ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Niegdyś liczył 1,5 metra długości i dożywał 25 lat. Był dumnym i licznie występującym u nas gatunkiem, przez wielu określanym „królem Bałtyku”. Dziś kondycja dorsza bałtyckiego jest dramatycznie gorsza. Osobniki osiągają średnio 30 centymetrów, a populacje w Morzu Bałtyckim są na najniższym poziomie w historii.
Przez dekady dorsz był najważniejszą rybą w Morzu Bałtyckim – zarówno z punktu widzenia ekologicznego, jak i ekonomicznego.
Z jednej strony dorsz jest głównym drapieżnikiem w ekosystemie bałtyckim, co oznacza, że jego populacje regulują liczebność wielu gatunków znajdujących się niżej w łańcuchu pokarmowym Bałtyku.
Z drugiej, przez lata zasilał rybołówstwo, będąc jednym z ulubionych gatunków ryb spożywanych przez konsumentów… Nie tylko na co dzień, lecz także przy okazji świąt, stając się tym samym nieodzowną częścią kultury krajów nadbałtyckich.
Działania ludzi w połączeniu z czynnikami środowiskowymi doprowadziły jego bałtyckie populacje do najniższego poziomu w historii.
Oprócz historycznego przełowienia, które trwało jeszcze długo po tym, jak zasoby dorsza zaczęły się zmniejszać, dokonywano także dużych i nieuprawnionych odrzutów. Odrzuty to ryby niepożądane lub nienadające się do sprzedaży (na przykład z powodu zbyt małych rozmiarów) wyrzucone po złowieniu martwe z powrotem do wody.
Odbudowę populacji dorsza hamują także negatywne skutki zmiany klimatu, degradacja naturalnych siedlisk ryb oraz eutrofizacja, czyli przeżyźnienie skutkujące powiększaniem się w Bałtyku stref o zerowej lub obniżonej zawartości tlenu.
Zdecydowane, czyli takie, które powstrzymają tendencje spadkowe i pozwolą na odtworzenie populacji dorsza.
Narzędzia do spełnienia tych celów leżą w rękach polityków. Niezbędne jest, aby podjęli oni decyzje o wdrożeniu środków naprawczych, opartych na najlepszej dostępnej wiedzy naukowej.
Jako organizacja działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego staramy się wpłynąć na decydentów i zachęcić ich do wykonania takich kroków, które dadzą szansę na odbudowanie bałtyckich populacji dorsza. W tym celu dołączyliśmy do międzynarodowego projektu o nazwie „Powrót Dorsza” (ang. Return of the Cod).
„Powrót Dorsza” to dwuletni projekt koordynowany przez The Fisheries Secretariat (FishSec) – politycznie niezależną organizację non-profit z siedzibą w Sztokholmie, zajmującą się ochroną i odbudową usług ekosystemów morskich, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu rybołówstwa.
Fundacja WWF Polska – wraz z siedmioma innymi organizacjami ekologicznymi z krajów UE zaangażowanymi w ochronę Morza Bałtyckiego – jest członkiem projektu „Powrót Dorsza”. Wspólnie pracujemy nad poprawą zarządzania rybołówstwem w celu osiągnięcia dobrego stanu ekologicznego Morza Bałtyckiego.
W ramach projektu zorganizowaliśmy inicjatywę o nazwie #SaveBalticCod. Za jej sprawą staramy się wpłynąć na decydentów Unii Europejskiej i zachęcić ich do podjęcia konkretnych działań ochronnych dla dorsza. Czasu jest naprawdę niewiele… Już tej jesieni politycy będą decydować o przyszłorocznych limitach połowowych dla Bałtyku.
Każdego roku w październiku ministrowie ds. rybołówstwa UE decydują o poziomach połowów, które będą dozwolone na Morzu Bałtyckim. Wierzymy, że ten rok będzie kluczowy dla dorsza bałtyckiego – może to być ostatnia szansa dla tego ikonicznego gatunku w naszym regionie.
Za sprawą petycji i towarzyszącej jej akcji sygnowanej hasłem #SaveBalticCod apelujemy do decydentów o:
Wierzymy, że razem możemy zdziałać wiele, dlatego prosimy wszystkich naszych sympatyków o podpisanie petycji do decydentów UE i przyłączenie się do akcji!
Zachęcamy także do wsparcia nas w nagłaśnianiu inicjatywy. Wystarczy naprawdę niewiele:
Fotografie trafią do oficjalnej galerii na stronie internetowej #SaveBalticCod, a także na Instagram.