ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Badania WWF zawarte w publikacji Living Planet Report 2024 wskazują, że ratowanie przyrody musi rozpocząć się natychmiast, byśmy uniknęli nieodwracalnych, zgubnych dla życia zmian i skuteczniej chronili się przed takimi zjawiskami jak np. powódź czy susza. Ta misja wymaga powiększania obszarów chronionych i odbudowy zasobów przyrodniczych jeszcze przed 2030 rokiem, dlatego zwracamy się do premiera z petycją o pilne:
Living Planet Report dowodzi, że zbliżamy się do niebezpiecznych punktów krytycznych, czyli progów wytrzymałości poszczególnych ekosystemów na presję zewnętrzną (nadmierną eksploatację, degradację siedlisk, zanieczyszczenia, zmiany klimatu, gatunki inwazyjne i choroby). Takimi punktami krytycznymi są na przykład obumieranie puszczy amazońskiej czy masowe zamieranie raf koralowych.
Przekroczenie któregoś z punktów krytycznych może wywołać katastrofalny, samonapędzający się i nieodwracalny efekt domina.
Daj nadzieję planecie!
Podpisz się pod naszą petycją do premiera
Petycja o pilne działania rządu RP na rzecz ratowania przyrody i realizację zobowiązań w tym zakresie do 2030 roku
Szanowny Panie Premierze,
od kondycji przyrody zależą nasze: zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt. Natura chroni nas przed zabójczymi falami upałów, poprawia też jakość wody, gleby i powietrza. Stabilne ekosystemy stanowią oręż w walce z powodziami – takimi jak ta z września 2024 roku – dzięki retencji wody. Odtwarzanie zasobów przyrody zapewnia nam też długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe, bo bez zdrowej gleby, wody i różnorodności biologicznej uprawa nie jest możliwa. Natura chroni również nasze portfele - szacuje się, że inwestycje w zasoby przyrodnicze przynoszą Polsce 11 razy większe korzyści niż poniesione kosztyi.
Tymczasem wyniki najnowszych badań WWF, zawarte w publikacji Living Planet Report 2024ii, dowodzą, że w dramatycznym tempie zanika różnorodność biologiczna, czyli bogactwo genów, gatunków, siedlisk i ekosystemów Ziemi. W latach 1970-2020 odnotowaliśmy spadek średniej liczebności monitorowanych populacji dzikich zwierząt o 73%, w tym 85% dla ekosystemów słodkowodnych. Stan przyrody w Polsce również jest alarmujący – kondycja tylko 20% siedlisk przyrodniczych i około 38% gatunków chronionych w naszym kraju określona jest jako dobraiii. (...)
Living Planet Report 2024 wskazuje, że ratowanie przyrodniczych zasobów naszej planety musi rozpocząć się natychmiast, byśmy uniknęli nieodwracalnych, zgubnych dla życia na Ziemi zmian. Ta misja wymaga zielonej transformacji w systemach: żywnościowym, energetycznym, finansowym, ale kluczowe jest tworzenie nowych i powiększanie istniejących obszarów chronionych, połączone z odbudową zasobów przyrodniczych, co stanowi przedmiot naszej petycji.
Zwracamy się do Pana Premiera o pilną realizację polskich potrzeb oraz zobowiązań wynikających z międzynarodowych porozumień i unijnej Strategii na rzecz Bioróżnorodności 2030i, w szczególności poprzez:
Dzięki naturze mamy żywność, leki, ubrania i czystą wodę. Rozwój społeczny i gospodarczy bazują na przyrodzie i jej zasobach. Za sprawą bioróżnorodności nasz świat jest bardziej stabilny, odporny na takie klęski żywiołowe. Chcemy tej stabilności również dla przyszłych pokoleń, dlatego apelujemy o priorytetowe potraktowanie ochrony zasobów przyrodniczych Polski oraz ich odbudowę – to jedna z najlepszych inwestycji dla naszego kraju i wyraz troski o jego obywatelki i obywateli, których ponad 70% popiera działania na rzecz ochrony i odbudowy przyrodyvi.
i Commission Staff Working Document. SWD(2022) 167 final. Impact assessment accompanying the proposal for a Regulation of the European Parliament and of the Council on nature restoration. Bruksela, 2022
ii https://www.wwf.pl/publikacje/living-planet-report-2024
iii https://biodiversity.europa.eu/countries/poland
iv https://www.gov.pl/web/wprpo2020/strategia-na-rzecz-bioroznorodnosci-2030
v https://www.gov.pl/web/rolnictwo/odbudowa-zasobow-przyrodniczych-nature-restoration-law
vi https://www.isp.org.pl/uploads/drive/aktualnosci2/Nature_Restoration_Law_i_ochrona_przyrody_w_oczach_Polek_i_Polakow1.pdf
Zrównoważone rozwiązania na ratunek
Przekierowanie środków ze szkodliwej dla środowiska działalności na modele biznesowe i działania, które przyczyniają się do realizacji globalnych celów w zakresie ochrony przyrody, klimatu i zrównoważonego rozwoju. Jest to niezbędne do zapewnienia, aby Ziemia dla przyszłych pokoleń nadal nadawała się do zamieszkania i rozwoju oraz była miejscem tętniącym życiem. W skali globalnej ponad połowa PKB (55%) – około 58 bilionów dolarów – jest w umiarkowanym lub dużym stopniu zależna od przyrody i zapewnianych przez nią usług. Niestety w obecnym systemie gospodarczym wartość przyrody jest bliska zeru, co sprzyja niezrównoważonej eksploatacji zasobów naturalnych, przyczyniając się do degradacji środowiska i zmiany klimatu. Konieczna jest kolosalna zmiana na poziomie globalnym, krajowym i lokalnym, która obejmie redystrybucję finansowania w kierunku korzystnym dla naszej planety. Możemy to zrobić na dwa wzajemnie wspierające się sposoby. Finansowanie „zielonych” działań obejmuje mobilizowanie środków na rzecz ochrony przyrody i przeciwdziałania zmianie klimatu na szeroką skalę, zaś „zazielenianie” finansowania oznacza przystosowywanie systemów finansowych do realizacji celów w zakresie przyrody, klimatu i zrównoważonego rozwoju.
Living Planet Report (LPR) jest wszechstronnym badaniem globalnej różnorodności biologicznej i zdrowia planety. Tegoroczna, 15. edycja raportu prezentuje oparty na danych naukowych przegląd stanu przyrody z uwzględnieniem wskaźnika Living Planet Index (LPI), który śledzi trendy wielkości populacji gatunków na całym świecie. Najnowszy raport ujawnia katastrofalny 73% spadek średniej liczebności monitorowanych populacji dzikich gatunków w ciągu zaledwie 50 lat (1970-2020).
Jeśli monitoring dzikich zwierząt jest prowadzony przez wiele lat na jednym obszarze, jest w stanie wykazać, jak zmieniła się wielkość populacji w tym konkretnym miejscu. LPI wykorzystuje te dane, żeby ustalić, czy średnia względna liczebność populacji monitorowanego gatunku zwiększyła się, zmniejszyła, czy pozostała na tym samym poziomie. LPI opiera się na danych dla prawie 35 000 populacji 5495 gatunków kręgowców (gadów, płazów, ryb, ptaków i ssaków).
Pobierz grafiki i opublikuj je na swoim Instagramie lub Facebooku wraz z #ActForOurPlanet #LPR2024 #LivingPlanetReport #5latnaratunek
Zachęć znajomych, aby zrobili to samo.