01 marca 2017

Jednym ze sposobów na walkę ze szkodliwymi emisjami i zmianą klimatu jest efektywność energetyczna - czyli racjonalne zużywanie energii w przemyśle, domach i w każdej dziedzinie ludzkiej działalności.

Działania mające na celu zapewnienie efektywności energetycznej coraz częściej uznaje się nie tylko za środek zapewniający ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ale też zwiększający bezpieczeństwo dostaw energii, bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczający wydatki na jej import oraz podnoszący innowacyjność gospodarki. Czyli same korzyści.


Co robimy na rzecz poprawy efektywności energetycznej?  
Fundacja WWF stale apeluje o prowadzenie ambitnej polityki, która pozwoli na jednoczesny rozwój gospodarczy i redukcję zapotrzebowania na energię. Komentujemy projekty ustaw, zachęcamy do udziału w konsultacjach społecznych i edukujemy.

Dołącz do naszych działań
Twoje codzienne zachowania mogą przyczyniać się do poprawy bilansu energetycznego na świecie. Poznaj je i wprowadź do codziennego życia.

Co oznacza efektywność energetyczna?
Efektywność energetyczna to stosunek ilości zużytej energii do wykonania pewnej czynności. Jeśli dokonamy zmiany, po której nadal będziemy wykonywać tę samą czynność, ale przy mniejszym zużyciu energii, wówczas zwiększymy efektywność energetyczną.

Przykładowo – jeśli wymienimy 60W żarówkę na 9W LED,  uzyskamy podobną ilość światła (lumenów), zużywając znacznie mniej energii elektrycznej (60W vs. 9W).

Efektywność energetyczna dotyczy również sposobu budownictwa. W nowo wznoszonych budynkach rekomendowane jest zastosowanie większych standardów efektywności energetycznej. Ostatnio większą  popularność zyskuje budownictwo pasywne, w którym wykorzystanie energii jest osiem razy niższe niż w budynkach spełniających aktualne obowiązujące normy ochrony cieplnej. Najwięcej energii w gospodarstwach domowych zużywane jest na ogrzewanie, dlatego tak bardzo istotne jest zadbanie o odpowiednią eksploatację instalacji grzewczych i izolację budynku. Jest to też sposób na ograniczenie smogu, w budynkach ogrzewanych za pomocą paliw stałych.

Ustawa z 20 maja 2016 roku o efektywności energetycznej nakłada na dużych przedsiębiorców obowiązek przeprowadzenia audytów energetycznych co cztery lata.

Wykonanie audytu energetycznego w firmie przynosi wiele korzyści takich jak:

  • redukcja kosztów eksploatacji obiektów, instalacji czy urządzeń,
  • możliwość wprowadzenia nowego, bardziej oszczędnego sposobu gospodarowania energią,
  • a co za tym idzie zmniejszenie wydatków na rachunki za prąd oraz mniejsza emisja dwutlenku węgla.

Efektywność energetyczna to jej oszczędzanie przez jak najbardziej racjonalne i optymalne zużycie. Możesz ją wprowadzić we własne życie!

Jak oszczędzać energię w domu?  
Możesz ją wprowadzić we własne życie! Bez rezygnacji z komfortu życia możesz przyczyniać się do ochrony klimatu za pomocą prostych zmian. Poznaj kilka praktycznych kroków.

1. Wymień oświetlenie na LEDowe. Żarówki te zużywają o około 80% mniej energii i mają znacznie dłuższy okres eksploatacji niż tradycyjne żarówki żarowe.

2. Najwięcej energii zużywamy na ogrzanie pomieszczeń. Utrzymuj maksymalną temperaturę 20oC w pokoju dziennym i obniż temperaturę w nocy i gdy nie ma Cię w domu. Ustawienie nocne może zmniejszyć zużycie ciepła od 5% do 15%. Najlepszym rozwiązaniem są termostaty, które same regulują temperaturę w każdym pomieszczeniu.

3. Nie zastawiaj grzejników meblami ani nie zakrywaj zasłonkami. Pozwól aby powietrze miało swobodny obieg.

4. Podczas wymiany lodówki, pralki, telewizora czy komputera sprawdź ich efektywność energetyczną. Możesz to zrobić sprawdzając czy mają odpowiednie certyfikaty i etykiety. Wyróżniamy klasy efektywności energetycznej od A do G. Klasy A+, A++, A+++  są najbardziej rekomendowane ponieważ oznaczają wyjątkowo niskie zużycie energii.

5. Zasłaniaj zasłonki na noc, aby zmniejszyć utratę ciepła, a odsłaniaj w ciągu dnia po to aby promienie słoneczne mogły ogrzać pomieszczenie.

6. Używaj lodówki dostosowanej do potrzeb. Używanie zbyt dużej to strata energii.

7. Regularnie rozmrażaj zamrażarkę - to poprawia sprawność jej działania. Dbaj by grubość lodu nigdy nie przekraczała 10 mm.

 

Kontakt:
Oskar Kulik/okulik@wwf.pl
Specjalista ds. Polityki Klimatyczno Energetycznej

Polecamy

5 najgorszych pytań o klimat Komisja Europejska

Fundusze na sprawiedliwą transformację

Dezinformacja na temat klimatu

Gospodarka w czasach zarazy Sprawiedliwa transformacja W kierunku zielonej gospodarki 

Bytom

Chcę pomóc!