ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Światowa i polska przyroda znika w zastraszającym tempie. Tylko w ciągu ostatnich 50 lat Wielkość populacji ssaków, ptaków, ryb, płazów i gadów odnotowała alarmujący średni spadek o 68% od 1970 roku. Człowiek przekształca przyrodę szybciej niż potrafi się ona zregenerować. Nie tylko przyroda nie nadąża za zmianami, ale także prawo, które powinno ją chronić. Dzisiaj tylko ułamek polskich naturalnych skarbów jest chroniony przed zniszczeniem. Dlatego ludzie i firmy prywatne biorą sprawy w swoje ręce i tworzą prywatne rezerwaty, by ratować szczególnie cenne tereny. Dowiedz się więcej i zobacz, jak możesz chronić polską przyrodę!
Świat się zmienia, a z nim również przyroda. Lata pozwalały zwierzętom, roślinom i grzybom na przystosowywanie się do zmiennych warunków i nowych siedlisk. Jednak obecne zmiany w środowisku, za które odpowiada człowiek, zachodzą zbyt szybko, by natura mogły za nimi nadążyć. Populacje ssaków, ptaków, ryb, płazów i gadów w skali ogólnoświatowej zmniejszyły się o 68%! Przy okazji zniknęły niezliczone, podtrzymujące życie ekosystemy (w tym łąki, bagna czy dziewicze lasy) Zdrowe środowisko jest niezbędne do przetrwania dla ludzi i pozostałych zwierząt. Odkryj z nami piękno Polskiej przyrody, poznawaj mieszkańców łąk, doświadczaj piękna wszystkimi zmysłami. Poczuj bliskość natury niezależnie od tego, gdzie żyjesz i co robisz. Dowiedz się co możesz zrobić, żeby chronić przyrodę! Zachwyć się OCh!
Od piaszczystego dna Bałtyku aż po szczyty Tatr, od Puszczy Białowieskiej aż po samą Odrę rozciągają się malownicze i przyrodniczo cenne miejsca w Polsce. Lasy, rzeki, jeziora, łąki, góry, bagna. Wiele spośród tych miejsc ma dużą wartość przyrodniczą i jednocześnie nie są chronione przed szkodliwymi zmianami i przekształceniami środowiska. Formami ochrony przyrody w Polsce, dającymi jej najpełniejszą ochronę, są parki narodowe (1% powierzchni kraju) i rezerwaty (0,5% powierzchni). W Polsce, jest znacznie więcej terenów o wielkiej wartości przyrodniczej, które potrzebują ochrony, ale istniejące prawo to spowalnia, a niekiedy uniemożliwia. Dlatego coraz częściej organizacje pozarządowe, osoby prywatne, a nawet prywatne firmy biorą sprawy w swoje ręce! Gromadzą środki i wykupują ziemię, na której tworzą prywatne rezerwaty, aby chronić unikalną przyrodę nie oglądając się na nieskuteczne prawo. Obecnie obszary chronione prywatnie tworzone są na całym świecie i są one odpowiedzią na rosnącą potrzebę ratowania cennych terenów!
Człowiek jest częścią natury. Środowisko poradzi sobie bez człowieka, ale człowiek bez środowiska już nie. Z natury czerpiemy niemal wszystko - wodę do picia, powietrze do oddychania, materiały, z których zbudowane są nasze domy i telefony komórkowe. To również korzyści, których nie widzimy. Badania naukowe wykazują, że kontakt z przyrodą poprawia nasze samopoczucie i ogólne zdrowie psychiczne, wpływa pozytywnie na samoocenę i redukcję stresu, odporność, łagodzi przebiegi depresji. Osoby chore, które mają kontakt z naturą szybciej wracają do zdrowia. Obcowanie z przyrodą również wspiera uczenie się i rozwija umiejętności poznawcze. Czy trzeba czegoś więcej, żeby zachęcić do wybrania się na łono natury?
Matkę naturę podglądamy od wieków, uczymy się od niej, czerpiemy z niej inspiracje do poprawy naszego życia. Gekony, a dokładniej specjalna budowa skóry na ich łapach, umożliwiająca uzyskanie, stanowiły inspirację dla specjalistycznych przyrządów wykorzystywanych przez NASA do prowadzenia napraw w kosmosie! Ostatnio naukowcy wykorzystali powszechnie występujące sinice do... zasilania komputera. Tych inspiracji jest oczywiście więcej i codziennie powstają nowe pomysły, które są konsekwencją uważnej obserwacji natury. My też chcemy przyglądać się jej bliżej! Żeby to zrobić, powinniśmy też jak najlepiej ją chronić.
Jak razem możemy Tworzyć obszary chronione? Wesprzyj nas i pomóż nam skutecznie działać na rzecz obszarów chronionych
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA: Zachwyć się OCh!