ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
Mewy i ich charakterystyczne „krzyki” są nieodłączną częścią nadmorskiego krajobrazu i od razu przywołują na myśl wakacyjne wspomnienia. Towarzyszą nam niemalże na każdym kroku – krążą nad plażami, szybują nad falami i nadmorskimi miasteczkami, a także razem z nami spacerują deptakami. Często ulegamy pokusie dokarmiania ich, aby móc je oglądać z bliska, jednak nie jest to najlepszy pomysł. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego powinniśmy powstrzymać się od tej praktyki.
Z dalszej części artykułu dowiesz się:
Co jedzą mewy?
Dzięki temu, że mewy są niemal wszystkożerne i potrafią zaadaptować się do różnych warunków, możemy nazwać je prawdziwymi mistrzami przetrwania. Mewy potrafią dostosować swój jadłospis do tego, co akurat jest dostępne w ich otoczeniu. Żywią się rybami, mięczakami, roślinami, a nawet padliną. Wyszukują małże i ślimaki pośród mułu i piasku, zjadają też owady. Niestety, czasami ulegają pokusie łatwego pożywienia i zjadają odpadki pozostawione na plaży oraz resztki jedzenia znalezione w okolicach lokali gastronomicznych. Nauczyły się również przeszukiwać kosze na śmieci.
Dlaczego nie powinno się dokarmiać mew?
Mewy nie powinny być dokarmiane, ponieważ:
Dokarmianie ptaków wodnych, czyli np. mew, łabędzi, kaczek, jest rekomendowane tylko w okresach silnych mrozów, gdy powierzchnia wody jest skuta lodem przez kilka, kilkanaście dni. Nawet wtedy powinien być to pokarm odpowiedni dla ich diety, a nie kanapka, którą akurat mamy w plecaku. Poznaj 5 zasad dokarmiania ptaków.
Jak nie szkodzić nadmorskiej przyrodzie?
Dlatego apelujemy – nie dokarmiaj mew! Te ptaki nie są płochliwe, więc możesz je obserwować z bliskiej odległości bez nęcenia pokarmem. Spędzając urlop nad Bałtykiem, pamiętaj również, że plaża to ich dom, a to my jesteśmy tam gośćmi. Zachowuj się odpowiedzialnie – nie hałasuj, nie płosz zwierząt, nie wchodź na wydmy i nie śmieć. Stosując się do tych zaleceń, chronisz przyrodę!