektowane w taki sposób, aby nie wymagały użycia dużej ilości prądu i energii cieplnej do ich ogrzania. Cała energia w nich pochodzi z OZE, więc nie emitują dwutlenku węgla.Więcej »
Tak, okna i drzwi – jeśli nie są dobrze uszczelnione – mogą spowodować starty nawet 30% ciepła! Zadbaj o stan uszczelek oraz regulacje okuć i zamknięć, które odpowiadają za docisk okna do framugi, aby uniknąć nadmiernych nieszczelności. Warto też sprawdzić, czy w miejscu osadzenia stolarki nie ma fragmentów o osłabionej izolacji, tzw. mostków cieplnych, którymi zimno wnika do domu.
Przez wentylację możemy stracić nawet 40% ciepła! Jednocześnie nie można jej zbyt mocno ograniczać – jest niezbędna dla naszego zdrowia. Rozwiązaniem może być zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji). To mechaniczna wentylacja, która pozwala wymienić powietrze na świeże i czyste, nie zmniejszając jego temperatury.
Tak, użycie wentylatora sufitowego to dobry sposób na szybkie podniesie odczuwalnej temperatury w pomieszczeniu, szczególnie wysokim. Ciepło gromadzi się pod sufitem – może tam być nawet 3°C cieplej niż na wysokości naszej kanapy. Wymieszanie powietrza wentylatorem pozwoli równomiernie rozprowadzić ciepło. Dodatkowo można zamontować specjalne ekrany zagrzejnikowe odbijające część ciepła.
To urządzenie działające na tej samej zasadzie co lodówka, z tą różnicą, że zazwyczaj grzeje wnętrze budynku, a chłodzi na zewnątrz. Zakup pompy ciepła, która ogrzeje dom, to duży wydatek – ok. 30 tys. złotych. Jednak warto pomyśleć o tym jak o inwestycji, lepszej nawet niż lokata w banku! To rozwiązanie na lata, które pozwoli nam zaoszczędzić i uniezależnić się od niepewnych dostaw gazu i węgla. Można też zainstalować tańsze urządzenie, np. klimatyzator z pompą ciepła, którym ogrzejemy mniejszą powierzchnię, np. mieszkanie w bloku.
Tak, ponieważ problemy z dostępnością węgla i gazu będą w kolejnych latach rosły. Po wymianie zniknie problem transportu węgla, ładowania go do piwnicy, potem do pieca. Znika też konieczność uciążliwego wybierania popiołu i usuwania sadzy z pieca i komina. Ale dopiero w docieplonym domu jest sens wymieniać piec na przykład na pompę ciepła. Dzięki wcześniejszemu dociepleniu można zastosować mniejsze i tańsze urządzenie, które będzie zużywać mniej energii elektrycznej.
Jak uzyskać dopłatę do ogrzewania domu?
Dofinansowanie można uzyskać z krajowych i regionalnych programów wsparcia. Może to być łącznie nawet kilkadziesiąt tysięcy na termoizolację, okna, wymianę źródła ciepła (i to z robocizną), a nawet na audyt energetyczny! Sprawdź programy „Czyste powietrze”, „Stop SMOG” i „Ciepłe mieszkanie”. Koszty dociepleń i wymiany pieca można odliczyć od podatku w ramach „Ulgi Termomodernizacyjnej”.
Nieefektywne energetycznie domy i budynki, z których ucieka ciepło, przyczyniają się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, pogłębiając kryzys klimatyczny. Inwestycja w ocieplenie budynku i czystą energię opłaci się Tobie i całej planecie!