W październiku 2024 roku rozpoczęliśmy 3-letnią współpracę z internetowym sklepem meblowym Novodom!

Od teraz, robiąc zakupy w Novodom, wspierasz naszą fundację. Część dochodów ze sprzedaży w latach 2024-2027, zostanie przez Novodom przekazana na wspólne inicjatywy w zakresie zwiększania świadomości konsumentów i działania związane z ochroną środowiska, zwłaszcza cennych ekosystemów w naszym kraju.

Jako WWF Polska będziemy wspierać Novodom naszą wiedzą i doświadczeniem w działaniach na rzecz edukacji o lasach, ich znaczeniu w życiu człowieka oraz promocji zrównoważonej gospodarki leśnej i certyfikacji FSC, której Novodom wymaga od swoich dostawców.

Novodom to salon meblowy i sklep internetowy z wyposażeniem wnętrz. Posiada w swojej ofercie meble, oświetlenie i dodatki do domu, biura, placówek użyteczności publicznej oraz obiektów komercyjno-usługowych. W ofercie Novodom znaleźć można linię starannie wyselekcjonowanych produktów, które są wytwarzane z poszanowaniem dla środowiska.

 

Czym jest zrównoważona gospodarka leśna?

Zrównoważona gospodarka leśna to takie korzystanie z lasu, które pozwala zaspokoić zarówno nasze potrzeby, jak i naszych dzieci oraz przyszłych pokoleń przy zachowaniu bezpieczeństwa środowiska naturalnego.

Zrównoważona gospodarka leśna polega na:

dbaniu o leśne zasoby – tak, aby mimo wycinania drzew, w dłuższej perspektywie czasu nie ubywało całkowitej powierzchni lasu. Dzięki pozyskiwaniu mniejszej ilości drewna niż naturalnie przybywa, las może się zregenerować. 

zachowaniu różnorodności biologicznej – aby dbać o organizmy leśne, trzeba dbać o miejsca ich życia. Dlatego w lesie należy zachowywać martwe drewno, drzewa dziuplaste, fragmenty starych drzewostanów, nienaruszoną glebę. Las powinien być zróżnicowany na poziomie krajobrazu (polany, młodniki, starodrzewy, mokradła), a drzewostan na poziomie składu gatunkowego, wieku i wysokości. Gatunki drzew powinny odpowiadać warunkom danego terenu (siedliska) i być ze sobą wymieszane tak, aby tworzyć mozaikę. Wyznacza się także obszary ochronne, gdzie nie prowadzi się pozyskania drewna. Należy również kontrolować transport drewna, który powinien jak najmniej wpływać na właściwości leśnej gleby, która z natury jest delikatna.

dbaniu o społeczeństwo – czyli o lokalne społeczności, a także zdrowie, bezpieczeństwo i prawa pracowników związanych z gospodarką leśną.

 

Czym jest certyfikacja FSC?

FSC jest międzynarodową organizacją not-for-profit, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej, biorąc pod uwagę aspekty społeczne, ekologiczne i ekonomiczne.

Drewno powinno posiadać certyfikat FSC. Jest on wskazówką, że prowadzona gospodarka leśna dba o wartości przyrodnicze oraz prawa osób pracujących w lesie. Według Fundacji WWF Polska spośród obecnie dostępnych standardów certyfikacji lasów, jest on zdecydowanie najlepszy i najbardziej wiarygodny. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by polskie lasy były objęte właśnie certyfikacją FSC.

System FSC zawiera cały szereg mechanizmów, mających na celu ochronę:

  1. różnorodności biologicznej
  2. gatunków zagrożonych
  3. obszarów wodochronnych i glebochronnych
  4. wartości kulturowych i religijnych

FSC wymaga od zarządców lasów m.in. mapowania, ochrony i monitorowania HCV (z ang. High Conservation Values, czyli Szczególnych Wartości Ochronnych), a także wyznaczania lasów o takich wartościach i stosowania „podejścia ostrożnościowego” w celu zapobiegania utraty tych wartości.

WWF i Novodom razem na rzecz ochrony środowiska