Strój kąpielowy jest. Kapelusz, okulary, krem z filtrem, ręcznik są. Plus koc, jedzenie i picie dla całej rodziny. No i worek foremek do piasku! Koniecznie, ten co się potem obija się o nogi przy każdym kroku. Jeszcze tylko 2 minuty i będziemy na plaży. Żar leje się z nieba, powietrze stoi. Strużka cieknąca po plecach dawno zamieniła się w wodospad. Marzycie już tylko, żeby zanurzyć się w zimnych wodach Bałtyku. Czekaliście na to cały rok! Wreszcie dochodzicie do plaży, ale coś się nie zgadza. Bałtyk wygląda jak jezioro! Wszędzie cisza, woda przypomina zieloną zupę.

Niebieska otchłań krajobrazu niespodziewanie zaburzona jest przez coś czerwonego. To flaga informująca o zakazie kąpieli z powodu zakwitu sinic. Dziś do wody nie wjedziecie - ZAKWITY SINIC. Pozdrowienia z Chałup.

Ps. Jak wytłumaczyć czterolatce, że teraz nie możemy wejść do wody i czym jest eutrofizacja?

Dlaczego kąpieliska są zamykane?

Wszystko przez eutrofizację, czyli nadmierne przeżyźnienie wody. To Eutrofizacja powoduje zakwit sinic, a co a tym idzie zakaz kąpieli.

ikona wykrzyknik Niektóre z gatunków sinic są toksyczne i są szkodliwe dla Twojego zdrowia.
Kąpiel w takiej wodzie może powodować podrażnienia skóry, dolegliwości układu pokarmowego,
a nawet zaburzenia neurologiczne1!

 

SMUTNE STATYSTYKI

2018 - aż 45% wszystkich kąpielisk nadmorskich było czasowo zamkniętych ze względu na zakwit sinic.
2019 - sytuacja była jeszcze gorsza. Czerwona flaga pojawiła się aż w 57% kąpielisk2!

 

Czym w ogóle jest eutrofizacja?

Eutrofizacja oznacza przeżyźnienie środowiska morskiego, co wcale nie oznacza pozytywnego zjawiska. Wręcz przeciwnie. Morze dotknięte eutrofizacją, wskutek nadmiaru substancji odżywczych, zamiera. 

Przygotowaliśmy animację, która Wam to wyjaśni:

 

Prawie cały Bałtyk (aż 97%) wykazuje efekty eutrofizacji3. To zjawisko zachodzi na skutek zbyt dużych ilości związków azotu i fosforu (zwanych substancjami biogennymi) w wodzie.

Skąd w wodzie biogeny?

50% z rolnictwa
50% ze ścieków, przemysłu i depozycji z powietrza

 

 

A co się dzieje pod wodą?

Jeśli wydaje się Wam, że to my najboleśniej odczuwamy skutki eutrofizacji, to jesteście w błędzie. Sytuacja pod wodą wygląda znacznie gorzej. Bałtyk się dusi
Eutrofizacja powoduje powstawanie martwych stref (przydennych stref całkowicie pozbawionych tlenu), gdzie zamiera wszelkie życie.

To właśnie w Morzu Bałtyckim znajduje się największy obszar deficytu tlenu w Europie. Powierzchnia martwych stref w naszym morzu wzrosła ponad 10-krotnie w ciągu ostatnich 115 lat i zajmuje około 18% powierzchni dna morza. Więcej, bo aż 28% stanowią strefy o obniżonej zawartości tlenu (niedotlenione wody)4.

 

Co możemy zrobić?

• Razem wspierajmy rolnictwo przyjazne Bałtykowi. 

• Jeśli jesteś rolnikiem, wejdź na stronę https://zdrowybaltyk.pl/ i weź udział w konkursie ROLNIK ROKU REGIONU MORZA BAŁTYCKIEGO. 

• Do wygrania jest 10 000 Euro!

 

Źródła:
Za: Główny Inspektorat Sanitarny, Serwis kąpieliskowy https://sk.gis.gov.pl/index.php/informacje, data pobrania 11.02.2021.
na podstawie raportów Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczących oceny wody w kąpieliskach; Podsumowanie sezonu kąpielowego 2019 i 2018; Serwis Kąpieliskowy - Główny Inspektorat Sanitarny (gis.gov.pl)
za: ICES Ecosystem Overviews Baltic Sea Ecoregion, Published 10 December 2020 https://www.ices.dk/sites/pub/Publication%20Reports/Advice/2020/2020/EcosystemOverview_BalticSea_2020.pdf

za: ICES Ecosystem Overviews Baltic Sea Ecoregion, Published 14 December 2018 https://doi.org/ 10.17895/ices.pub.4665 Version 2: 21 January 2019

 

 

CO TY MOŻESZ ZROBIĆ?

Bałtyk jest zagrożony. Musimy działać szybko, jeszcze nie jest za późno, aby przeciwdziałać destrukcyjnym procesom.

Przyłączając się do działań Fundacji WWF Polska pomagasz chronić zagrożone ekosystemy morskie.

 

 

Dowiedz się więcej

Sieci widmo Ssaki bałtyckie

Zrównoważone rybołówstwo Obszary chronione