28 marca 2025

Nareszcie – przyszła wiosna! Przyroda budzi się do życia, a my wraz z nią staramy się otrząsnąć z zimowego marazmu. Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym możemy zadbać o domowe porządki i umilić sobie wolny czas w zgodzie z naturą!

W dalszej części artykułu:

  1. Domowy zielnik – jak założyć
  2. Naturalne środki czystości – z czego zrobić
  3. Szafa na wiosnę w duchu zero waste
  4. Rower lub spacer zamiast samochodu

 

1. Domowy zielnik – jak założyć

Niezależnie od tego czy domową uprawę rozpoczniemy na parapecie, czy balkonie, to zajęcie, które dostarcza mnóstwo frajdy i satysfakcji!

Świeże zioła, takie jak np. mięta, bazylia, tymianek albo natka pietruszki pięknie pachną, ozdabiają przestrzeń i urozmaicają smak wielu potraw. Możemy mieć do nich dostęp cały czas, wykorzystując dokładnie taką porcję, jaką potrzebujemy – w ten sposób zapobiegamy marnowaniu żywności.

Jakie jeszcze jadalne rośliny możemy uprawiać w domowej przestrzeni? 

Kiełki! Są one zarówno smacznym, jak i pożywnym dodatkiem do codziennych posiłków, który warto włączyć do wiosennego menu. Mogą to być np. kiełki brokuła, rzodkiewki albo słonecznika. Wystarczy kupić nasiona, przygotować pojemnik, w którym zdecydujemy się rozpocząć uprawę i zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin.

 

2. Naturalne środki czystości – z czego zrobić

Wiosna to także czas intensywnych porządków. Cieplejsze dni zachęcają m.in. do pozbycia się niechcianego brudu z okien i wpuszczenia wytęsknionych promieni słonecznych do wnętrza domu lub mieszkania. 

Podczas sprzątania pamiętajmy o naturalnych środkach czystości np. sodzie, occie, czy kwasku cytrynowym, które możemy wykorzystać nie tylko do mycia okien, ale też np. usuwania plam lub odkamieniania domowych sprzętów.

kwasek cytrynowy

 

3. Szafa na wiosnę w duchu zero waste

W szafie zrobiło się ciasno? Nic strasznego! Podczas wiosennego porządkowania garderoby pamiętajmy, że możemy sprzedać lub oddać ubrania, których już nie potrzebujemy.

Jeśli zdecydujemy się oddać odzież w dobrym stanie, możemy skorzystać np. z sąsiedzkich grup zero waste, kontenerów na tekstylia lub oraz zdobywających coraz większą popularność „ubraniomatów”.

Uszkodzone ubrania zanieśmy do najbliższego punktu PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), dzięki czemu część z nich zostanie poddana recyklingowi.

szafa

 

4. Rower lub spacer zamiast samochodu

Nic tak nie dodaje energii, jak przebywanie na łonie natury! Kiedy pogoda za oknem dopisuje, warto pomyśleć o zastąpieniu samochodu bardziej przyjaznymi środowisku i naszemu zdrowiu środkami transportu. Może to być np. krótki spacer do pracy, do sklepu lub po prostu – dla przyjemności. 

Jeśli musisz pokonać większą odległość, świetnym wyborem będzie rower. Jeśli nie masz swojego, możesz sprawdzić, czy w okolicy są dostępne do wypożyczenia rowery miejskie.

Jeśli zależy Ci na czasie, zamiast samochodu możesz wybrać komunikację miejską. Przyroda z pewnością odwdzięczy Ci się za ten wybór.

rower