Nowy rok szkolny to nowe wyzwania! Już trzeci raz z rzędu, zapraszamy Was do dołączenia do Programu z Pandą - wyjątkowej przygody edukacyjnej przygotowanej przez Fundację WWF Polska. Jest to projekt skierowany do dzieci i młodzieży, w którym zachęcamy do odkrywania i ochrony świata przyrody w atrakcyjny i inspirujący sposób. Dzięki trzem niedźwiedziom–przewodnikom po trzech niezależnych obszarach tematycznych, można zindywidualizować sposób edukacji w zależności od wieku oraz zainteresowań uczestników i uczestniczek. Ochrona klimatu, różnorodność biologiczna czy zmiana szkoły w miejsce przyjazne planecie, to zagadnienia, które już nigdy nie będą stanowiły problemu! Skąd to wiemy? Z opinii nauczycieli i nauczycielek, edukatorów i edukatorek, którzy ukończyli pierwszą i drugą edycję Programu z Pandą!

 

16.10.2022 zakończyliśmy zapisy do 3. edycji Programu z Pandą.
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.

 

Co to jest Program z Pandą?

 

Program z Pandą 3, dzięki swojej elastyczności, odpowiada na potrzeby i zainteresowania uczniów, ale gwarantuje także:

 

Kto może wziąć udział w Programie?

 

Program z Pandą jest skierowany do szkół podstawowych, z podziałem treści odpowiednio dla klas: 1–3, 4–6 i 7–8, oraz szkół ponadpodstawowych: dla najstarszej grupy wiekowej przeznaczona jest ścieżka pandy wielkiej, czyli transformacji.   
Program można realizować nie tylko w szkole podstawowej i ponadpodstawowej, ale w każdej placówce oświatowo-wychowawczej, np. domu kultury, bibliotece, a nawet drużynie harcerskiej!  
 

Za którym niedźwiedziem pójdziecie?

Proponujemy trzy obszary tematyczne, przez które przeprowadzą Was niedźwiedzie przewodnicy:

  • niedźwiedź brunatny eksploruje temat różnorodności biologicznej,
  • niedźwiedź polarny omawia zagadnienia ochrony klimatu,
  • panda wielka pomoże zmienić placówkę w miejsce przyjazne Wam i środowisku – to wcale nie jest trudne, zrób prosty audyt i zobacz, jak można dokonać transformacji! 😊

W każdej ścieżce znajdziecie gotowe materiały, pomysły na działania i wydarzenia, a także gwarancję wsparcia naszych specjalistów i specjalistek.

Nauczycielka czy nauczyciel sam wybiera obszar tematyczny i realizuje go w wybrany przez siebie sposób. Każda ze ścieżek opiera się na 2 lub 3 podstawowych scenariuszach do zrealizowania, scenariuszu dodatkowym do wyboru oraz przeglądzie najciekawszych propozycji zadań praktycznych, plastycznych, kulinarnych, a także doświadczeń przyrodniczych, nawiązujących do tematu.  
Efektem ukończenia ścieżki jest możliwość zorganizowania szkolnego wydarzenia, gdzie wypracowane pomysły można zastosować w praktyce. Przy ścieżce pandy wielkiej będzie to propozycja wdrożenia zmian w budynku szkoły i wśród szkolnej społeczności, żeby działały w bardziej zrównoważony i zielony sposób.

 

Niedźwiedź brunatny

Jeśli myślisz, że warto poruszyć w twojej placówce tematy związane z powiązaniami w przyrodzie i chcesz, aby współpracownicy i uczniowie lepiej zrozumieli, jak mocno jesteśmy związani ze światem przyrody, eksplorując temat różnorodności biologicznej, zapraszamy do wędrówki z niedźwiedziem brunatnym – naszym rodzimym symbolem dzikiej przyrody i walki o ochronę gatunkową.

Niedźwiedź polarny

Jeśli chcesz omawiać zagadnienia związane z ochroną klimatu, widzisz zainteresowanie wśród uczniów ruchami klimatycznymi lub chcesz, by temat zmiany klimatu był częściej podejmowany w społeczności lokalnej, to zapraszamy cię do wędrówki z niedźwiedziem polarnym. Największy arktyczny drapieżnik przeprowadzi cię od podstaw związanych z rozróżnieniem pogody od klimatu, wskaże związki przyczynowo-skutkowe zjawisk i procesów na poziomie lokalnym oraz globalnym i przedstawi możliwości dotyczące zaangażowania się w działania na rzecz ochrony klimatu.

Panda Wielka

Podróż z pandą wielką to najambitniejsza wędrówka, którą mamy w programie. Polega ona na eksplorowaniu współzależności globalnych, poszerzaniu wiedzy o powiązaniach pomiędzy przyrodą a człowiekiem, stanem środowiska i sposobami gospodarowania zasobami naszej planety w duchu zrównoważonego rozwoju. Znajdziesz tu scenariusze i propozycje działań edukacyjnych oraz komunikacyjnych; w ramach tej ścieżki zapraszamy cię również do wdrażania zmian na rzecz transformacji placówki, z którą jesteś związany/a, by realnie zmniejszać jej ślad ekologiczny, wodny i węglowy. Przygotowaliśmy prosty audyt, który przeprowadzi cię przez różne obszary i wskaże przestrzenie do ulepszania i rozwoju oraz rozwinie myślenie krytyczne w kontekście korzystania z zasobów i różnych okazji, by ograniczać ślad na naszej planecie.

 

Dlaczego warto dołączyć do Programu z Pandą?

Najlepszym dowodem na atrakcyjność i efektywność Programu z Pandą są opinie nauczycieli oraz nauczycielek biorących udział w dwóch poprzednich edycjach.

„Zajęcia bardzo zróżnicowane, wiele się działo i to chyba najbardziej podobało się uczniom. Uczniowie angażowali się w tok lekcji. Chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Mają bogatą wiedzę przyrodniczą.”

„Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały zadania, zawsze dodawały coś od siebie. Warto włączać w realizację rodziców, oni też chętnie pomagają.”

„Zadanie zmotywowało do aktywnych działań na rzecz ochrony przyrody, m.in. wolontariat w Fokarium na Helu.”

„Zajęcia dały dzieciom wiele do myślenia, gdyż wcześniej nie zdawali sobie sprawy, że nawet oni mają wpływ na zmiany klimatu. Widziałam duże zainteresowanie tematem.”

„Temat okazał się bardzo ciekawy. Dzieci chętnie tworzyły swoje łańcuchy pokarmowe. Dzięki temu scenariuszowi uzmysłowiły sobie, że każde, nawet najmniejsze żyjące stworzenie na Ziemi ma znaczenie. Wiedzą już, że jeśli zabraknie jednego łącznika w łańcuchu, ucierpimy na tym wszyscy."

 

 

To właśnie oni zachęcili 3000 uczniów do odkrywania świata przyrody i jego ochrony! Nie zwlekaj i dołącz do Programu już dziś!

Rekrutacja trwa do 16.10.2022.

 

 

Pliki do pobrania

3. Edycja PROGRAMU Z PANDĄ.
Przewodnik po programie

Regulamin Program z Pandą 3

3. Edycja PROGRAMU Z PANDĄ.
Regulamin Programu z Pandą

Program z Panda 3 cele edukacyjne

3. Edycja PROGRAMU Z PANDĄ.
Cele edukacyjne

Program z Panda 3 checklista

3. Edycja PROGRAMU Z PANDĄ.
Checklista audytu