UPM Raflatac współpracuje z Fundacją WWF Polska od 2012 roku wspierając działania Fundacji w kluczowych przyrodniczo obszarach takich jak ochrona rzek, zrównoważone zarządzanie lasami czy gospodarka obiegu zamkniętego. Od 2024 roku do współpracy dołączył również UPM Hub Wrocław. Aktualnie współpraca będzie koncentrować się na rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i promowaniu Obszarów Chronionych Prywatnie.

 

Razem dla obszarów chronionych...

Pierwszy filar naszej współpracy koncentruje się na rozwijaniu i promocji idei Obszarów Chronionych Prywatnie. Obszary chronione to miejsca o szczególnej wartości przyrodniczej, ekologicznej lub kulturowej, na których obecność człowieka lub przynajmniej eksploatacja zasobów naturalnych (np. drewna opałowego, wody, surowców itp.) jest ograniczona.

W ramach wcześniejszych działań opracowano analizę potencjału odtwarzania mokradeł w Polsce, wskazując 20 priorytetowych lokalizacji, w tym Krowie Bagno na Lubelszczyźnie. Dzięki wsparciu UPM zlecono szczegółową analizę ekohydrologiczną tego obszaru, obejmującą monitoring wód i torfu, realizowaną przez naukowców z UMCS w Lublinie. Wyniki badań, dostępne w czerwcu 2025 roku, pozwolą na skuteczne planowanie działań ochronnych. Pierwsze wyniki zaprezentowano na konferencji "Pakt dla Mokradeł" w lutym 2025.

W najbliższych miesiącach planujemy m.in. ogrodzenie działek na Błotach Rakutowskich dla wypasu koników polskich oraz ochronę lęgowych ptaków przed drapieżnikami.

 

...i dla ograniczenia ilości odpadów

Drugim obszarem, wspieranym przez UPM Raflatac i UPM Hub Wrocław, jest współpraca w dążeniu do ograniczenia ilości odpadów poprzez identyfikację dobrych praktyk biznesowych. Jak duże jest to wyzwanie?

Ilość śmieci w Polsce rośnie z roku na rok. Odpady, które nie podlegają recyclingowi, powodują szereg negatywnych konsekwencji jak zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza, emisję gazów cieplarnianych, pożary oraz niszczenie obszarów cennych przyrodniczo. Prowadzą do wszechobecności plastiku i mikroplastiku, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), obecnie około 14 milionów ton plastiku trafia co roku do mórz i oceanów. Ponadto, szacuje się, że w oceanach znajduje się od 75 do 199 milionów ton plastikowych odpadów. Jedynie systemowa zmiana jest w stanie zmienić ten stan rzeczy. Dlatego nasza współpraca zasadza się na współpracy z biznesem, by zidentyfikować dobre praktyki oraz obszary do rozwoju.

Tylko długofalowe i kompleksowe działania mogą przynieść realne korzyści dla przyrody. Dlatego kontynuujemy współpracę, łącząc naukę, biznes i zaangażowanie w ochronę cennych ekosystemów, aby skutecznie wspierać bioróżnorodność i zrównoważony rozwój.