ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Nieco ponad 10 lat temu dzikie tygrysy stały na skraju wyginięcia. Z szacunkowej liczby 100 tysięcy tygrysów na początku XX wieku populacja tego gatunku zmalała do najniższego zanotowanego poziomu około 3200 osobników zamieszkujących niewielkie enklawy, jakie pozostały z ich pierwotnego terytorium obejmującego tereny trawiaste i lasy Azji. Ich los zaczął się jednak odmieniać i aktualnie jest ich 5 574*.
W 2010 roku rządy 13 krajów leżących w zasięgu występowania tego gatunku podjęły zobowiązanie „TX2”, którego celem jest podwojenie liczby tygrysów żyjących na wolności do 2022 roku – chińskiego Roku Tygrysa. Rezultatem zobowiązania był globalny plan ratunkowy, a WWF wspólnie z zainteresowanymi osobami prywatnymi, firmami, społecznościami, rządami i innymi partnerami z obszaru ochrony środowiska rozpoczęła pracę nad urzeczywistnieniem tej wielkiej ambicji.
Od tamtej pory obserwujemy zdumiewający powrót tygrysów w Bhutanie, Chinach, Indiach, Nepalu i Rosji. Ich populacja stale rośnie, a niektóre grupy zaczynają nawet zasiedlać nowe tereny. To świetna wiadomość także z punktu widzenia innych gatunków i milionów ludzi, którzy są zależni od zdrowia zamieszkiwanych przez tygrysy ekosystemów.
Ten sukces jest wynikiem wielu działań: inwestowania w obszary chronione, tworzenia globalnych standardów ochrony siedlisk tygrysów (CA|TS), które są wdrażane w ponad 125 miejscach, ograniczania kłusownictwa, zwalczania handlu częściami ciała tygrysów, zmiany zachowań konsumentów, przeciwdziałania działalności przestępczej, eliminacji farm tygrysów, a także wspierania społeczności, które pełnią kluczową rolę w ochronie tego gatunku.
Niestety wciąż obecnych jest wiele z dotychczasowych zagrożeń dla tygrysów: od niszczenia i fragmentacji siedlisk po nielegalny handel dziką przyrodą. Ich wpływ jest szczególnie dewastujący w krajach południowo-wschodniej Azji.
Coraz bardziej zatrważającym problemem w tym regionie są zwłaszcza wnyki, w które wpadają nie tylko tygrysy, ale także inne zwierzęta stanowiące ich pożywienie. W malezyjskim Belum-Temengor, jednym z najważniejszych pozostałych jeszcze siedlisk tygrysa, głównie z tego powodu ich populacja spadła w latach 2009-2018 o 50%.
Wiemy, co musimy zrobić, żeby odwrócić bieg wydarzeń. Potrzebujemy więcej zasobów, żeby pomagać dzikim zwierzętom na obszarach chronionych. Potrzebujemy silniejszego prawa i skuteczniejszych służb, żeby zwalczać nielegalny handel dziką przyrodą. Potrzebujemy dodatkowych środków, żeby zatrzymać kłusownictwo. Potrzebujemy wreszcie lepszej edukacji i bardziej świadomego społeczeństwa, żeby zmniejszyć popyt na części ciała tygrysów.
Wesprzyj nasze działania https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/tygrys