22 lipca 2024

Dzięki partnerstwu z Vaillant Polska przeprowadziliśmy pilotaż programu Społeczny Monitoring Wód WWF. Pilotaż dobiega końca, a wkrótce rozpoczniemy kolejny etap – wdrażania kolejnych elementów programu SMW WWF. Celem programu jest poprawa dostępu do wiedzy o jakości wód i zwiększenie nacisku społecznego na instytucje odpowiedzialne za wody w Polsce, poprzez zaangażowanie obywateli w badania i zbieranie danych.

W ramach Programu wyposażyliśmy naszych Strażników Rzek WWF w pakiety monitoringowe. Pakiety umożliwiają wolontariuszom badanie podstawowych parametrów wody w rzekach i bieżące reagowanie w razie odchyleń od norm.

badanie jakości wody

Po blisko roku współpracy możemy pochwalić się wieloma wspólnymi działaniami dla dobra rzek:

  • Zakupiliśmy i skompletowaliśmy 50 zestawów do badania jakości wody. Każdy zestaw umożliwia sprawdzenie pH wody, temperatury, przewodności, poziomu natlenienia, przejrzystości wody, zawartości azotanów i azotynów w wodzie. W razie potrzeby wyposażamy zestawy w testy zawartości siarczanów i chlorków, czyli składników zasolenia rzek. 
  • Od października 2023 do 6 lipca 2024 rozdaliśmy 46 pakietów sprzętu. Zdecydowana większość trafiła do wolontariuszy. Bardziej zaawansowane pakiety sprzętu trafiały do osób z większym doświadczeniem i do lokalnych organizacji zaangażowanych w SMW WWF, w tym Stowarzyszenie Przyrodniczo – Kulturalne "Pod Prąd" znad Kanału Gliwickiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Dorzecza Gwdy. Cztery pozostałe pakiety zasilą pulę sprzętu na szkoleniu, które planujemy jesienią po wschodniej stronie Polski.
  • Przeprowadziliśmy lokalne szkolenia Strażników Rzek WWF, na których wolontariusze nauczyli się, jak korzystać z pakietów monitoringowych. W październiku odbyło się szkolenie w Kędzierzynie – Koźlu, w listopadzie w Warszawie, w kwietniu zorganizowaliśmy szkolenia we Wrocławiu i w Poznaniu. Ostatnie takie warsztaty zorganizowaliśmy w lipcu w Warszawie. W każdym ze szkoleń wzięło udział ok. 10 wolontariuszy.  W grudniu zorganizowaliśmy również szkolenie online dla uczestników programu SMW.
  • W maju, podczas corocznego wyjazdu Strażników Rzek WWF, zorganizowaliśmy specjalne warsztaty ze Społecznego Monitoringu Wód WWF. Uczestnicy badali próbki wody z różnymi rodzajami zanieczyszczeń, które można spotkać w rzekach.
  • Przygotowaliśmy odcinek podcastu „Naturalnie z WWF”, który dotyczył Społecznego Monitoringu Wód WWF. Gośćmi podcastu są liderka SMW WWF, Katarzyna Czupryniak oraz jeden z wolontariuszy programu, Paweł Łukasiak, Strażnik Rzek WWF.

szkolenie z badania jakości wody

W ramach dodatkowych działań stworzyliśmy bazę materiałów dla uczestników Programu Społeczny Monitoring Wód WWF, gdzie wolontariusze znajdą kartę próby wody, dopuszczalne wartości badanych parametrów dla wód, instrukcje oraz materiały ze szkolenia online. Wokół SMW WWF zebraliśmy grupę ekspertów, która włączy się w udoskonalenie metodyki badań i zbierania danych.

W lipcu podsumowaliśmy efekty pilotażu SMW WWF. Wnioski z pilotażu wykorzystamy w dalszym rozwoju programu.

Dzięki współpracy z Vaillant Polska już teraz w prawie 50 miejscach w Polsce prowadzone są obywatelskie badania jakości wody w rzekach. W kolejnym roku planujemy zakup i rozdanie następnych 50 pakietów sprzętu do badania jakości wody oraz włączenie nowych rzek i wolontariuszy do Programu SMW WWF.

Dziękujemy zespołowi Vaillant Polska za wspólne działanie dla dobra rzek.

Do 2030 r. WWF Polska planuje w pełni wdrożyć program Społecznego Monitoringu Wód WWF w całej Polsce, tak by każdy miał swobodny dostęp do danych, a ochrona rzek była oczywistym priorytetem.

Raport z pilotażu Społecznego Monitoringu Wód WWF do pobrania:

Pobierz PDF »

partnerstwo Vaillant i Fundacji WWF Polska