10 czerwca 2024

Wczoraj 40,7 % Polek i Polaków wzięło udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Każdy oddany głos to głos pełen nadziei na bezpieczną i sprawiedliwą Europę. Unia Europejska może poprawić nasz dobrobyt i bezpieczeństwo ludzi oraz zwiększyć autonomię i odporność państw. To właśnie Parlament Europejski podejmuje decyzje, które wpływają na nasze codzienne życie – pracę, zdrowie, środowisko i bezpieczeństwo.

By zapewnić nam spokojną przyszłość, nowi europarlamentarzyści i europarlamentarzystki muszą podjąć zdecydowane kroki. Koniec uzależnienia od paliw kopalnych, nadanie priorytetu przyrodzie oraz sprawiedliwa i słuszna transformacja – tak, by nikt nie został w tyle. Na dobrej polityce środowiskowej i klimatycznej powinniśmy skorzystać my wszyscy – obywatele Unii Europejskiej!

 

Czas oddać głos naturze

W kampanii wyborczej poruszano problem wojny, galopującej inflacji, obronności i wysokich kosztów życia. Obywatelki i obywatele Unii Europejskiej wymagają od swoich przywódców i przywódczyń także zdecydowanych działań w walce z kryzysem klimatycznym, kryzysem bioróżnorodności i zanieczyszczeniem środowiska1. Rozwiązanie tych problemów leży teraz w gestii nowej kadencji Parlamentu Europejskiego.

Bezpieczeństwo i spokojną przyszłość Europy osiągniemy poprzez porozumienie społeczne, w poszanowaniu przyrody. To wszystko zapewnia sprawiedliwa transformacja.

 

Ochrona przyrody i klimatu to najlepsza inwestycja!

Wszystkie ugrupowania i frakcje polityczne muszą teraz współpracować i proponować konkretne rozwiązania – czas pustych obietnic bez pokrycia musi dobiec końca. Wierzymy, że nowi europarlamentarzyści i europarlamentarzystki sprostają wyzwaniom i spełnią swoje wyborcze deklaracje.

 

Czego oczekujemy? Progresywnej polityki klimatycznej ️i środowiskowej:

  1. Ambitnych celów w zakresie klimatu i redukcji emisji na lata 2030 i 2040 oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej przed 2050 r. 
  2. Zwiększenia inwestycji przyjaznych środowisku oraz sfinansowania sprawiedliwej społecznie transformacji.
  3. Nadania przyrodzie i środowisku istotnej roli w procesie legislacyjnym, z naciskiem na ochronę siedlisk i odbudowę ekosystemów.
  4. Gruntownej reformy rolnictwa i systemów żywnościowych. 
  5. Przyjęcia i wdrożenia przepisów promujących zasady gospodarki o obiegu zamkniętym i redukcji odpadów.

 

– Ochrona przyrody i klimatu to najlepsza inwestycja. To zdrowie nasze, naszych rodziców i dzieci, bezpieczeństwo energetyczne, niezależność, nowe miejsce pracy, zdrowa i dostępna żywność w przystępnej cenie. W ciągu najbliższych 5 lat UE musi nadać priorytet gruntownej przebudowie swojej gospodarki, aby uniezależnić się od paliw kopalnych i w pełni wykorzystać korzyści, które możemy czerpać ze zdrowych ekosystemów. Zrównoważony styl życia powinien być łatwy, przystępny cenowo i atrakcyjny dla każdego – mówi Katarzyna Nawrocka, specjalistka ds. Rzecznictwa Fundacji WWF Polska.

 

Przypisy:

  1. Polityka klimatyczna z ludzką twarzą (moreincommon.pl)