Za nami trzecia edycja akcji „Zasadź las nad rzeką”, która pomaga zalesić tereny nad brzegami rzek. W sumie udało się zasadzić ok. 3,5 tys. szt. olsz czarnych na 7 km uregulowanych rzek oraz uzupełnić nasadzenia z lat poprzednich o 2 tys. szt. na 5 km.

 

W tym roku nasadzenia miały miejsce na terenie dwóch województw:

1. Nad Mierzawą w województwie świętokrzyskim zasadzonych zostało 1000 sztuk sadzonek olszy czarnej. Na tym odcinku sadziliśmy drzewka już dwa lata temu, niestety część z nich została skoszona. Za to te drzewka, które przez ostatnie dwa lata mogły szczęśliwie rosnąć, osiągnęły już ponad 2 metry wysokości! Dodatkowo zasadziliśmy 1000 sztuk sadzonek olszy czarnej nad Nidą. Drzewka pojawiły się także nad rzekami Kamionką, Psarką oraz Plebanką. 

2. W województwie lubelskim nad rzeką Szum dołączyła do nas Fundacja Dzika Rzeka – tu posadzono 500 szt. olszy czarnej na 3 km odcinku.

nasadzenia nad rzekami

Po co sadzimy drzewka na brzegach uregulowanych odcinków rzek?

Drzewa wpływają na różnicowanie nasłonecznienia koryta rzeki przez co ograniczają nagrzewanie i parowanie wody;

Ponadto, wpływają na przywracanie siedlisk nad zdewastowanymi korytami rzek, poprawę jakości wody oraz stabilizację brzegów;

Odtworzenie zróżnicowania krajobrazu przynosi wiele korzyści dla przyrody, co przekłada się także na korzyści dla nas.

Dzięki obecności drzew, woda w rzece jest chłodniejsza, co sprzyja obecności takich ryb jak pstrągi potokowe i chronione gatunki, jak minóg strumieniowy, głowacz czy pięknie ubarwiona strzebla potokowa. Ta ostatnia ryba nazywana jest olszówką – jej potoczna nazwa wzięła się stąd, że strzelba potokowa znajduje schronienie pod korzeniami rosnących nad brzegami olch. 

Cała tegoroczna edycja akcji finansowana jest przez Okręg PZW w Kielcach, Fundację WWF Polska oraz Fundację Dzika Rzeka pod patronatem Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego oraz Wody Polskie i LIFE Pilica.