Górnictwo głębokomorskie (ang. deep seabed mining, DSM) stanowi poważne ryzyko dla delikatnych ekosystemów morskich, które są kluczowe dla dobrostanu naszej planety. Naukowcy i ekonomiści przestrzegają przed nieodwracalnymi skutkami, które mogą wyniknąć z tej działalności – od pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i utraty bioróżnorodności, po zagrożenie dla społeczności zamieszkujących wybrzeża. Dlatego jako część globalnej sieci WWF wzywamy polski rząd do poparcia tymczasowego moratorium.

Korzyści płynące ze zdrowych i niezaburzonych ekosystemów morskich są nieocenione i przewyższają krótkoterminowe zyski z górnictwa głębokomorskiego (ponad 200 m). Rozpoczęcie wydobycia na tych specyficznych obszarach może wywołać nieodwracalne szkody dla środowiska morskiego, a także spowodować wyginięcie wielu gatunków zwierząt oraz zniszczenie ich siedlisk. Najnowsze odkrycia pozwalają przypuszczać, że obszary głębokomorskie mogą być również znaczącym źródłem tlenu - opartym nie na fotosyntezie, a na rozszczepianiu wody na wodór i tlen przez metalowe konkrecje, działające jak "baterie". Daje to nowe światło również na prawdopodobne pochodzenie życia na Ziemi właśnie z tych ekosystemów.

Fundacja WWF od lat prowadzi kampanię na rzecz wprowadzenia globalnego moratorium na taką działalność do czasu wszechstronnego zbadania i wyjaśnienia jej wpływu na środowisko. Apelujemy o:

  • globalne moratorium na górnictwo głębokomorskie.
    Ze względu na brak pewności naukowej i wysokie ryzyko wynikające z tego rodzaju eksploatacji oceanów WWF wzywa kraje, aby poparły wprowadzenie światowego moratorium w tym zakresie i wyraziły to oczekiwanie podczas posiedzeń Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (International Seabed Authority – ISA) – zarówno Rady, jak i Zgromadzenia.
  • przestrzeganie praw ludności rdzennej i społeczeństwa obywatelskiego.
    Wszystkie głosy muszą być usłyszane. Morza i oceany powinny być zarządzane z korzyścią dla całej ludzkości, zarówno obecnych, jak i przyszłych pokoleń.
  • ochronę środowiska morskiego.
    W porządku obrad ISA powinna znaleźć się polityka ochrony i zachowania środowiska morskiego. Wszystkie działania w tym zakresie powinny przynosić korzyść całej ludzkości, zgodnie z wymogami Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).

Nie chodzi o wprowadzenie zakazu, ale o wstrzymanie się od takiej działalności do czasu, gdy będziemy mieć wystarczająco dużo informacji, aby rzetelnie ocenić wpływ górnictwa głębokomorskiego na środowisko morskie – wyjaśnia dr Andrzej Ginalski, ekspert ds. ekosystemów morskich Fundacji WWF Polska.

Luka w wiedzy naukowej dotyczącej głębin morskich, w tym ich ekosystemów i gatunków, jest ogromna. Obecnie naukowcy szacują, że posiadamy zaledwie 1,1% wiedzy potrzebnej do podjęcia świadomej decyzji dotyczącej górnictwa głębokomorskiego. Brak wystarczającej wiedzy naukowej wymaga zastosowania podejścia ostrożnościowego. Wydobycie nie powinno odbywać się, dopóki:

  • nie zostaną określone i przeanalizowane ryzyka środowiskowe, społeczne i ekonomiczne,
  • nie zostaną zbadane wszystkie alternatywy dla pozyskiwania minerałów głębinowych dna oceanów,
  • nie zostanie udowodnione, że górnictwo głębokomorskie może być zarządzane w sposób, który chroni środowisko morskie i zapobiega utracie bioróżnorodności, degradacji siedlisk i wyginięciu gatunków.

 

Działajmy, zanim będzie za późno!

Wprowadzenie tymczasowego moratorium jest przedmiotem dyskusji na spotkaniach Rady i Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (ISA) w dniach 15 lipca-2 sierpnia br. w Kingston na Jamajce. To kluczowy moment – państwa członkowskie ISA mają szansę zatrzymać górnictwo głębokomorskie i postawić na ochronę oceanów i ich bioróżnorodności, a nie na krótkoterminowe zyski. Dlatego Fundacja WWF Polska wystosowała w czerwcu pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w którym zachęciła polski rząd do wzięcia udziału w spotkaniach ISA oraz do poparcia moratorium. Niestety żaden z resortów do tej pory nie odniósł się do naszego apelu.

Podziel się tym artykułem, używając hasztagu #StopDeepSeaMining, i przyłącz się do globalnej walki o ochronę naszych oceanów.