ŚRODOWISKO
ZAANGAŻUJ SIĘ
KONTAKT
-
Fundacja WWF Polska
ul. Usypiskowa 11
02-386 Warszawa
kontakt@wwf.pl
W marcu 2023 pierwszy ryś na zachodzie Ukrainy otrzymał obrożę telemetryczną GPS/GSM. Tym samym Borys, bo tak nazwano rysia, rozpoczął pierwszy w historii projekt monitoringu z wykorzystaniem nadajników GPS/GSM na ukraińskim Polesiu. Zwierzę odłowili i wyposażyli w obrożę telemetryczną przyrodnicy współpracujący z WWF Ukraina i Rówieńskim Rezerwatem Przyrody. Zaledwie miesiąc później w karpackich lasach w okolicy miejscowości Jasina odłowiono i wyposażono w obrożę drugiego rysia Stanislava.
Do odłowienia i objęcia monitoringiem telemetrycznym Borysa i Stanislava mogło dojść m.in. dzięki temu, że niedawno Ukraina uchwaliła na poziomie rządowym Narodowy Plan Ochrony Rysia. Takie rozwiązanie WWF doradzał ukraińskim władzom od dłuższego czasu. Co ciekawe, takiego dokumentu w formie przyjętej do realizacji nie posiada Polska.
To pierwszy tego typu projekt z wykorzystaniem nadajników GPS/GSM na ukraińskim Polesiu i w ukraińskiej części Karpat. Finansowanie prac zapewnił WWF Polska. Ukraińscy eksperci przy jego wdrażaniu korzystają z doświadczenia licznych europejskich organizacji (m.in. The Kora Foundation, IUCN/SSC Cat Specialist Group), współpracują także z ekspertami zoologii, weterynarii.
Obroże telemetryczne to nowość w dotychczasowych badaniach rysia na Polesiu. To narzędzie technologiczne, które nasi partnerzy wykorzystają w swojej pracy w połączeniu z innymi metodami – badaniem śladów, fotopułapkami i nie tylko. Uzyskane informacje naukowcy wykorzystają do pogłębienia wiedzy na temat kondycji rysi oraz aby opracować skuteczne plany zarządzania i środki ochrony dla różnych obszarów – powiedział Roman Cherepanyn, ekspert WWF Ukraina.
Badania telemetryczne rysi, zainicjowane przez WWF-Ukraina na terenie ukraińskich Karpat i Polesia, umożliwią porównanie populacji rysia karpackiego i bałtyckiego: zachowania zwierząt w różnych warunkach, w różnych siedliskach i ekosystemach (chronione tereny leśne, lasy itp.). — dodaje Roman Cherepanyn, ekspert WWF Ukraina.
Borys i Stanislav są dojrzałymi, zdrowymi samcami o wadze ok 22 kg. Dopóki ich obroże będą działać prawidłowo, naukowcy będą mogli odbierać i analizować m.in. informacje o:
Dane z obroży telemetrycznych są przesyłane na zdalny serwer, do którego dostęp mają naukowcy. Pojedyncza obroża może pracować nawet rok lub 2 lata (w zależności od warunków w terenie i trybu pracy). Po tym czasie zdejmuje się samoistnie. Urządzenie opracowała polska firma „Ecotone Telemetry”, uwzględniając zwyczaje i bezpieczeństwo zwierząt oraz to, aby obroża jak najmniej im przeszkadzała.
WWF Polska wspiera działania WWF Ukraina od około 10 lat. Bazując na doświadczeniu naszych ekspertów w Polsce, od 2016 r. wspieramy zarówno finansowo jak i ekspercko projekt ochrony dużych drapieżników i poprawy koegzystencji ludzi i zwierząt (Coexistence and Conservation, w skrócie COCO). Projekt, w pierwszych latach wdrażany w ukraińskiej części Karpat, został rozszerzony również na ukraińską część Polesia w 2021 roku. W ramach projektu COCO udało się m.in. opracować pierwszą w historii Ukrainy tak dokładną bazę danych i mapę występowania dużych drapieżników (niedźwiedzi i rysi). W ciągu 10 lat ukraińscy eksperci zebrali tysiące danych z ponad 500 lokalizacji. Dzięki temu można na bieżąco monitorować populacje rysi oraz niedźwiedzi i wdrażać skuteczne działania ochronne. Dodatkowo w oparciu o doświadczenia zebrane w Karpatach zostały opracowane krajowe plany ochrony dla niedźwiedzia brunatnego i rysia euroazjatyckiego. W ramach przeciwdziałania konfliktom na linii człowiek–drapieżnik, na terenie Karpat Wschodnich rozdano dziesiątki ogrodzeń elektrycznych m.in. hodowcom, rolnikom i pszczelarzom.
Wspierając działania WWF Polska wspierasz także działania na rzecz ochrony ukraińskiej przyrody i żyjących tam gatunków rysia, niedźwiedzia brunatnego i wilka. Chcę pomóc >>