ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Nareszcie – przyszła wiosna! Przyroda budzi się do życia, a my wraz z nią staramy się otrząsnąć z zimowego marazmu. Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym możemy zadbać o domowe porządki i umilić sobie wolny czas w zgodzie z naturą!
W dalszej części artykułu:
Niezależnie od tego czy domową uprawę rozpoczniemy na parapecie, czy balkonie, to zajęcie, które dostarcza mnóstwo frajdy i satysfakcji!
Świeże zioła, takie jak np. mięta, bazylia, tymianek albo natka pietruszki pięknie pachną, ozdabiają przestrzeń i urozmaicają smak wielu potraw. Możemy mieć do nich dostęp cały czas, wykorzystując dokładnie taką porcję, jaką potrzebujemy – w ten sposób zapobiegamy marnowaniu żywności.
Jakie jeszcze jadalne rośliny możemy uprawiać w domowej przestrzeni?
Kiełki! Są one zarówno smacznym, jak i pożywnym dodatkiem do codziennych posiłków, który warto włączyć do wiosennego menu. Mogą to być np. kiełki brokuła, rzodkiewki albo słonecznika. Wystarczy kupić nasiona, przygotować pojemnik, w którym zdecydujemy się rozpocząć uprawę i zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin.
Wiosna to także czas intensywnych porządków. Cieplejsze dni zachęcają m.in. do pozbycia się niechcianego brudu z okien i wpuszczenia wytęsknionych promieni słonecznych do wnętrza domu lub mieszkania.
Podczas sprzątania pamiętajmy o naturalnych środkach czystości np. sodzie, occie, czy kwasku cytrynowym, które możemy wykorzystać nie tylko do mycia okien, ale też np. usuwania plam lub odkamieniania domowych sprzętów.
W szafie zrobiło się ciasno? Nic strasznego! Podczas wiosennego porządkowania garderoby pamiętajmy, że możemy sprzedać lub oddać ubrania, których już nie potrzebujemy.
Jeśli zdecydujemy się oddać odzież w dobrym stanie, możemy skorzystać np. z sąsiedzkich grup zero waste, kontenerów na tekstylia lub oraz zdobywających coraz większą popularność „ubraniomatów”.
Uszkodzone ubrania zanieśmy do najbliższego punktu PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), dzięki czemu część z nich zostanie poddana recyklingowi.
Nic tak nie dodaje energii, jak przebywanie na łonie natury! Kiedy pogoda za oknem dopisuje, warto pomyśleć o zastąpieniu samochodu bardziej przyjaznymi środowisku i naszemu zdrowiu środkami transportu. Może to być np. krótki spacer do pracy, do sklepu lub po prostu – dla przyjemności.
Jeśli musisz pokonać większą odległość, świetnym wyborem będzie rower. Jeśli nie masz swojego, możesz sprawdzić, czy w okolicy są dostępne do wypożyczenia rowery miejskie.
Jeśli zależy Ci na czasie, zamiast samochodu możesz wybrać komunikację miejską. Przyroda z pewnością odwdzięczy Ci się za ten wybór.