ŚRODOWISKO
O NAS
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
U Kyaw Myint Tun jest przywódcą maleńkiej wioski w położonej na Dalekim Wschodzie Mjanmie (dawnej Birmie). W lipcu 2018 r. za swoje oddanie oraz wysiłki prowadzone na rzecz ochrony słoni indyjskich otrzymał prestiżowy tytuł „Człowieka Miesiąca” w swoim kraju. Został też wielokrotnie nagrodzony przez policję za nieocenioną pomoc w walce z kłusownictwem. Poznaj jego historię!
Rodzina Kyaw od pokoleń była silnie związana ze słoniami indyjskimi. Kiedy ok. 100 lat temu wycinka lasów stanowiła główny motor napędowy gospodarki kraju, dziadkowie Kyaw hodowali i wynajmowali słonie do pracy przy wyrębie. Pełniły one kluczową rolę w pracach leśnych – były szkolone do transportowania drewna w szczególnie trudnych warunkach. Ta kontrowersyjna praktyka została w międzyczasie zdelegalizowana, jednak dorastanie w otoczeniu słoni indyjskich zbudowało u Kyaw poczucie troski i odpowiedzialności za te niezwykłe zwierzęta. Z czasem jego życie przekształciło się w opowieść pokazującą zmianę relacji między słoniami i ludźmi w Mjanmie.
Kyaw znajduje upolowanego słonia
Słoniom indyjskim w Mjanmie grozi wymarcie. W 2011 r. było ich zaledwie niecałe 2 000, a od kilku lat mamy do czynienia z kryzysem kłusowniczym, który osiągnął największe rozmiary w 2017 r. – traciliśmy tam wtedy w wyniku polowań jednego słonia tygodniowo. Kiedy Kyaw zdał sobie z tego sprawę, zaczął się poważnie martwić o dalsze losy swoich wielkich przyjaciół i postanowił działać.
Dzikie słonie często przebywały w okolicy wioski Kyaw, a on sam dobrze znał ich zachowania. Postanowił wykorzystać swoją wiedzę i strategiczną lokalizację wioski, aby pomóc w działaniach ochronnych. Dlatego bez wahania został informatorem służb patrolowych i policji, dostarczając im ważnych informacji o działalności kłusowników w regionie. Jego umiejętności wielokrotnie pozwoliły zapobiec śmierci słoni i przyczyniły się do ich skuteczniejszej ochrony.
Kyaw wraz ze strażnikami znajduje ślady obecności kłusowników
- Zawsze musimy być o krok przed kłusownikami. Trudność polega na tym, że oni mają dużo pieniędzy, którymi mogą przekupić mieszkańców okolicznych wsi. W ten sposób zapewniają sobie łatwy dostęp do aktualnych informacji o miejscu przebywania słoni, ich liczbie, wielkości oraz tym, czy mają one ciosy (cenne zęby, niepoprawnie nazywane kłami). Z takimi raportami kłusownicy wychodzą w teren i bez problemu polują na słonie, używając zatrutych strzał lub broni palnej. Zwierzę często nie ginie od razu, a po kilku powolnych godzinach cierpienia. Następnie ucina się mu ciosy i zdejmuje skórę – opowiada Kyaw.
- Słonie nie tylko pełnią rolę naturalnych ogrodników, dbając o zrównoważone funkcjonowanie środowiska, ale są także narodowym skarbem Mjanmy. Były cenione od czasów naszych królów i muszą być chronione jako nieodłączna część naszej przyszłości – mówi Kyaw.
Słonie stanowią ważną część narodowej tożsamości mieszkańców Mjanmy, ale dla Kyaw są szczególnie istotne. Dorastając w bliskim kontakcie z tymi charyzmatycznymi zwierzętami, zaczął traktować je jak przyjaciół. Wspomina zwłaszcza jedną samicę, którą znał przez 8 lat. To doświadczenie motywuje go do dalszego działania.
- Niemal każdej nocy pakowałem torbę, brałem latarkę i udawałem się do lasu. Spędzałem tam z nią długie godziny, wędrując często wiele kilometrów. To były niezapomniane chwile. Wierzę, że ochrona słoni w Mjanmie jest moim obowiązkiem i życiową misją – opowiada Kyaw.
„Projekt Ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków (tygrys indochiński, słoń indyjski) na obszarze Dawna Tenasserim w Mjanmie był prowadzony przez WWF Polska w latach 2018-2023”. Więcej o programie: https://www.wwf.pl/jak-chronilismy-przyrode-w-mjanmie
Źródła:
WWF Myanmar, 2019, Planet Heroes – Kyaw Myint Tun, elephant protector, dostęp: https://wwfmyanmar.exposure.co/705d7cc01eb23ea3c142485778423b19 (14.07.2020)